PRAHA, BRATISLAVA. Hviezda českého premiéra Mirka Topolánka zhasla. Po debakli v krajských a po víkende aj senátnych voľbách sú šance, že zotrvá na poste šéfa vládnej strany ODS, minimálne. Jeho strana s výnimkou Prahy nedokázala vyhrať ani v jednom volebnom obvode.
Naopak líder opozície Jiří Paroubek si po vyhraných krajských voľbách vychutnáva ďalšie historické víťazstvo. Jeho socialisti získali až 23 z 27 miest. Stalo sa tak týždeň potom, ako ČSSD získala v krajských voľbách na úkor ODS miesta všetkých hajtmanov.
Nervák Topolánek
Topolánek už pripustil, že na decembrovom straníckom kongrese nemusí kandidovať do vedenia strany. „Budem sa musieť rozhodnúť, či budem obhajovať post predsedu ODS,“ povedal pred novinármi zrútený Topolánek. Zlé správy sa pravdepodobne prejavili aj na jeho prehnanej reakcii, keď cestou do sídla strany udrel fotografa bulvárneho denníka Blesk. Rozčúlilo ho, že sa nakláňal s fotoaparátom nad kočík, kde spal jeho syn. „Čo ho fotíš? Kde berieš tú drzosť!“ nakričal Topolánek na dotieravého fotografa.
Nie je všetkému koniec
Napriek tomu, že socialisti obrali vládnu koalíciu ODS, KDU-ČSL a zelených o ústavnú väčšinu v Senáte, nie je vylúčené, že sa Topolánek ako premiér ešte nejaké obdobie udrží. Dôvodom je české predsedníctvo v Európskej únii, ktoré čaká Prahu už prvého januára. Výmena na poste premiéra v takom krátkom čase by mohla Česko a jeho úspešné zvládnutie polročného šéfovania v únii poškodiť. Variant, že Topolánek prestane pred voľbami viesť ODS, ale povedie vládu minimálne v čase predsedníctva, je podľa českých médií najpravdepodobnejší. Už teraz je jasné, že niekoľko vládnych postov by sa malo v Topolánkovom kabinete obmeniť. Najčastejšie sa hovorí o ministrovi zdravotníctva. Na zavedenie nepopulárnych poplatkov v nemocniciach si sťažovali voliči najviac. Debakel pravicových strán pravdepodobne zastaví proreformné úsilie vlády, môže ohroziť osud amerického radaru v českých Brdoch či skomplikovať schválenie Lisabonskej zmluvy.
Klausove intrigy
O tom, ako sa pravicová ODS vyrovná s porážkou, môže rozhodnúť prezident a jej čestný predseda Václav Klaus. Napriek tomu, že pred svojím znovuzvolením sľuboval, že bude nadstraníckym prezidentom, po volebnom fiasku ODS tvrdo zaútočiť na Topolánka. Urobil tak aj včera v televízii Prima. Voliči podľa neho vymazali ODS z mapy a chcú zmenu. „Je to historicky najväčšia porážka nejakej politickej strany u nás,“ povedal Klaus. Jeho vzťahy s Topolánkom sú už dlhodobo napäté. V zákulisí prezident podporuje pražského primátora Pavla Béma. Jeho zvolenie za šéfa ODS a nahradenie Topolánka pred parlamentnými voľbami je po sérii debaklov stále pravdepodobnejšie.
Čo bude ďalej
Topolánek nebude na kongrese kandidovať za šéfa ODS, na čele vlády však zostane.
Dosť pravdepodobný variant. Pre Topolánka je polročné predsedníctvo EÚ veľkou métou, po ňom by sa mohol stať už len udržiavacím premiérom a viesť krajinu do volieb.
Topolánek podá demisiu a zloží i funkciu šéfa ODS.
Nie príliš pravdepodobný variant. Topolánek je bojovník a ak ho všetci neopustia, pokúsi sa jednu alebo obe funkcie obhájiť.
Pavel Bém presadí v ODS mimoriadny kongres, ktorý bude znamenať Topolánkov koniec.
Ani toto nie je veľmi pravdepodobné. I keby totiž ODS kongres sama urýchlila, konal by sa sotva o dva týždne skôr než v riadnom termíne na začiatku decembra.
ODS počká s riešením na decembrový kongres. Topolánek bude kandidovať za predsedu ODS, ale neuspeje.
Ani toto nie je medzi možnými variantmi vývoja pravdepodobné. Počas šiestich týždňov do kongresu sa situácia v ODS ustáli a za toto riešenie je väčšina, teda hlavne veľké kraje.
Topolánek nebude na kongrese kandidovať za šéfa ODS a odíde i z čela vlády.
Možný variant, ale má nedostatky. Zatiaľ čo o post predsedu ODS sa môže na kongrese uchádzať Pavel Bém či ďalší, je otázkou, kto z nich by si trúfol bez vládnej skúsenosti a medzinárodných kontaktov postaviť sa do čela kabinetu so začiatkom predsedníctva EÚ.
Topolánkovi sa podarí tlak ustáť, zotrvá na čele vlády a ODS ho na kongrese znovu zvolí za predsedu.
Neradno tento variant vopred odpisovať. Do riadneho kongresu zostáva šesť týždňov, čo v politike znamená slušný akčný priestor.
(Podľa týden.cz)
Reformy sa končia, obavy má aj Brusel
Pravicová koalícia nemá dostatok síl pokračovaťv reformách, ktoré ju pripravili o voličov. Musí riešiť predsedníctvo v únii.
Česká koalícia vyšla z krajských a senátnych volieb oslabená. To podľa odborníkov spomalí, ak úplne nezastaví snahu prijímať ďalšie reformy.
Je po reformách
Podľa českých médií sú ohrozené ďalšie zmeny v zdravotníctve a sociálnej oblasti, ale aj osud amerického radaru, o ktorom začne snemovňa rokovať tento týždeň.
Koalícia má stále miernu väčšinu v snemovni i Senáte. Tam stratila ústavnú väčšinu. V mnohých otázkach však nie sú jednotné ani koaličné strany občianskych demokratov, ľudovcov a Strany zelených. Nezhodnú sa na reformách v zdravotníctve, na tom, či Česko potrebuje radar, ani či treba predĺžiť misiu českých vojakov v Afganistane. Podľa hlavného ekonóma Patria Finance Davida Mareka to znamená koniec dôchodkovej a zdravotníckej reformy.
Strach z predsedníctva
Mnohí sa obávajú, ako Česko v takejto nestabilnej politickej situácii zvládne predsedať 27 členským štátom únie. Zvlášť, ak samo ešte nemá schválenú Lisabonskú zmluvu a má hľadať riešenie pre Írsko, ktoré ju prijať odmietlo.
Šéf ODS a premiér Mirek Topolánek tvrdí, že iba táto vláda zaručí, že sa české predsedníctvo neskončí hanbou. Predseda ČSSD Jiří Paroubek hovorí, že tento kabinet predsedníctvo nezvládne a včera český prezident a známy euroskeptik Václav Klaus v televízii Prima debatu uzemnil vyhlásením, že české predsedníctvo nie je dôležité.
(čtk, mim)
Nevýrazný Paroubek si užíva triumf
Po dvadsiatich rokoch v politike vyhral necharizmatický šéf ČSSD prvé voľby. Volí ho takmer celé Česko.
Nemá charizmu, sexepíl ani prenikavé politické myslenie. Mnohí tvrdia, že je to obyčajný populista, ktorý má navyše slabosť pre komunistov. Keď sa v apríli 2005 stal z ničoho nič českým premiérom, zdalo sa, že je to len dočasne.
Po víkende však treba s Jiřím Paroubkom rátať. Práve pod jeho vedením vyhrala sociálna demokracia (ČSSD) prvýkrát v histórii senátne voľby.
Paroubek valcuje
A to nie je jediný triumf. Podľa servera iHned.cz sa ČSSD prvýkrát od roku 1989 stala kompletne „víťaznou stranou“. Chýba jej už len víťazstvo v komunálnych voľbách.
Taký „ľavý hák“ ako Paroubek ešte pravičiarom neuštedril ani jeden z jeho predchodcov. Najslávnejší spomedzi sociálnych demokratov Miloš Zeman získal pre stranu 25 senátorov, ale to bolo v roku 1996, keď sa volilo všetkých 81 kresiel v hornej komore českého parlamentu. V rokoch 2000 a 2004 zažívala sociálna demokracia dokonca väčšiu katastrofu než ODS tento víkend.
Keď v apríli 2005 nahradil Paroubek mladého Stanislava Grossa na čele vlády a o rok neskôr sa stal šéfom sociálnej demokracie, nemal najlepšie vyhliadky. Hneď v parlamentných voľbách v roku 2006 skončila strana pod jeho vedením až za ODS. Teraz je všetko inak. Takmer po dvadsiatich rokoch v politike vyhral Paroubek strane prvé voľby a len tak sa zo scény nestiahne.
Nepriateľ nepriateľa
Paroubek si svoj politický triumf užíva. Zapáčilo sa mu diktovať politické tempo. „Víťazstvo sociálnej demokracie otvára cestu k odchodu tejto vlády a veľmi pravdepodobne aj cestu k predčasným voľbám, ktoré by sa mohli konať napríklad v termíne volieb do Európskeho parlamentu,“ povedal bezprostredne po sobotňajšom víťazstve. V nedeľu prišiel s ďalším návrhom - chce, aby doterajšieho šéfa Senátu Přemysla Sobotku z ODS nahradil ľudovec Petr Pithart. A páčilo by sa mu, keby Česko vyviazlo z vnútropolitickej krízy s vládou odborníkov.
Paroubek navyše získal silného spojenca podľa hesla nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ. Je ním prezident Václav Klaus. Vo včerajšej relácii televízie Prima Klaus hodnotil výsledky volieb Paroubkovými slovami. Povedal, že voľby boli referendom o vláde Mirka Topolánka.
Občianski demokrati sú v zúfalej situácii, ale stále ešte majú miernu väčšinu v parlamente i Senáte a môžu z toho vykorčuľovať bez Paroubka. Paroubkovi sa však zapáčilo vyhrávať. Posledné voľby ukázali, že s výnimkou Prahy volia českí voliči práve necharizmatického šéfa ČSSD. Po „ľavom háku“ by preto Paroubek rád zasadil pravicovej koalícii politické k. o.
Miriam Zsilleová
|
Autor: Mirek Tóda