BRATISLAVA. Mimovládne organizácie Aktívny život a Centrum samostatného života poslali premiérovi Robertovi Ficovi otvorený list, v ktorom mu pripomínajú nesplnené sľuby, čo im dal v júni počas spoločného rokovania. „Ani jeden bod nebol akceptovaný a považujeme to za aroganciu moci,“ napísali. Obe organizácie požadujú, aby im premiér jasne povedal, či od 1.januára nebudú musieť ťažko postihnutí doplácať na vozíky a iné nevyhnuté zdravotné pomôcky. Ministerstvo práce včera informácie oboch mimovládnych organizácií označilo za šírenie dezinformácií.
(sita)
Okoličányho komplicov majú pustiť
PEZINOK. Špeciálny súd včera rozhodol o prepustení dvoch komplicov údajného košického mafiána Roberta Okoličányho na slobodu. Jozef Leško a Jaroslav Potuček zatiaľ ostávajú vo väzbe, keďže sa proti rozhodnutiu odvolal prokurátor. Obžalovaní sa vo svojej žiadosti odvolávali aj na verdikt Ústavného súdu, ktorý potvrdil, že Okoličány, ale aj jeho ďalší spoločník Robert Nigut boli vo väzbe protizákonne. Šéf skupiny obžalovanej z vrážd, vydierania a nedovoleného ozbrojovania sa nedávno do cely vrátil. Po tom, ako sa pobil na diskotéke, ho policajti obvinili z výtržníctva. Nigut včera na pojednávanie neprišiel, v akútnom stave ho v nedeľu hospitalizovali v Košiciach.
(sita)
Reflexní smajlíci ochránia deti
BRATISLAVA. Smajlík alebo pásik z reflexného materiálu rozdali včera policajti a učitelia 90-tisíc žiakom z celého Slovenska. Ak si ich deti pripevnia na tašku alebo odev, budú na cestách viditeľnejší a zvýši sa tak ich bezpečnosť. Kampaň Aby deti nezomierali – Bezpečne do školy, bezpečne zo školy, inicioval Detský fond SR spoločne s policajným prezídiom a ministerstvom školstva. Organizátori tak chcú znížiť negatívne štatistiky, podľa ktorých na Slovensku ročne zahynie na následky úrazov 200 detí a mladých ľudí do 19 rokov.