PRAHA, BRATISLAVA. Americkí diplomati v Prahe majú oči namierené na Malú stranu. Českí poslanci tam dnes rozhodujú o tom, či sa v srdci ich krajiny postaví radar, ktorý má byť súčasťou amerického protiraketového štítu.
Vláda Mirka Topolánka jeho schválenie isté nemá. Jej väčšina v parlamente je veľmi krehká a navyše v posledných týždňoch utrpela zdrvujúcu porážku v krajských a senátnych voľbách. O radare sa malo rozhodovať už včera, keď poslanci po prvýkrát od prelomových volieb zasadli do lavíc.
Tlustý radar nepodporil
Začiatok rokovania dopadol v prospech Topolánka. Opozičnej ČSSD sa nepodarilo získať väčšinu a vyradiť zmluvu z programu, čo naznačuje, že neuspeje ani v dnešnom hlasovaní.
K opozícii sa pridali dve poslankyne zelených a jeden ľudovec, ale rebel z ODS Vlastimil Tlustý a odídenec z ČSSD Michal Pohanka sa hlasovania zdržali.
Diskusia v Poslaneckej snemovni bola búrlivá. „Neboli tie voľby ukážkou toho, ako ste schopní radar obhájiť?“ opýtal sa premiéra podpredseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
„Ja som si nevšimol, že by tieto voľby boli o radare. Možno na Příbramsku (kde má radar stáť),“ odvetil Topolánek. Argumentáciu opozície, že chce radar aj napriek odporu väčšiny občanov, odmietol s tým, že aj keď väčšina Čechov bola proti vstupu krajiny do NATO, vláda pod vedením ČSSD o ňom nevypísala referendum.
Topolánek Paroubkovi, ktorý dnes proti radaru brojí, pripomenul, že o ňom s Američanmi začala rokovať práve jeho strana. „Neustále sa vracať k tomu, čo sa hovorilo pred šiestimi rokmi, nemá zmysel. Myslia si to aj občania,“ reagoval líder ľavice. Podľa prieskumov agentúry STEM odpor verejnosti voči radaru zostáva, klesol však pod 50 percent. V letnom prieskume sa proti nemu vyslovilo 48 percent opýtaných, za 34 percent.
Chýbajúce štyri hlasy
Krušné chvíle pre Topolánkovu vládu nastanú pri konečnom hlasovaní o druhej zmluve, ktorá má odobriť pobyt amerických vojakov na radarovej základni.
Tá na rozdiel od zmluvy o jeho umiestnení potrebuje na schválenie väčšinu všetkých poslancov v dvestočlennej snemovni. Dôveru Topolánkovej vláde minulý týždeň však nevyslovilo 101 poslancov, ale iba 97. Paroubkovi, ktorý si vychutnáva povolebný triumf, sa antiradarový postoj vypláca. Podľa najnovšieho prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky by ČSSD získala až 40,5 percenta hlasov, kým ODS len 26,5 percenta.
Ústup v Senáte
Topolánek si to uvedomuje. V Senáte ODS ustúpila opozícii: o radare bude hlasovať až v novom zložení, kde najväčšia vládna strana prišla o väčšinu. Ministri zahraničných vecí Česka a USA sa pod radarové zmluvy podpísali už v júli a septembri. Topolánek hlasovanie o nich v parlamente úmyselne odložil až po krajských voľbách.
„Ak by český parlament zmluvy neschválil, Američanom by to situáciu výrazne skomplikovalo,“ povedal SME Pavel Přikryl z pražskej Asociácie pre medzinárodné otázky. Vyslalo by to zlý signál poľským poslancom, ktorí budú rozhodovať o umiestnení americkej protiraketovej základne. Vznikol by aj technický problém. „Český radar to sú oči poľských rakiet,“ uzavrel analytik.
Ja nechcem žiadne nové rakety v Európe, je ich tu totiž už dosť.
Jiří Paroubek, predseda opozičnej ČSSD