BRATISLAVA. Ročné úrokové sadzby blížiace sa aj k piatim percentám a vyplácanie úrokov hneď pri založení termínovaného vkladu. To sú hlavné magnety, ktoré majú do konca roka, teda ešte pred zavedením eura, pritiahnuť do bánk čo najviac klientov s ich úsporami.
Podľa odhadov UniCredit Bank môže v slovenských domácnostiach ležať 25 až 30 miliárd slovenských korún, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou budú chcieť ich majitelia pred nástupom eura dostať do bánk, aby im ich zamenili za eurá.
Aj keď nie sú o peniazoch ležiacich doma štatistiky, spomínaný odhad množstva úspor považuje Vladimír Dohnal, analytik spoločnosti Symsite Research za reálny. Nemyslí si však, že všetky financie skončia v bankách, pretože istá časť obyvateľstva má, aj pre finančnú krízu, tendenciu skôr si za ne niečo kúpiť než ich zhodnocovať v banke. „Ľudia momentálne nehľadajú najvyššie výnosy, ale skôr najvyššiu ochranu financií,“ dodal.
Obdobie zaujímavých ponúk
Niekoľko bánk pár mesiacov pred výmenou koruny za euro narušilo zaužívané pravidlo, že s nižším časom viazania sa musí spájať nižšia ročná úroková sadzba na termínovaný vklad.
Dexia banka by dnes mala uviesť na trh termínovaný Extra vklad s päťpercentnou ročnou sadzbou pri trojmesačnej lehote viazania. Tento jej vklad s šesťmesačným a ročným viazaním má o niečo nižší ročný úrok.
Na kratšiu viazanosť sa sústredila aj UniCredit Bank, ktorá na trojmesačné a šesťmesačné vklady zvýšila začiatkom októbra úrokové sadzby a začala pri nich vyplácať úroky vopred. Spolu s Tatrabankou ponúka pomerne vysoký úrok (4,5% p. a.) aj na 12–mesačný termínovaný vklad. Slovenská sporiteľňa sa v ponuke odlíšila od UniCredit Bank výplatou úrokov v eurách pri vkladoch s dlhšou viazanosťou.
Analytik Symsite Research si nemyslí, že banky do konca roka oslovia klientov s ešte výhodnejšími ponukami, aj keď túto možnosť úplne nevylúčil.
Úrok na kratší a dlhší čas
Zaujímavý úrok na vklad s kratším časom viazania môže zmiasť. Nie všetci záujemcovia o tento produkt si hneď uvedomia, že výberom úspor po troch či šiestich mesiacoch získajú len pomernú časť ročného úroku. Teda štvrtinu uvádzaných ročných úrokov v prípade trojmesačnej viazanosti či polovicu pri šesťmesačnom viazaní.
Ak dajú kratšej viazanosti prednosť tí klienti, ktorí peniaze nebudú tak skoro potrebovať, po ukončení času viazania a následnom predĺžení vkladu musia počítať aj s možnosťou, že získajú na ďalšie obdobie podstatne nižšiu úrokovú sadzbu.
Dohnal pritom očakáva, že po januári budúceho roku bude úroková sadzba na termínovaný vklad nad tri percentá skôr výnimkou ako pravidlom.
Kde sú najvyššie úroky na vklady
Viazanie na tri mesiace
Dexia banka* a Privatbanka– 5 % p. a.
Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit Bank – 3,4 % p. a.
VÚB banka – 2,6 % – 3,2 % p. a.*
Viazanie na šesť mesiacov
Privatbanka – 5 % p. a.
Dexia banka – 4,9 % p. a.*
Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit Bank – 3,6 % p. a.
Poštová banka – 3,3 % p. a.
ČSOB – 2,9% – 3,2 % p. a.**
Dexia banka – 3,1 % p. a.
VÚB banka – 2,5 % – 3,3% p. a.**
Viazanie na dvanásť mesiacov
OTP Banka – 5 % p. a.
Dexia banka – 4,8 % p. a.*
Privatbanka – 4,7 % p. a.
VÚB banka – 4,55 % p. a.
Tatra banka, UniCredit Bank – 4,5 % p. a.
Slovenská sporiteľna – 4,46 % p. a.
Istrobanka – 4,3 % – 5 % p. a.**
Volksbank – 4,2 % – 4,3 % p. a.**
*Extra vklad, ** podľa výšky vloženej sumy Zdroj: informácie a internetové stránky bánk
Čo banky ponúkajú
Výplata úroku vopred
Pred Vianocami môžete získať výnos z vkladu v korunách alebo eurách.
Najpôsobivejším lákadlom na klientov, ktorí ocenia peniaze pred záverom roka, je výplata úrokov v niekoľkomesačnom predstihu.
Treba si však zistiť, akú sumu a na ako dlho musíte uložiť a či sa dá predčasne vybrať. Zaujímať sa o to, aký bude výnos, pretože vklady môžu mať dlhšiu či kratšiu viazanosť, než je rok, a úrok banky uvádzajú v ročnom vyjadrení.
Výplatu úrokov vopred v eurách ponúka Slovenská sporiteľňa. Zisk bonusu viaže na založenie vkladu do 19. decembra s minimálnou sumou 25 000 korún (829,85 eura), a to na 12 alebo 18 mesiacov. Ročný úrok je 4,46 %. Predčasný výber umožňuje, klient však musí vyplatený úrok vrátiť.
UniCredit Bank vypláca úrok dopredu v korunách. Na hotovosť v minimálnej výške 10 000 korún (331,94 eura) uloženú do 12. decembra na trojmesačný vklad platí ročný úrok 3,4 %, na šesťmesačný vklad ročný úrok 3,6 %. Peniaze z týchto vkladov sa nedajú predčasne vybrať.
Darček za vyššiu sumu
Ak chcete získať okrem úroku niečo navyše, musíte banke zveriť viac peňazí.
Bonus nad rámec peňazí vyplatených za úroky vopred prideľujú klientom iba niektoré banky. Zväčša ho viažu na uloženie vyššej sumy peňazí na termínovaný účet.
V pobočkách UniCredit Bank môže klient získať štartovací balíček euromincí v hodnote 500 korún (16,60 eura) zadarmo. Najskôr si však musí založiť trojmesačný alebo šesťmesačný vklad a uložiť naň minimálne 300 000 korún (9958,18 eura). Ďalšou podmienkou na zisk je vlastnenie či založenie bežného účtu.
Rovnakú minimálnu sumu musí záujemca o darček, koženú peňaženku, vložiť na vklad s ročnou viazanosťou aj v OTP Banke. Podobne ako v UniCredit Bank aj v OTP Banke musí okrem viazaného účtu klient vlastniť aj bežný produkt, v tomto prípade balík služieb na OTP Konte.
Dexia banka uvádza, že má pre verných, ale aj pre nových klientov europeňaženky alebo eurokalkulačky.
Vklad peňazí zdarma
Niektoré banky neúčtujú do konca roka poplatok za vloženie hotovosti na účet.
Zrejme najmenej viditeľný bonus, ktorý môže klient vkladom slovenskej meny do banky do konca roka získať, je odpustenie poplatku za vklad hotovosti na účet.
Niektoré banky poplatok za vklad zrušili pred zavedením eura, iné ho mali na nule predtým. Na to, že si ho banka nenaúčtuje, sa nemôžete spoliehať. Nemusí platiť, že banka zrušila aj účtovnú položku.
Za vklad hotovosti na účet fyzických osôb by ste nemali nič zaplatiť v pobočkách Tatra banky a Volksbank Slovensko.
Dvanásťkorunový poplatok za vklad na účty fyzických osôb do konca roka zrušila aj ČSOB, v čase duálneho obehu budúci rok poplatok za vklad v tej istej výške klientom v pobočkách odpustí Poštová banka.
Dexia banka si za hotovostný vklad strhávala 15– korunovú účtovnú položku, tú do konca decembra tohto roku zrušila.
Kde zaplatíte
Slovenská sporiteľňa a UniCredit bank– 10 Sk pri vklade na bežný účet,
OTP Banka – 12 Sk pri vklade na OTP Konto,
VÚB banka – 15 Sk za vklad na bežný účet.
(den)
Autor: Denisa Čimová