WINDHOEK, BRATISLAVA. Čínski a japonskí obchodníci majú posledný októbrový týždeň poznačený v kalendári výkričníkom. Na trhu sa totiž objaví viac než sto ton slonoviny, ktorú budú môcť legálne kúpiť. Naposledy mali takúto možnosť pred deviatimi rokmi.
Prví záujemcovia začali nakupovať včera v Namíbii, ktorej sekretariát Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi (CITES) dovolil predať deväť ton slonoviny.
Svoje zásoby slonoviny, získanej z jedincov, ktorí zomreli prirodzeným spôsobom alebo boli zastrelení pri premnožení, ponúknu na predaj aj Botswana, Južná Afrika a Zimbabwe.
Predaj budú monitorovať
Aukciu schválila OSN už v roku 2002 s podmienkou, že získané peniaze vlády týchto afrických krajín investujú späť do programov ochrany slonov.
Medzinárodný obchod so slonovinou bol zakázaný v roku 1989. Odvtedy CITES dovolila len jednu výnimku pre krajiny, ktoré sa potrebovali zbaviť legálnych zásob slonoviny (na snímke SITA/AP). Aukcia vo Windhoeku vyniesla v roku 1999 asi štyri milióny eur.
Ochranári varujú, že povolenie aukcie zvýši snahy pytliakov prepašovať popri legálnych zásielkach do ázijských krajín aj nezákonne získanú slonovinu.
Čína a Japonsko, ktoré dostali povolenie na jej nákup, po-užívajú tento materiál na výrobu tradičných umeleckých predmetov a listových pečatí.
Obe krajiny však patria k najväčším nelegálnym importérom slonoviny. „Čína k tomu pristupuje oveľa zodpovednejšie,“ povedal David Newton z organizácie Traffic, ktorá monitoruje obchod so zvieratami, agentúre AFP.
Aukcia bez médií
Napriek tomu, že CITES bude celý predaj monitorovať a má zaručiť, aby obe krajiny nepredávali kúpenú slonovinu do ďalších krajín, na aukciu nepustia verejnosť ani médiá.
„Úrady nám túto možnosť odopreli,“ citoval denník Namibian Christinu Pretorius z Medzinárodnej asociácie pre živočíšne bohatstvo (IFAW). V roku 1999 médiám prístup povolili.
Predaj slonoviny
Južná Afrika môže predať 51 ton slonoviny, Botswana 44 ton, Namíbia 9 ton a Zimbabwe 4 tony.
Zisk z predaja odhadujú odborníci na 30 miliónov dolárov.
Portál eBay minulý týždeň zakázal on–line predaj všetkých výrobkov zo slonoviny.