BRATISLAVA. Veľká Británia sleduje, koľko nových ľudí prichádza do krajiny, ale nesleduje, koľko ľudí z krajiny odchádza, takže údaj o počte cudzincov v Británii naďalej rastie.
Príchod nových ľudí z najpočetnejšej národnosti zahraničných pracovníkov, Poliakov, sa podľa sledovania nových registrácií v Británii, spomalil.
Pre Slovákov to znamená, že sa v počte nových registrácií dostali na prvé miesto. Pred rokom bolo pritom viac nových registrácií z Poľska, Litvy a Lotyšska.
„Zdá sa, že atraktivita rýchlejšie klesá pre všetkých ostatných ako pre Slovákov,“ povedal sociológ Miloslav Bahna.
Poliaci konajú hromadne
Konkrétnymi prieskumami vysvetlenie podložené nie je, ale pravedpodobne je to v spôsobe fungovania Poliakov v zahraničí. Podľa Bahnu je to tým, že Poliaci sú lepšie organizovaní a viac fungujú v zahraničí ako komunita, kým Slováci sú individuálnejší. Opierajúc sa o „migračné siete“ Poliaci potom rýchlejšie reagujú na zmenu situácie v cieľovej krajine.
V Írsku sa podľa Bahnu zatiaľ o slovenskom prvenstve v nových registráciách hovoriť nedá. „Zo štatistík je však napríklad vidieť, že medziročne klesol záujem prísť do krajiny najmä na letnú sezónu.“
Ľudia, ktorí pracujú v krajine aspoň dva roky, sú menej flexibilní na návrat domov. Vrátia sa skutočne až potom, keď ich prepustia z práce. „Čím však pracujú v krajine dlhšie, tým stabilnejšiu prácu spravidla majú.“
Podľa kumulatívnych údajov z konca druhého štvrťroka medziročne pribudli Slováci v Nemecku a Rakúsku, čiastočne v Česku, zatiaľ čo počet ľudí v Anglicku klesol asi o tridsať percent.
Spoje späť sú plné
„Poliakov je tu stále veľa,“ povedala Tatiana, ktorá prišla do malého mestečka na juhu Walesu v júni po skončení vysokej školy.
Na tom istom mieste pracovala aj pred dvomi rokmi. Problém zohnať prácu v zábavnom parku, kde robí takmer všetko, vraj nemala ani teraz. „Sú veci, ktoré Briti proste nikdy nebudú ochotní robiť.“
V librách má o čosi vyšší príjem ako pred dvomi rokmi, no len pre rast minimálnej mzdy v Anglicku. Keby chcela libry prepočítavať na koruny, pobyt by sa jej neoplatil.
„Poliaci posielajú takmer všetky peniaze domov, takže teraz sa im už v Anglicku neoplatí zarábať tak ako v minulosti. Posúvajú sa vyššie, do Škandinávie,“ vysvetľuje.
Minimálna hodinová mzda vo Veľkej Británii je od októbra 5,73 libry, čo v prepočte vychádza približne 220 korún. „Ešte stále zarobím viac, akoby som dostala doma,“ povedala vyštudovaná žurnalistka. Aj keď neušetrí, chcela ešte pred nájdením si normálnej práce na Slovensku naposledy vycestovať.
Britské noviny v posledných týždňoch píšu o hromadných odchodoch imigrantov domov. „Autobus s odchodom o pol druhej, cesta do Poľska trvá 26 hodín, ale davu to neprekáža. Poliaci smerujú domov, do krajiny, ktorú pred rokmi opustili, aby v krajinách Európskej únie, ktoré im otvorili hranice, našli svoje šťastie,“ písal minulý týždeň britský Telegraph.
Podľa Telegraphu, poľská vláda už dostala varovanie od vlastných ekonomických poradcov, že približne tretina poľských imigrantov, čo môže byť okolo 400-tisíc ľudí, sa do roka pravdepodobne vráti domov.
Tretinu odchádzajúcich cudzincov odhaduje aj Írsko. „Za posledný rok odišlo z Írska približne 30-tisíc imigrantov a odísť sa chystá ďalších 35-tisíc, odhaduje pre Bloomberg írsky ekonomický analytik Jim Power. V 4, 4miliónovom Írsku po tom, čo prepukla recesia, sa nezamestnanosť vyhupla na 11 percent.