Nobelovkári si už vybrali. Demokrata

Osobnosti sa pred americkými voľbami rozhodujú rôzne. Zvučnejšie mená sa však rozhodlipre Obamu.

Za McCainom stojí aj guvernér Schwarzenegger.Za McCainom stojí aj guvernér Schwarzenegger. (Zdroj: REUTERS)

Šesťdesiatka držiteľov Nobelovej ceny proti trom stovkám vyslúžilých generálov. Pred voľbami sa bojuje o hlasy bežných Američanov i zvučných mien.

Nobelovkár za somárika

Keď Martin Chalfie zistil, že získal Nobelovu cenu za chémiu, ako prvú vec urobil to, že podporil Baracka Obamu za prezidenta. Vedec objavil svetielkujúcu bielkovinu medúzy, ktorá umožní robiť netušené laboratórne experimenty.

Podporou Obamu zvýšil počet vedcov s prestížnou cenou, ktorí ho chcú za prezidenta, na 63. Baracka Obamu podporil vôbec najväčší počet vedcov s Nobelovou cenou v histórii prezidentských volieb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Bolo nám cťou slúžiť Spojeným štátom v ozbrojených zložkách. Naše skúsenosti nás priviedli k záveru, že John McCain je tým prezidentským kandidátom, ktorý bude dobrým vodcom odo dňa svojej inaugurácie,“ vyslúžilí generáli a admiráli si prajú, aby ich krajinu viedol jeden z nich.

Bohatí Američania tradične sympatizujú s republikánmi. McCain navyše piatim percentám z nich sľúbil nižšie dane. Mnohí majetnejší voliči sa však tentoraz prikláňajú k demokratickému kandidátovi. Za Obamu sa postavil napríklad jeden z najbohatších mužov sveta Warren Buffet. Miliardár je aj v poradnom tíme černošského kandidáta.

Murdoch verí demokratovi

Prekvapivo za Obamu sa prikláňa aj tradične konzervatívne naladený mediálny magnát Rupert Murdoch. No napriek tomu sa to v názoroch vplyvných ekonomických novín Wall Street­ Journal, ktoré tento rok kúpil, neprejavilo. Biblia finančníkov sa čoraz viac prikláňa na stranu republikána. Naopak, britské pravicové Financial Times podporili Obamu.

SkryťVypnúť reklamu

Kukuričníci a tí ostatní

Johna McCaina podporila pretekárska legenda Richard Petty: „V týchto neistých časoch potrebujeme pevnú ruku na volante.“ Obama je zase žiariacim svetlom na konci temného republikánskeho tunela pre hororového spisovateľa Stephena Kinga.

Medzi známymi a vplyvnými ľuďmi, ktorí verejne podporili jedného z kandidátov, sú okrem vojakov, vedcov a spisovateľov aj politici, herci, režiséri, športovci, podnikatelia, ale aj rôzne organizácie a združenia.

Za senátorom z Arizony stoja tisíce členov známej organizácie NRA, ktorá združuje držiteľov zbraní. Jej celoživotným členom je aj kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová. „McCain dvadsať rokov hlasoval za zbrane i lovenie. Nemôžeme to ignorovať hlavne preto, že jeho súper je jeden z najväčších nepriateľov zbraní.“

SkryťVypnúť reklamu

Barack Obama si zase získal srdcia pestovateľov kukurice. „Za 21 rokov našej existencie je to len druhýkrát, čo sme pristúpili k verejnej podpore kandidáta na prezidenta. Americké združenie pestovateľov kukurice týmto vyjadruje podporu Barackovi Obamovi.“ © SME

Osobnosti kopú za oboch

Baracka Obamu podporujú: Miloš Forman, Celine Dion, Brad Pitt, Madonna, Steven Spielberg, Bob Dylan.

Johna McCaina podporujú: Gary Sinise, Clint Estwood, Robert Duvall, Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Tom Selleck.

Demokratického kandidáta Baracka Obamu chce za prezidenta aj americká rocková legenda Bruce Springsteen, ktorý nechýbal na koncerte na jeho podporu v Ohiu.

FOTO – REUTERS

Autor: dopisovateľka z Washingtonu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 549
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 246
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 010
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 087
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 936
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 828
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 440
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu