BRATISLAVA. Dôchodkyňa Alžbeta Danišová z Levíc má 56 rokov a tri deti. Ešte pred pár rokmi by to znamenalo, že už dva roky mala byť na dôchodku. Pred postupným predlžovaním dôchodkového veku na 62 rokov mala totiž pri troch deťoch nárok na dôchodok už v 54 rokoch.
Alžbeta Danišová napokon mohla odísť do dôchodku len pred pol rokom. Teda už za vlády premiéra Roberta Fica, ktorý už viackrát povedal, že „pokiaľ budem predsedom vlády Slovenskej republiky, tak vek pri odchode do dôchodku sa nebude predlžovať“.
Príbeh dôchodkyne z Levíc je dôsledkom toho, že napriek oficiálnym vyhláseniam sa aj za tejto vlády odchod žien do dôchodku predlžuje. Súčasná vláda o tom nerozhodla, ale ani nič neurobila proti zastaveniu tohto trendu. Ženám sa bude vek odchodu do dôchodku postupne predlžovať až do roku 2014.
Proti celému svetu?
Hovorca ministerky práce Michal Stuška vysvetľuje, že zastavenie zvyšovania dôchodkového veku na 62 rokov by bolo proti celosvetovým trendom. „A malo by to naozaj veľmi negatívny dosah na celý sociálny systém,“ vysvetľuje Stuška. Verejné financie a aj druhý pilier sú totiž podľa neho nastavené na tento dôchodkový vek a najmä v čase svetovej finančnej krízy je takto položená otázka neadekvátna.
„Vyjadrenia pána premiéra aj ministerky práce boli myslené do budúcnosti,“ tvrdí Stuška. To znamená, že v žiadnom prípade nebude vláda počúvať odporúčania významných svetových inštitúcií, ako je napríklad Svetová banka, a nebude zvyšovať dôchodkový vek o ďalšie tri roky – na 65 rokov.
Čo si o tom myslí premiér Robert Fico, sa nepodarilo zistiť. Do uzávierky neposkytol denníku SME stanovisko. Podľa ekonóma INEKO Petra Goliaša je správne, že minulá vláda predĺžila dôchodkový vek a aj to, že ho rozložila postupne. „Skokové zvýšenie by negatívne dopadlo iba na jednu skupinu dôchodcov,“ myslí si. Podľa neho by sa aj súčasná vláda nemala brániť ďalšiemu predlžovaniu odchodu do dôchodku. „Mala by ho naviazať na postupne sa predlžujúci vek dožitia. Ale tiež postupným zvyšovaním a nie jednorazovým skokom,“ tvrdí Goliaš.
Bol to Kaník
Do konca roka 2003 bol dôchodkový vek pre ženy 53 – 57 rokov veku, a to v závislosti od počtu vychovaných detí a pre mužov 60 rokov. Vtedajší minister práce Ľudovít Kaník presadil predĺženie dôchodkového veku pre všetkých na 62 rokov.
Predlžovanie však bolo nastavené postupne. U mužov to bolo do roku 2006, teda na rozhraní starej a novej vlády. U žien je rozložené na obdobie od roku 2004 do roku 2014.
Po roku 2014 už bude pre všetky ženy platiť dôchodkový vek 62 rokov bez ohľadu na to, koľko má žena detí. Ak medzitým niektorá zo slovenských vlád nerozhodne, že Slovensko by malo predsa len posunúť dôchodkový vek ešte vyššie.
Pokiaľ budem predsedom vlády SR, tak vek pri odchode do dôchodku sa nebude predlžovať.
Rober Fico, premiér
Autor: Katarína Ragáčová