BRATISLAVA. Ženy na Slovensku zarábajú o štvrtinu menej ako muži. Prerušovanie kariéry kvôli deťom zmeniť trend nepomáha.
Prispôsobiť zamestnanie starostlivosti o rodinu musela podľa prieskumu IVO z roku 2006 vyše štvrtina opýtaných žien, muži v piatich percentách.
V roku 1995 bolo na rodičovskej dovolenke 70tisíc žien a 900 mužov. Vlani sa o dieťa staralo 64tisíc žien a 200 mužov.
„To je uzavretý kruh a neviem, čo bolo skôr: Niektoré profesie sú prefeminizované, a práve v tých sú nižšie platy, tak sa partneri rozhodnú, že ekonomicky menej pocítia výpadok, ak na rodičovskú dovolenku pôjde žena,“ povedala sociologička Jarmila Filadelfiová.
Prerušením kariéry sa postup na vyššiu pozíciu spomalí a na nižšej pozícii zostáva žena prirodzene aj na nižšom plate.
Manažér softvérovej spoločnosti Aston ITM Taras Bača tvrdí, že muži sú u nich vo vyšších pozíciách preto, lebo prirodzene inklinujú k technickým odborom a ženy, u nich častejšie pracujú na ekonomických pozíciách.
„Pomer mužov a žien v riadiacich funkciách je zhruba 5:1,“ povedal Bača.
Na druhej strane na riadiacu pozíciu alebo pozíciu s väčšími právomocami sa podľa Baču dokáže zamestnanec alebo zamestnankyňa v Aston ITM prepracovať do 2 až 3 rokov.
V Národnej banke Slovenska je pomer mužov a žien v riadiacich pozíciách 72 ku 36, čiže 2:1 už niekoľko rokov. „Máme ženy, ktoré už počas vykonávania vedúcej funkcie odišli na materskú dovolenku a po jej skončení sa opätovne zaradili na svoju pozíciu,“ povedala hovorkyňa banky Jana Kováčová.
Že výpadok z kariéry nemusí mať priamy dosah na rýchlosť, ako dosiahne žena vysokú pozíciu, odráža podľa nej aj fakt, že vekový priemer vedúcich zamestnancov je necelých 44 rokov, u žien len o rok viac.
Autor: mgl