Oplatí sa v čase kolektívneho vyjednávania pýtať si zvýšenie platu individuálne?
Ak vo firme prebieha kolektívne vyjednávanie, treba vyčkať až na jeho koniec. Až potom je priestor individuálne si vyjednávať veci, ktoré boli dohodnuté, ale nie sú stanovené plošne. Obvykle sa podľa interných pravidiel plat zvyšuje jedenkrát ročne v spojitosti s ročným hodnotením alebo zmenou pracovného zaradenia. Stretol som sa aj so situáciou, keď žiadne pravidlá neboli dané, tam môžu zamestnanci vyjednávať o svojej mzde prakticky kedykoľvek.
Kto má dôvod žiadať si zvýšenie platu?
Každý, kto má pocit, že hodnota práce, ktorú pre firmu prináša, nezodpovedá jeho príjmom. Ak vďaka vysokému nasadeniu môjho tímu prekračujeme plánované výsledky, môžem vyjednávať buď mimoriadnu prémiu, alebo zvýšenie platu. Výsledok musí byť win-win, čiže prínosom pre zamestnanca aj pre firmu – ja získam vyšší plat, firma získa ešte výkonnejší tím. Nikdy se nevypláca „vydieranie – pridaj alebo odídem“. Môže sa vám podariť, že krátkodobo vyhráte a dostanete viac, ale z dlhodobého hľadiska ste prehrali vlastnú budúcnosť a možnosť kariéry vo firme.
Pri akom raste a o koľko môže firma zvyšovať mzdy?
To sa nedá povedať. Z dlhodobého pohľadu musí byť celkový rast miezd vyvážený s rastom produktivity. Dosť často, najmä pri kolektívnom vyjednávaní, sa argumentuje výškou inflácie, ale nepovažujem to za príliš šťastné. Väčšinou všetkým pridajú rovnaké percento, a to nie je dobre. Rast miezd musí zodpovedať individuálnym podmienkam firmy, ale aj ich tímov a výkonnosti jednotlivcov.
Je pre firmu výhodnejšie, ak prepustí časť zamestnancov a dá tak lepšie podmienky tým, čo zostanú, alebo je pre firmu výhodnejšie neprepúšťať a pracovať v „úspornom režime“?
Firma chce v prvom rade efektívnych zamestnancov a keď má problém zaplatiť všetkých, eliminuje prácu len na nevyhnutnú a odstráni zbytočnú, ktorú často robia, pokiaľ nie sú v nedostatku. V skutočnosti tú istú prácu, čo robia v období zisku piati ľudia, v skutočnosti zvládnu aj dvaja.
Čo sú úskalia vyjednávania s odborármi?
To je vyjednávanie natvrdo. Tam neexistujú podľa mojich skúseností racionálne ekonomické argumenty. Chcú zvýšenie platov. Osobne by som vtedy manažérovi vždy radil začať vyjednávať z nižšej sumy, ako skutočne môže ponúknuť, aby mal manévrovací priestor. Postupnými „ústupkami“ odborárom môže dokázať ich potrebnosť a uspokojiť ich ambície.
Autor: mgl