BRATISLAVA. Na slovenský zoznam firiem postihnutých finančnou a ekonomickou krízou pribúdajú ďalšie mená.
Pre klesajúci dopyt zo západnej Európy, ktorá už výrazne pociťuje dosahy finančnej krízy, prichádza o časť zákaziek aj jeden z najvýznamnejších vývozcov a zamestnávateľov na Slovensku – U. S. Steel Košice.
Ďalej na východ
Podľa agentúry SITA zanecháva kríza negatívne stopy aj vo Vrábľoch. Firmy z tamojšieho priemyselného parku budú prepúšťať. Niektoré dokonca presúvajú výrobu ďalej na východ, kde sú ľudia ochotní pracovať za menej peňazí.
„Zaznamenali sme pokles objednávok od zákazníkov, odvetvia však špecifikovať nebudem,“ povedal hovorca košických oceliarov Ján Bača. Prepúšťať ľudí firma zatiaľ nehodlá. Paradoxne, pribudne im práca. Na niektoré služby, napríklad rekonštrukčné, stavebné či údržbárske práce si železiari už nebudú objednávať cudzie firmy, ale zabezpečia si ich vo vlastnej réžii. Bača nepotvrdil, ale ani nevyvrátil informáciu, že košickú firmu sa chystá opustiť americký akcionár a na jeho miesto má prísť firma z Ruska. „To sú špekulácie, nebudem ich komentovať.“ Americká matka košických železiarov napriek kríze dosiahla v treťom štvrťroku zisk vyše 900 miliónov dolárov, čo je trikrát viac ako pred rokom.
Horšia situácia je v priemyselnom parku vo Vrábľoch. Belgická firma Connect Systems oznámila, že svoju výrobu presúva do lacnejšieho Rumunska. Prácu preto stratí asi 130 ľudí. Firma vyrába u nás káble. Takmer dvesto ľudí má postupne od polovice novembra do konca februára prepustiť nórsky Kongsberg Driveline Systems. Vo Vrábľoch vyrába riadiace systémy a náhradné diely pre automobilky.
Prepúšťať má aj Matador Automotive, ktorý je tiež súčasťou vrábeľského parku. Aj im klesajú pre svetovú krízu zákazky. „Po uvoľnení agentúrnych pracovníkov pristupujeme aj k prepusteniu kmeňových zamestnancov, predovšetkým z výrobnej sféry, administratívy a obslužných pracovníkov,“ povedal hovorca firmy Dušan Koblíšek. Z vyše tisíc zamestnancov prácu stratí zhruba sto ľudí.
Nezahlásili, ale zahlásia
Napriek informáciám, že firmy sa chystajú prepúšťať, ústredie práce ešte nedostalo od žiadnej z nich hlásenie o hromadnom prepúšťaní. To nastane, ak v priebehu troch mesiacov firma prepustí najmenej 20 zamestnancov. „Zatiaľ neevidujeme žiadne oznámenia o hromadnom prepúšťaní zo strany zamestnávateľov ako dôsledok svetovej finančnej krízy,“ povedala hovorkyňa ústredia práce Danica Lehocká. Za uplynulé tri týždne však už od viacerých firiem dostali signály, že k takej situácii môže dôjsť.
V súčasnosti je u nás nezamestnanosť podľa ústredia práce 7,5 percenta. Do konca roka však podľa ekonóma ČSOB Mareka Gábriša mierne stúpne a v budúcom roku by sa mala pohybovať okolo ôsmich percent. „Súčasná kríza negatívne ovplyvní zahraničný dopyt po slovenských výrobkoch, a teda aj zamestnanosť na Slovensku,“ povedal Gábriš.
Kríza a firmy
Peugeot – trnavská automobilka nezvýši na budúci rok produkciu, hoci plánovala.
Volkswagen –bratislavská automobilka má zrušiť pracovné zmeny. O prepúšťaní však nehovorí.
U. S. Steel – jeden z najväčších zamestnávateľov a vývozcov na Slovensku prišiel o časť zákaziek. Prepúšťať sa nechystá.
Sauer Danfoss – výrobca hydraulických zariadení v Považskej Bystrici prepustí asi 10 percent zamestnancov.
Embraco – firma zo Spišskej Novej Vsi, ktorá vyrába kompresory do chladničiek. O prácu príde asi 140 ľudí.
Matador Automotive – pre pokles dopytu zo zahraničia aj u nás príde o prácu vyše sto ľudí.
Connect Systems – belgická firma z priemyselného parku vo Vrábľoch končí. Výrobu sťahuje do Rumunska.
Gemtex – rožňavská textilka reorganizuje výrobu a prepustí niekoľko desiatok ľudí.