BRATISLAVA. Drahý liek na lekársky predpis vám v niektorých prípadoch môžu nahradiť za lacnejší už v lekárni. Ak vás nepríjemne prekvapí výška doplatku, pýtajte sa hneď v lekárni, či je možná náhrada. „Najmä starší ľudia sa v lekárni hanbia priznať, že doplatok je pre nich privysoký,“ hovorí Anna Reháková z Asociácie na ochranu práv pacientov. Nič nepovedia a odídu alebo si lieky „šetria“.
Odborníci však upozorňujú, že svojvoľné zníženie alebo vysadenie lieku môže mať nebezpečné následky.
Výmena lieku za lacnejší
Náhrada lieku iným liekom, za ktorý sa dopláca menej alebo dokonca vôbec, sa volá generická substitúcia. „Za účinok lieku je vždy zodpovedná predovšetkým účinná látka, ktorú liek obsahuje, veľkosť dávky, dôležitú úlohu hrá cesta podania lieku, lieková forma a niekedy ovplyvňujú účinok aj pomocné látky. No môže sa stať, že liek s danou účinnou látkou, v danej sile, danej liekovej forme s príslušnou cestou podania vyrába viac farmaceutických firiem, každá s iným doplatkom,“ hovorí Peter Stanko zo Slovenskej lekárnickej komory.
Inú liečbu stanoví len lekár
V prípade, že k lieku nie je možné nájsť lacnejšiu náhradu (generikum), budete sa musieť z lekárne vrátiť k lekárovi.
No aj v ordinácii máte právo opýtať sa, či vo vašom prípade neexistuje iná, alternatívna liečba, ktorá vás natoľko finančne nezaťaží.
Autor: ht