WASHINGTON, BRATISLAVA. Presne o týždeň rozhodnú Američania o svojom novom prezidentovi na najbližšie štyri roky.
Barack Obama by mal mať víťazstvo vo vrecku, prieskumy mu už niekoľko týždňov dávajú jasný náskok. Ale nemá. Dôvodom sú práve prieskumy.
Nielenže sa môžu do volebného dňa ešte obrátiť, ale tento rok sa už v kľúčových momentoch aj mýlili. Napríklad keď predpovedali víťazstvo Obamu v primárkach v New Hampshire. Nakoniec sa však tešila jeho súperka Hillary Clintonová.
McCain prieskumy nesleduje
Rovnako je na tom aj John McCain. Pred rokom jeho republikánsku kandidatúru všetci pochovávali, aj prieskumy. V podobný comeback verí jeho tím aj sedem dní pred voľbami. Vojnový veterán pred novinármi rád spochybňuje tieto štatistiky. „Ó nie, prieskumy, tie nesledujeme,“ povedal vo svojom kampaňovom autobuse pred primárkami v New Hampshire.
Prieskumy nemá nikto rád, ale v modernej kampani sa nimi riadia všetci. Tie posledné dávajú demokratovi výhodu asi piatich percent. Navyše podľa agentúry Reuters Obama vedie v piatich z ôsmich kľúčových štátov – ale iba tesne.
Obama vie, že vo finiši môže byť ešte všetko inak. „Nemôžeme popustiť a nepopustíme,“ kričí na volebnom zhromaždení v Indianapolise.
Chybné prieskumy a rasa
Politické prieskumy majú svoje nedostatky. V prvom rade ide o vzorku. Tento rok sa v Spojených štátoch zaznamenali výkyvy na rovnako veľkej vzorke a v tom istom časovom období až o vyše desať percent. Potom sú to prozaické problémy.
Niektoré agentúry nemonitorujú vlastníkov mobilných telefónov, volajú iba na pevné linky. Iné skupiny sa na prieskumoch nezúčastňujú vôbec. Obamov tím sa tiež obáva skrytého rasizmu, ktorý by sa mohol prejaviť až počas volebného dňa.
Stalo sa to v guvernérskych voľbách v roku 1982 v Kalifornii a v roku 1989 vo Virgínii, keď prieskumy nadhodnotili čísla černošských kandidátov. Nový prieskum AP a Yahoo News hovorí, že až tretina bielych demokratov má predsudky voči černochom.
Mnohí už McCaina odpísali, aj vlastní. No v kampani sa už stali zvláštnejšie veci. Veď v roku 2000 Al Gore zaostával krátko pred voľbami o šesť percent. Nakoniec voľby vyhral – aspoň v celkovom počte voličov.