nákup nových zámkov, ostrovov, ponoriek a jácht, miliardári sa presúvajú s ťažkým srdcom do potupnej kategórie milionárov.
Obyčajný smrteľník sa spočiatku len ticho pochechtával a vravel si, tak konečne na vás došlo! Teraz však vo svetle krachujúcich podnikov, automobiliek aj bánk mu mrzne úsmev na perách. Nakoniec sa bežný ruský občan i ruský oligarcha ocitnú na rovnakej lodi a budú sa spoločne snažiť, aby aspoň uviazla na plytčine a nepotopila sa úplne. V zápale boja za zvyšky svojho majetku si nevšimnú, že niekoľko osôb na nich z brehu už dlhší čas radostne máva.
Ruský premiér Vladimir Putin a jeho suita majú presne určený počet záchranných kolies v podobe miliardových pôžičiek, ktoré zachránia oligarchov od totálneho krachu. Kľúč, podľa ktorého sa budú štátne pôžičky rozdeľovať, je dopredu známy. Poslušnosť, lojalita a obdiv k Putinovi, súhlas s nacionalizáciou najlukratívnejších odvetví priemyslu a zmierenie sa s perspektívou totálnych slúžok, či skôr dojných kráv, režimu. Putin ako ten, kto hádže slamku topiacim sa, získava črty skutočného božstva.
To on prikazuje štátnym finančným úradom rozdeliť 50 miliárd dolárov tým podnikateľom, ktorí sú ochotní výhodné kredity patrične splatiť. A tak Putin bude mať v hrsti doposiaľ jedného z najmocnejších oligarchov Olega Deripasku, ktorému zachráni jeho alumíniový gigant RUSAL, i ďalšieho boháča Vladimira Potanina s jeho fabrikou na výrobu farebných kovov NORNIKEL.
Bežný volič sa nasýti, až keď sa zase budú blížiť voľby. To sa predsa zvyšujú dôchodky aj sociálne dávky, a nie, keď je nejaká nepodstatná kríza.