Siderit nezachránili ani štátne milióny

Siderit končí. Sú za tým nezaplatené faktúry za plyn a odmietnutý úver. Šesťsto ľudí príde o prácu.

Dnes začali podávať baníci z bane Siderit v Nižnej Slanej výpovede pre nevyplatené mzdy.Dnes začali podávať baníci z bane Siderit v Nižnej Slanej výpovede pre nevyplatené mzdy. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Napätá situácia v spoločnosti Siderit v obci Nižná Slaná sa stupňuje. „Vedenie spoločnosti pred zamestnancami vyhlásilo, že firma ide do konkurzu najneskôr tretieho novembra,“ povedal po včerajšom stretnutí zamestnancov a vedenia Sideritu šéf odborov Ján Vilím. Naopak, konateľ spoločnosti Siderit Viačeslav Semenov tvrdí, že stále hľadajú možnosti, ako baňu zachrániť.

Podľa včerajšej dohody vedenia s odbormi má spoločnosť podať návrh na konkurz do konca tohto týždňa. Dôvodom je hlavne viac ako 200­miliónový dlh za plyn. „Príčinou prerušenia dodávok plynu bolo neustále porušovanie zmluvných podmienok, ako aj nesplnenie ďalších záväzkov spoločnosti Siderit,“ povedala hovorkyňa Slovenského plynárenského priemyslu Dana Kršáková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dohody s odbormi výpovede budú počas týždňa dávať sami zamestnanci, aby si mohli nárokovať nevyplatené mzdy z garančného fondu. „Každý deň by mali prísť ľudia z iného úseku, čo chcú rozviazať pracovný pomer pre nevyplácanie mzdy,“ povedal Vilím. Tých, ktorí nepodajú výpoveď, bude riešiť správca konkurzu. Firma dlhuje zamestnancom na výplatách za dva mesiace spolu takmer 18 miliónov korún.

Konkurz?

„Keď firma ukončí svoju činnosť, ľuďom bude vyplatená mzda z účtu garančného fondu,“ povedal konateľ Semenov. Na našu otázku, kedy sa tak stane, odpovedal: „Dávate mi veľmi filozofické otázky, na to vám nemôžem odpovedať.“ Podľa neho je situácia vo firme síce zložitá, keďže výroba stojí, ale spoločnosť naďalej rokuje s dodávateľmi a odberateľmi. „Zatiaľ je otázka ukončenia či predĺženia činnosti otvorená,“ tvrdí konateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho na včerajšom stretnutí vedenia a zamestnancov boli riešené skôr organizačné otázky, ako spôsob výpovedí od zamestnancov a ich nároky na mzdy z garančného fondu Sociálnej poisťovne. Podmienkou výplaty ušlej mzdy z fondu je však práve podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu. To je signál o platobnej neschopnosti firmy.

Ani dotácia nepomohla

Siderit nezachránila ani štátna dotácia vo výške viac ako 183 miliónov korún. Tá mala pokryť polovicu nákladov na rozbehnutie spoločnosti, druhú sa zaviazala zaplatiť firma. „Ministerstvo hospodárstva za dva roky poukázalo na účet Sideritu takmer 113 miliónov korún, pričom spoločnosť vrátila späť okolo 87 a pol milióna,“ povedal Vahram Chuguryan z tlačového oddelenia rezortu. Firma tak dlhuje štátu ešte vyše 25 miliónov korún. Semenov sa odvoláva na finančnú krízu, pre ktorú nedostali úver. Rezort hospodárstva nebude podľa Chuguryana vymáhať pohľadávky od Sideritu, kým sa nevyriešia mzdy.

SkryťVypnúť reklamu

O baníkov Sideritu už prejavili záujem viaceré bane. „Kontaktovali sme personálne oddelenie a ponúkli zamestnanie pre baníkov,“ povedala hovorkyňa Hornonitrianskych baní Adriana Siváková. Ponuku poslala aj Baňa Čáry.

Na dávku treba čakať

BRATISLAVA. Ľudia, ktorým zamestnávateľ nemôže vyplatiť mzdu, by si mali počkať dlh­šie, kým im štát dá akú-takú náhradu. Už od januára by mu to mohlo namiesto 30 dní trvať dva razy toľko.

Aj túto zmenu obsahuje návrh novely zákona o sociálnom poistení, o ktorom parlament rozhodne už v týchto dňoch.

Ministerstvo práce píše, že poisťovňa má v zásade 60 dní na to, aby rozhodla o nejakej dávke, napríklad o dôchodku. Zladenie s touto lehotou navrhlo pre prípad „náročnej komunikácie“ so zamestnávateľom, na ktorého navrhli vyhlásiť konkurz.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne to malo byť 90 dní

Pôvodný návrh hovoril o 90 dňoch. Ministerstvo však napokon „zľavilo“ na 60 dní.

Poslankyňa Iveta Radičová z SDKÚ to aj tak nepovažuje za „sociálne ani ľudské“. Aby sa nezhoršila životná situácia tých, čo sa nedočkali mzdy, navrhla ponechať 30 dní. Sociálny výbor parlamentu však jej návrh neodobril.

Lehotu 60 dní pokladá za neprimerane dlhú aj predseda odborového zväzu pracovníkov poľnohospodárstva František Baláž. „Ani ja, ani nikto z odborárov nemôže predsa súhlasiť s tým, aby sme našim, takto postihnutím spolupracovníkom odsunuli pomoc o ďalších 30 dní,“ dodáva Ján Štrba, predseda odborového zväzu sklárskeho priemyslu.

Za rok na Slovensku vyhlásia platobnú neschopnosť desiatky podnikov, napríklad vlani to bolo 58. Svojej mzdy alebo iných nárokov sa musí domáhať niekoľko tisíc ľudí. Na preklenutie najhorších časov dostanú „dávku garančného poistenia“, a to najneskôr do 30 dní, čo o ňu požiadali.

SkryťVypnúť reklamu

Záleží na komunikácii

Lýdia Výborná z poisťovne pripomína, že nárok na dávku treba určitým spôsobom preukázať, „na čo v praxi nie vždy 30-dňová lehota stačí“.

Neuspokojené nároky musí potvrdiť zamestnávateľ alebo v prípade, že už je v konkurze, správca konkurznej podstaty. To nejde bez vzájomnej komunikácie. Prieťahy nastanú napríklad vtedy, keď nie je k dispozícii účtovníctvo.

„Poisťovňa napriek tomu vyplatí a aj v minulosti vyplatila dávku garančného poistenia vždy v zákonnej lehote,“ tvrdí Výborná.

Vlani priemerná dávka predstavovala 24 600 korún.

Jozef Čavojec

Autor: (aba)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 190
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 950
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 846
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 856
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 924
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 730
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 460
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu