Krízu nečaká len desatina firiem

Drvivá väčšina slovenských podnikateľov čaká, že ich kríza nepríjemne ovplyvní. V priemere však čakajú len minimálny pokles ziskov.

Drvivá väčšina slovenských podnikateľov čaká, že ich kríza nepríjemne ovplyvní. V priemere však čakajú len minimálny pokles ziskov.

BRATISLAVA. Takmer dve tretiny podnikateľov na Slovensku už cíti vplyvy finančnej krízy na ich podnikaní, ďalšia tretina čaká, že kríza ich ovplyvní až budúci rok. Len približne desatina z nich predpokladá, že kríza ich nezasiahne. Ukazuje to prieskum Podnikateľskej alian­­cie Slovenska a denníka SME, ktorého sa zúčastnilo vyše dvesto slovenských podnikov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa prezidenta Združenia podnikateľov Slovenska Jána Oravca prieskum vystihol náladu medzi podnikateľmi úplne presne: „Bolo by ilúziou si myslieť, že kríza sa nedotkne slovenskej - malej a veľmi otvorenej - ekonomiky,“ povedal. Podľa neho sa kríza prejaví na výraznom pribrzdení tempa ekonomického rastu z 10 percent v minulom roku na okolo štyroch v tomto roku.

SkryťVypnúť reklamu

Riešenia vplyvov krízy pre podnikateľov vidí Oravec v úsporných opatreniach vrátane zníženia mzdových nákladov a zníženia počtu zamestnancov. „Práve v čase krízy je dôležité, aby podnikatelia mohli reagovať pružne, aby sa čo najskôr prispôsobili,“ povedal. Brzdiť ich v tom môže napríklad prílišná právna ochrana zamestnancov.

Tržby, investície, úvery

Krízu pocítili podnikatelia hlavne v znížení počtu ich zákaziek, či zhoršení platobnej disciplíny ich odberateľov. To sa prejavilo v znížení očakávaných tržieb. S tým rátajú dve tretiny podnikateľov. Kríza podľa nich už zatlačila ceny ich výrobkov a služieb dole.

V spojení s krízou sa hovorí hlavne o znížení dostupnosti finančných zdrojov. To zatiaľ takmer polovica podnikateľov vôbec nepocítila. Ostatní cítia hlavne zvýšenie nákladov na získanie peňazí. Len veľmi malá časť podnikateľov v prieskume hovorí, že preto zbrzdí plánované investície.

SkryťVypnúť reklamu

Dve tretiny podnikateľov rátajú s poklesom zisku oproti plánom pred vypuknutím krízy. No v priemere čakajú sotva desatinový pokles profitu.

„Slabší zahraničný dopyt sa prejaví v poklese produkcie, čo bude vytvárať tlak na pokles rastu miezd a v extrémnych prípadoch i znižovanie stavu zamestnancov,“ povedal tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Prepúšťať neplánujú

Pre krízu plánuje prepúšťať zamestnancov len pätina podnikateľov. Väčšina podnikov totiž počty zamestnancov hodnotí predbežne a pružne reagujú na trhové zmeny. Kríza sa prejaví skôr pomalším rastom miezd, na tie siahnu asi dve tretiny podnikov, pôjde hlavne o odmeny či zamestnanecké výhody.

Optimisti nevymizli

Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska RÓBERT KIČINA hovorí, že nie všetky firmy vidia budúcnosť čierno.

SkryťVypnúť reklamu

Aké opatrenia sa podľa výsledkov prieskumu chystajú urobiť podnikatelia, aby minimalizovali vplyv krízy ?

„Viac ako polovica firiem v prieskume uviedla, že prehodnocujú výšku nových investícií. Napriek tomu sa netreba obávať úplného obmedzenia investícií. V priemere by totiž mali poklesnúť len o približne 16 percent oproti pôvodným plánom. Citlivejším opatrením je znižovanie stavu zamestnancov. Prieskum naznačuje, že ani v tom netreba podliehať panike, hoci prepúšťania vníma verejnosť mimoriadne citlivo.“

Čo to znamená pre zamestnancov?

Zamestnanci by sa mali pripraviť najmä na to, že nárast ich miezd bude pomalší ako v minulých rokoch. Asi štvrtina zamestnávateľov uvažuje nad znížením plánovaných odmien, ako napríklad trinásty plat. Vo viacerých firmách začnú obmedzovať zamestnanecké výhody a zvýši sa tlak na efektívnosť využívania pracovného času zamestnancami. Iste dobrou správou je, že nad spomínanými reštrikciami v mzdovej oblasti neuvažujú všetci podnikatelia - až 43 percent podnikateľov uviedlo, že kríza neovplyvni ich mzdovú politiku.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo by mala robiť vláda?

„V súčasnosti sú najdôležitejšie dve veci: po prvé, obnovenie dôvery verejnosti, slovenskej, no najmä medzinárodnej, v trhový mechanizmus, a po druhé, zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku.“

Viac informácii nájdete v priloženom dokumente VÝSLEDKY PRIESKUMU O DOPADOCH SVETOVEJ FINANČNEJ KRÍZY NA PODNIKANIE V SR (vo formáte .pdf)

(zz)


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 516
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 826
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 980
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 676
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 786
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu