NBA: súťaž rekordov i zázrakov

Basketbalová NBA je skvelá detektívka. Drží v napätí a nečakane udrie. Napríklad sto bodmi z rúk jedného hráča v jednom zápase. Dal ich Wilt Chamberlain. Zajtra rozohrá 29 klubov z USA a jeden kanadský 63. ročník tejto úžasnej ligy.

Do koša smečuje hráč Chicago Bulls so slávnym číslom 23 – legendárny basketbalista Michael Jordan.Do koša smečuje hráč Chicago Bulls so slávnym číslom 23 – legendárny basketbalista Michael Jordan. (Zdroj: PROFIMEDIA.SK)

BRATISLAVA. Nevymýšľame si – Slovensko malo skôr víťaza NBA ako hokejovej NHL. Pravda, ak nerátame rodáka z Liptova Stana Mikitu, ktorý mal iba osem rokov, keď ho rodičia poslali za strýkom a tetou do Kanady.

Levičan Richard Petruška (39) odišiel do Kalifornie z Interu Bratislava devätnásťročný. Študovať na Loyola Marymount University. V roku 1993 ho draftoval Houston Rockets. Tím so slávnym Afroameričanom z Nigérie Hakeemom Olajuwonom hneď v prvom ročníku Petruškovho pôsobenia súťaž vyhral.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasný viceprezident a rovnako i tréner pivotov v rodných extraligových Leviciach neskôr vyhral so španielskou Malagou Koračov pohár.

SkryťVypnúť reklamu

Slávny prsteň nosí zriedka

Petruška o pôsobení v najchýrnejšej basketbalovej súťaži hovorí ako o príjemnej spomienke. Prsteň majstra NBA má schovaný, navlečie si ho iba pri extra príležitostiach.

Trojnásobného najlepšieho basketbalistu Slovenska (1998 – 2000) sme sa spýtali, za aký krátky časový úsek by rozpoznal zápas NBA verzus finále majstrovstiev Európy, ak by hrali proti sebe tímy znázornené fantómovou grafikou.

„Ihneď. NBA je úplne iný šport. Už len pravidlá sú odlišné. V zámorí sa hrá predovšetkým spôsobom jedného na jedného, prípadne v súbojoch dvojíc,“ vysvetlil Petruška.

„Z minisúbojov jednotlivcov zvykne lopta smerovať pod kôš. V NBA sa oveľa viac skáče, smečuje. Tam existuje iný štýl obrany. Aj takzvaná ilegálna, aby ustrážili skokana, na ktorého smeruje lopta na smeč. Európske tímy preferujú taktiku spolupráce celých pätoriek.“

SkryťVypnúť reklamu

Európania sú emotívnejší

Levičan zdôraznil, že v USA rozumie basketbalu takmer každý. Hľadiská burácajú, hučia. „V Európe sa viac kričí, povzbudzuje. Všetko je emotívnejšie. Američania sú fajnšmekri, ktorí si vychutnajú každý smeč, fintu, výmyselníctvo. Niekedy ani veľmi nepoznať, že niekomu držia palce.“

Petruška vykreslil atmosféru aj v inom. „Tam sa chodí na kolu, pukance, hamburgery. Veľkú úlohu majú čirlíderky. Sú to skutočné tanečnice, nie je ľahké sa ňou stať.“

Najchýrnejšia basketbalová súťaž sveta je spomedzi veľkých profesionálnych zámorských líg najmladšia. Ako prvá vznikla bejzbalová (1876), neskôr hokejová (1917), vzápätí liga amerického futbalu (1920).

National Basketball Association si píše rok narodenia 1946, hoci sa súťaž pôvodne volala Basketball Association of America (BAA). Spoluzakladali ju majitelia hokejových klubov.

SkryťVypnúť reklamu

Toronto – New York

Prvé stretnutie sa hralo 1. novembra 1946 v Toronte. Zápas Toronto Huskies - New York Knickerboclers (dnes Knicks) je považovaný za prvý súboj NBA.

Pred NBA boli rôzne pokusy o organizáciu basketbalu aj v inej ako školskej forme. BAA si vytýčila baviť divákov vo veľkých mestách. Nemala dobrú úroveň. Tá prišla až po inovácii v roku 1949 zlúčením viacerých líg. Vznikla NBA.

V roku 1954 v nej hralo iba osem klubov, najmenej v histórii. Znamenali však stabilitu. Všetky zostali v súťaži dodnes (Knicks, Boston Celtics, Golden State Warriors, LA Lakers, Sacramento Kings, Detroit Pistons, Atlanta Hawks, Philadelphia 76ers).

V NBA sú stále iné pravidlá ako v Európe. Niektoré novinky však postupne prerážali do celého sveta. V zámorí už v roku 1954 platilo 24­sekundové pravidlo na útok. Kôš za tri body sa ujal v roku 1979, od roku 1988 pískajú NBA traja rozhodcovia.

SkryťVypnúť reklamu

Afroameričania a Európania

Chýrna súťaž bola sprvoti elitárska i segregačná. Prvý basketbalisti čiernej pleti hrali až v roku 1950 – Nat Clifton, Earl Lloyd a Charles Cooper.

Dnes si bez tmavých skokanov nevieme NBA predstaviť. Dlhší čas potom platil opak, biely hráč bol výnimkou. Európania si ani neškrtli. Zámorské kluby NBA ich draftovali oveľa neskôr ako v NHL.

Prelomovým okamihom bol najmä príchod Chorvátov Dražena Petroviča, Dina Radju, Litovčana Arvydasa Sabonisa a Srba Vladeho Divaca.

Petroviča (196 cm) a Sabonisa (221) draftoval Portland už v roku 1986. Prvý z nich prišiel do NBA už v roku 1989. Jeden z najlepších strelcov a najtechnickejších basketbalistov histórie zahynul ako 28­ročný v októbri 1993 pri autonehode na nemeckej diaľnici pri Ingolstadte. Už v roku 2002 ho uviedli do Siene slávy NBA v meste zrodu basketbalu v Springfielde.

SkryťVypnúť reklamu

Divac (40) sa dostal v roku 1989 medzi slávnych Lakers z Los Angeles. V NBA odohral za viaceré kluby štrnásť sezón. V štatistikách streľby (dovedna 13 398 b) a doskokov (priemer 9,5) patrí k esám. Srbský dlháň (216 cm) po návrate domov začal úspešne podnikať v bankovníctve. Je aktívny v politike. Bol jednou z hlavných postáv kampane súčasného srbského prezidenta Borisa Tadiča.

Najznámejším hrá­čom NBA je nesporne Michael Jordan (45, 198). Nie je kráľom štatistík, v USA sa nájdu v basketbalových kruhoch znalci tvrdiaci, že Jordan bol skvelý, ale je iba jedným z velikánov. Pre ostatný svet je však „Air“ Jordan bez diskusie najlepší. Iste najlepší skokan v histórii basketbalu s inteligenciou za celú pätorku.

Michael Jeffrey Jordan sa narodil v New Yorku. Rodina sa zakrátko presťahovala do Severnej Karolíny. Univerzita tohto štátu je basketbalovo najchýrnejšia. Michael vyhral v jej drese prestížnu univerzitnú súťaž NCAA (1982), potom olympiádu 1984. Draftovalo ho Chicago Bulls. V rokoch 1991 - 1993 získal tím tri tituly. Jordan triumfoval na OH 1992.

SkryťVypnúť reklamu

Slávny hráč po sezóne 1993 nečakane prvý raz oznámil odchod zo scény. Vrátil sa. Získal ďalšie tri tituly. Desať ráz bol v prvom All Stars tíme, päť ráz ho vyhlásili za najužitočnejšieho hráča sezóny. Po víťazstve Bulls v roku 1998 opäť odišiel. A zasa sa vrátil. Stal sa podielnikom v klube Washington Wizards. Bol prvým štyridsiatnikom, ktorý dal vo viacerých zápasoch sezóny cez 40 bodov. Jordan začínal biznis v oblasti športovej módy. Uchytil sa však aj v kozmetickom priemysle. Mužské parfumy s jeho menom sú chýrne.

Aj príbeh jeho rozvodu v roku 2002 je svetoznámy. Vedie americký rebríček vo výške odškodného manželke Juanite, s ktorou má dvoch synov a jednu dcéru. Suma je v prepočte štyri miliardy korún.

Chamberlainova stovka

V zámorí je dosť odborníkov, ktorí tvrdia, najlepším hráčom bol Wilt Chamberlain (narodil sa v auguste 1937, zomrel v októbri 1999). Viaceré výkony legendárneho pivota (216 cm) sú rekordmi.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden je z inej planéty: 2. marca 1962 nastrieľal v drese Philadelphie 100 bodov. Rekord sa zrodil v zápase New York Knicks - Philadelphia Warriors (147:169). Zo zápasu neexistuje televízny záznam. Zachoval sa len nekvalitný rozhlasový dokument, ktorý vznikol náhodou. Spíker miestneho rádia sa už v priebehu zápasu dozvedel, že Chamberlain atakuje stovku. Okamžite trielil do haly a až jeho reportáž sem prilákala ľudí. Zápas v menšej hale newyorského Hershey sledovali pôvodne štyri tisícky divákov. K nim narýchlo pribehli ďalšie štyri.

Aj ďalšie Chamberlainove maximá sú neuveriteľné - 55 doskočených lôpt v jednom zápase, priemer 50,4 boda za sezónu. Ani v jednom zo svojich 1205 stretnutí sa nevyfauloval.

Posledná sezóna priniesla finále dvoch najlepších tímov histórie. Vyhrali ho Boston Celitcs, sedemnásty raz. Súperi z Los Angeles Lakers prehrali pätnáste finále (14­krát zvíťazili). Takéto finále sa hralo desaťkrát. Osem ráz triumfoval Boston, hoci favoritom boli Lakers. Sú nimi aj pre tento ročník.

SkryťVypnúť reklamu

Nabudúce: Slovenská pretekárka zjazdovom lyžovaní Jana Gantnerová –Šoltýsová.

Z rekordov NBA

62 046 - divákov na zápase Atlanta - Chicago v Georgia Dome v roku 1998.

38 387 - bodov nastrieľal Kareem Abdul-Jabbar za 20 sezón (1969 - 1989).

100 - bodov dal Wilt Chamberlain (Philadelphia Warriors) v New Yorku proti Knicks. Philadpelphia vyhrala 169:147.

69 - minút bol na ihrisku Dale Ellis (Seattle) v zápase proti Mil­waukee v roku 1989. Stretnutie päť ráz predlžovali.

97 - trestných hodov premenil bez prerušenia Michael Williams (Minnesota) od 24. 3. do 9. 11. 1993.

55 - doskokov zaznamenal Wilt Chamberlain (Philadpelhia) v zápase proti Boston Celtics (1960).

34 - trestných hodov premenil v jednom zápase Wilt Chamberlain (Philadelphia) v zápase proti St. Louis (1962).

SkryťVypnúť reklamu

30,12 - bodu na zápas počas ka­riéry je najlepší strelecký priemer NBA. Dosiahol ho Michael Jordan (Chicago Bulls, Washington Wizards).

24 - bodov dal bez prerušenia Argentínčan Manu Ginóbili (San Antonio) v zápase proti Phoe­nixu (2002).

11 - titulov víťaza (majstra sveta) NBA dosiahol Bill Russell. Všetko v drese Boston Celtics v rokoch 1957 až 1969.

Richard Petruška v drese španielskej Malagy na ramenách spoluhráča Darrena Phillipa po víťazstve v Koračovom pohári.

FOTO – ČTK

Wilt Chamberlain dal v jednom zápase stovku. Na hornej snímke je Srb Vlade Divac.

FOTO–REUTERS, ČTK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 602
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 338
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 160
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 362
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 843
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu