AMSTERDAM. Holandská poisťovacia skupina Aegon sa stala jednou z posledných spoločností v krajine, ktorá získa vládnu pomoc. Finančná injekcia od štátu predstavuje 3 miliardy eur (vyše 90 miliárd korún) a na podporu kapitálu spoločnosť okrem toho zruší výplatu dividend. Za svoju pomoc získa holandská vláda dva posty v dozornej rade spoločnosti. Topmanažment Aegonu sa bude musieť v tomto roku vzdať príjmov z výsledkov spoločnosti. Aegon očakáva v treťom kvartáli čistú stratu vo výške 350 miliónov eur (10,55 miliardy korún). (sita, reuters)
Poľsku a Rumunsku klesol rating
NEW YORK. Ratingová agentúra Standard & Poor's znížila výhľad ratingu pre Poľsko z pozitívneho na stabilný, pre Rumunsko až na negatívny. Dôvodom zmeny ratingu Poľska je zhoršenie situácie na medzinárodných trhoch a prísne podmienky čerpania úverov. V prípade Rumunska je za tým nedostatok politických opatrení na rastúce ekonomické riziká. (sita, reuters)
Únia dá Maďarsku peniaze
BRUSEL. Európska únia pripravuje plán finančnej pomoci pre Maďarsko, ktoré spomedzi štátov únie finančná kríza zasiahla najvýraznejšie. Včera o tom informovala Európska komisia, neobjasnila však, či budúca pomoc krajine bude súčasťou balíčka dohodnutého medzi Budapešťou a Medzinárodným menovým fondom alebo tieto financie poskytne samostatne. „Komisia je pripravená pomôcť a zabezpečiť Maďarsku finančnú asistenciu,“ povedala hovorkyňa komisie Amelia Torresová. Finančnú pomoc pre Maďarsko získa od komisie na finančných trhoch, nebude pochádzať z rozpočtu únie. (sita, reuters)
USA: Automobilky chystajú zlúčenie
NEW YORK, DETROIT. General Motors a Chrysler pre zlepšenie svojej finančnej situácie chystajú fúziu. Pre prepad automobilového trhu, úverovú krízu a útlm americkej ekonomiky nemajú na ňu dosť vlastných zdrojov. Preto požiadali americkú vládu o záchranný balík vo výške 10 miliárd dolárov (vyše 24 miliárd korún). Ministerstvo financií by malo o žiadosti rozhodnúť už tento týždeň. (čtk)
Island zvýšil úroky
REYKJAVÍK. Islandská centrálna banka včera výrazne zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 6 percentuálnych bodov na súčasných 18 percent. Tento krok banky nasleduje len dva týždne po tom, čo banka uvoľnila monetárnu politiku, aby zmiernila
dosah finančnej krízy na krajinu. Analytici považujú tento krok
za extrémny, hoci investorom ponúkne vysokú návratnosť za ich investície do ochromeného finančného systému krajiny. (sita)
Burzy sa odrazili od dna
NEW YORK. Americké akcie sa včera dopoludnia newyorského času posilňovali, nasledovali tak vývoj na burzách v Ázii a Európe. Japonský index Nikkei sa posilnil včera o 6,4 percenta, vymazal tak rekordný pondelkový prepad. Londýnsky index FTSE sa spevnil o vyše dve percentá. Americkí investori nakupovali akcie, ktoré predtým prudko klesali, ignorovali dokonca aj údaje o poklese spotrebiteľskej dôvery v USA. Index Dow Jones sa posilnil okolo obeda newyorského času o vyše 1,5 percenta, dostal sa tak na 8300 bodov. (čtk)