KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajina nemusí prísť len o Krym, ktorý by Ukrajincom rád zobral moskovský starosta Jurij Lužkov, ale aj o západnú časť Ukrajiny.
Aj tak by sa dal chápať záver Európskeho kongresu Rusínov, ktorí vyzvali Zakarpatskú oblastnú radu, aby do konca budúceho roka vyhlásila autonómiu. V opačnom prípade sa vyhrážajú vyhlásením nezávislého štátu Podkarpatská Rus.
Úloha pre tajnú službu
Napriek tomu, že ide o akciu len stovky Rusínov, ktorá nemá reálny dosah na ohrozenie celistvosti Ukrajiny, strana premiérky Julie Tymošenkovej už vyzvala ukrajinskú tajnú službu SBU aj generálnu prokuratúru, aby sa tým zaoberala.
Blok Julie Tymošenkovej dokonca obvinil z financovania „rusínskych separatistov“ hlavu prezidentskej kancelárie Viktora Balogu, ktorý pochádza z Mukačeva a v minulosti bol jeho starostom.
„Rešpektovaní novinári hovoria o tom, že politickí aj obchodní partneri Balogu potvrdzujú finančnú pomoc podkarpatským Rusínom,“ znelo vo vyhlásení Tymošenkovej strany. Tá tiež ukrajinskú tajnú službu vyzvala, aby sa pozrela bližšie na činnosť vysokopostaveného duchovného v pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu Dmitrija Sidora. Ako napísal ruský denník Kommersant, podľa oficiálneho sčítania z roku 2001 žije na Ukrajine okolo desaťtisíc Rusínov. Podľa Sidora bolo toto číslo sfalšované a v skutočnosti má ísť o osemstotisíc ľudí.
Len predvolebná kampaň?
„Ide o akciu marginálnej skupiny, nemôže to mať žiadny reálny vplyv na usporiadanie Ukrajiny,“ povedal SME vysokopostavený európsky diplomat, ktorý pôsobil v Kyjeve. „Rusíni sa už môžu pokojne hlásiť k svojej národnosti, preto si nemyslím, že by išlo o niečo vážne. Scenár, že málo početná skupina radikálnych Rusínov vyhlási samostatný štát, nie je reálny,“ dodal diplomat.
Vášnivé slová o rusínskom separatizme prichádzajú v čase, keď ukrajinský prezident Viktor Juščenko na december vyhlásil predčasné voľby a premiérka Tymošenková tento krok nechce akceptovať a ich riadne vyhlásenie sabotuje blokovaním parlamentu. Obvinenie, že šéf prezidentskej kancelárie sa angažuje v hnutí, ktoré môže vyvolať rozpad Ukrajiny, môže na jej voličov zapôsobiť.
Podozrivý obchod s Keňou
Téma rusínskeho extrémizmu zatienila škandál, v ktorom je namočená ukrajinská vláda.
Spôsobili ho somálski piráti, ktorí minulý mesiac uniesli loď s ukrajinskými zbraňami vrátane 33 ruských bojových tankov T–72. Tie podľa špekulácií britskej televízie BBC mali smerovať vláde južného Sudánu.
Predaj zbraní do tejto krajiny OSN pre prebiehajúcu genocídu v Dárfúre na západe krajiny zakázalo. Kyjev sa bráni, že zbrane mali ísť len do Kene. Podľa štokholmského Medzinárodného mierového výskumného inštitútu to neznamená, že sa cez Keňu „nemali dostať do ťažko ozbrojeného južného Sudánu“, napísal Economist.
Kto sú Rusíni?
Rusíni sú etnická skupina východných Slovanov.
V súčasnosti žijú najmä na Ukrajine, v častiach Rumunska Srbska či Chorvátska. Na Slovensku sa hlási k Rusínom 24tisíc ľudí.
Vyznávajú ortodoxné či rímskokatolícke náboženstvo.
V minulom storočí emigrovalo veľa Rusínov do USA. Medzi ich najznámejších potomkov patrí otec popartu Andy Warhol či herec Tom Selleck.
Medzi najznámejších slovenských Rusínov patrí karikaturista Fedor Vico, či zahraničnopolitický analytik Alexander Duleba.
(vas)