BRATISLAVA. Ceny klasických pohonných látok ako benzín alebo nafta klesli v posledných mesiacoch o niekoľko korún za liter. Reagovali tak na prepad ropy na svetových trhoch.
Ropa áno, benzín áno, nafta áno, LPG zatiaľ nie
Motoristi, ktorí jazdia na skvapalnený plyn propánbután (LPG) podobnú skúsenosť ako ich „benzínoví či naftoví“ kolegovia nemajú. Hoci cena ropy klesla za posledných niekoľko týždňov takmer o polovicu, predajcovia LPG na to doteraz nezareagovali. Včera stál barel (159 litrov) severomorskej ropy Brent už menej ako 60 dolárov. Ešte v júli to bolo viac ako 143 dolárov. Napriek tomu sú na mnohých čerpačkách, kde sa tankuje LPG, ceny približne také isté ako pred mesiacom či dvoma. Podľa portálu Natankuj.sme.sk stojí liter autoplynu zhruba 17,50 koruny.
Majitelia benzínok či ich prevádzkovatelia, ktorí predávajú aj LPG, zhodne tvrdia, že na zníženie cien nemali dôvod. „Predajcovia nám ceny neznížili. To je základná príčina, prečo sme nešli dole ani my,“ povedal podpredseda Združenia LPG Slovensko Karel Votava. Predaj LPG nie je jeho hlavným biznisom. Zarába najmä na montáži plynových pohonných zariadení do áut. Záujem o splyňovanie áut podľa neho v posledných mesiacoch klesol, keďže po výraznom znížení benzínu a nafty sa LPG stalo o niečo menej atraktívnym. „Ja mám veľký záujem, aby ceny LPG klesli a nemal by som najmenší dôvod prelievať si prípadné zlacnenie od dodávateľa do svojho zisku,“ povedal Votava.
Medzi najväčších dodávateľov autoplynu do čerpačiek patrí firma Probugas. Plyn nakupuje zo zahraničia. Rovnako tvrdí, že ani ich dodávatelia LPG ešte nezlacneli. Nevylučujú však, že v krátkom čase sa tak stane.
Boli by radi
„My by sme boli radi, keby ceny klesli už v tomto mesiaci,“ hovorí hrubý predpoklad zlacnenia Ľubomíra Černáková z Probugasu. Čakajú, že plyn by mohli nakupovať lacnejšie. Prípadné zlacnenie však podľa nej nebude také veľké ako v júli, keď štát túto pohonnú látku oslobodil o dane. Vtedy liter LPG zlacnel na väčšine čerpačiek o päť korún.
Jednou z príčin, že ceny sa zatiaľ nezmenili, je, že LPG reaguje na pohyb cien ropy, ktorá propánbután výrazne ovplyvňuje, oveľa pomalšie ako benzíny či nafta. A to nielen v prípade poklesu, ale aj nárastu ceny ropy. Aj na zdraženie ropy reagovala cena LPG až po niekoľkých mesiacoch. Výraznejšiemu zlacneniu LPG zrejme zabráni príchod zimy. Vykurovacia sezóna totiž zvýši dopyt po plyne, čo má dosah aj na LPG.
LPG u nás používa vyše 60tisíc vodičov.
LPG je atraktívne, ale už menej
Skvapalnený propánbután, čiže LPG, už nie je taký výhodný ako pred pár mesiacmi. V júli štát oslobodil LPG od dane. Ceny tejto pohonnej látky vtedy klesli približne o päť korún na liter. Viaceré čerpacie stanice predávali liter LPG po 17 korún aj lacnejšie. Pri úspornej jazde tak prejazdený kilometer vyšiel šoféra na menej ako 1,50 koruny.
Za liter Naturalu 95 motoristi platili bezmála tri koruny na kilometer. Bolo to v čase, keď ceny ropy, na ktoré sú pohonné látky naviazané, dosiahli na svetových trhoch svoj vrchol. Od vtedy ropa výrazne zlacnela a s ňou aj benzíny. Benzínoví motoristi v súčasnosti už môžu jazdiť pod 2,50 na kilometer. Pre stagnáciu cien LPG však kilometrová spotreba LPG neklesla.
Anton Molnár, hovorca Slovnaftu, ktorý na svojich čerpačkách predáva aj LPG, však upozorňuje, že spomedzi krajín Európskej únie je u nás LPG 11 najlacnejší.
(ľja)