Tristan a Izolda: láska vzplanie prirodzene

Choreograf Ondrej Šoth si prizval na spoluprácu Wagnerovou hudbu i taiko bubny. Vzniklo čisté, zrozumiteľné, pritom nie popisné tanečné dielo.

Duet milencov v balete Tristan a Izolda.Duet milencov v balete Tristan a Izolda. (Zdroj: ŠDK)

Najnovšiu produkciu baletu košického Štátneho divadla označili sami tvorcovia za moderné tanečné divadlo. Nevzdali sa však ani klasických baletných techník.

Izolda tancuje na špičkách, čo dodáva krehkosť duetám. Tie sú ako inak v príbehu lásky - emocionálnym vrcholmi. Výraz Lyudmyly Vasylyevy ako Izoldy je tanečne i herecky presvedčivý, Serigii Iegorov je dobrým stelesnením tragického milenca. Celý košický súbor opäť potvrdil svoje kvality.

Dramatickí Japonci

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V balete znie hudba viacerých Wagnerových opier. Okrem Tristana a Izoldy aj Blúdiaci Holanďan, Lohengrin, Tannhäuser či Valkýra. Monumentálnu hudbu v dramatických scénach bojov dopĺňajú bubny rytmickej japonskej skupiny Kodo.

SkryťVypnúť reklamu

Tým vznikol kontrastný, hoci ku koncu už predpovedateľný rytmus. Zvuk taiko bubnov však priviedol Ondreja Šotha aj k niektorým prvkom inšpirovaným východnými bojovými umeniami.

Milenci pokračujú v tanci

Stredoveká legenda o Tristanovi a Izolde žije v rôznych verziách. Šoth sprostredkoval zjednodušený príbeh bez toho, aby sa musel utiekať k prvkom pantomímy.

Začal už od Tristanovho detstva. Využitie detských predstaviteľov je milé, ale má aj nevýhody. Niektorým môže v príbehu chýbať nápoj lásky. Ten maôi milenci vypiť akoby na ospravedlnenie lásky, ktorej vzápätí podľahnú. Šoth dal dôraz na prirodzenejšie vzplanutie lásky v čase, keď Izolda vylieči zraneného Tristana.

Inscenácia má viacero silných miest. Veľmi emotívne jezinscenovný aj koniec prvej časti, keď Tristan spoznáva, že nevesta, ktorú vybojoval v súboji pre svojho nevlastného otca Marka, je práve jeho milovaná Izolda.

SkryťVypnúť reklamu

Riskantne, ale zaujímavo je riešený záver. Hudba ešte nevrcholí a už sa spúšťa opona, ňou akoby privalení milenci pokračujú v tanci. Hoci oddelení, aj po smrti po sebe túžia.

Nebolo treba šokovať

Choreograf Šoth je aj autorom scény, tentoraz sa vzdal popisných filmových dokrútok, čo sa zúročilo vo vizuálnej čistote výsledného tvaru. Prvkom scény je len plexisklo a zrkadlo.

Aj výrazné kostýmy Andriya Sukhanova odmietli historizujúci gýč, bojovníkov či dvoranov naznačujú len štylizované pokrývky hlavy. Kostýmy milencov v závere predznamenajú ich osudové spojenie.

Toto dielo nešokuje, neprovokuje, plynie bez rušivých momentov. Silným výrazom si určite získa nielen baletomanov.

Balet Štátneho divadla Košice: Tristan a Izolda

SkryťVypnúť reklamu

Hudba: Richard Wagner, Kodo. Libreto: Zuzana Mistríková, Ondrej Šoth. Choreografia, scéna a réžia: Ondrej Šoth. Kostýmy: Andriy Sukhanov

Tancujú: Sergii Iegorov, Andriy Sukhanov, Maksym Sklyar, Lyudmyla Vasylyeva, Elena Chetvernya, Oleksandr Skopintsev, l Peter Nagy, Tomáš Harvan

Premiéra: 24. a 25. októbra

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu