BRATISLAVA. Tento rok vianočný príspevok majú dostať aj ľudia, ktorí poberajú iba vdovský, vdovecký alebo sirotský dôchodok.
Parlament v týchto dňoch schvaľuje zákon, ktorý ráta s rozšírením okruhu poberateľov tejto štátnej sociálnej dávky.
Vládna koalícia po dvoch rokoch uznáva, že niektoré vdovy a vdovci sú vo veľmi zlej finančnej situácii.
Ešte vlani to nemala v úmysle. Ministerstvo sociálnych vecí sa tým síce zaoberalo, ale zotrvalo na tom, že ženy, o ktoré ide, nikdy neboli zamestnané, takže ani neplatili odvody.
Táto skupina ľudí „neparticipuje na tvorbe zdrojov sociálneho systému“, povedal v septembri 2007 vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru, keď obhajoval zotrvanie Viery Tomanovej vo funkcii ministerky sociálnych vecí.
Žijú ani nie zo 150 eur
Štatistika sa odvtedy nezmenila. Ľudia, ktorých jediným príjmom je vdovský alebo vdovecký dôchodok, môžu mať k dispozícii oveľa menej peňazí ako ostatní dôchodcovia.
Napríklad na konci tohto augusta bol priemerný vdovský dôchodok 5 839, vdovecký dokonca len 4 276 korún mesačne. To nie je ani 150 eur. U vdovcov to je dokonca o 1 114 korún (37 eur) menej, ako od júla predstavuje životné minimum dospelého človeka.
Väčšina poberateľov pozostalostných dôchodkov dostáva aj starobný dôchodok a ten predstavuje hlavnú časť ich príjmu. Zatiaľ čo im vianočný príspevok patril, ostatným ovdoveným a osirelým nie.
Poslanec Róbert Madej zo Smeru dnes hovorí, že ľudia, ktorí žijú iba z vdovského alebo vdoveckého dôchodku, „si to skutočne zaslúžia“.
„Doteraz vláda mala na to iný názor,“ poznamenala Klára Sárközy z SMK.
Aj opozícia však hlasovala za to, aby parlament ďalej rokoval o tomto návrhu, takže rozšírenie okruhu poberateľov príspevku podporuje.
Dostanú ho už tento rok
Predpokladá sa, že vianočný príspevok získa 78 630 vdov, vdovcov a sirôt, ktoré žijú iba z pozostalostného dôchodku. Z návrhu, ktorý Madej predložil parlamentu, vyplýva, že prvý raz by ho mali dostať už v decembri, tak ako ostatní dôchodcovia.
Vláda to zjavne nemala v pláne tak skoro, aby stihla decembrový výplatný termín, a tak návrh zákona musel predložiť poslanec. Návrh akéhokoľvek zákona z dielne nejakého ministerstva by totiž musel najprv prejsť pripomienkovaním a to by mohlo trvať príliš dlho.
Poslanecký návrh nemusí prejsť takouto procedúrou. Ministerstvo sociálnych vecí ho odobrilo a to isté urobil aj parlamentný výbor pre sociálne veci.
Madej odhaduje, že tento rok si to zo štátneho rozpočtu vyžiada okolo 147 miliónov korún (4,9 milióna eur) navyše. Peniaze majú ísť z rozpočtovej kapitoly ministerstva sociálnych vecí.