Neprišli za kráľovnou

Pre tisíce ľudí by bola večera s kráľovnou cťou, pre slovenského premiéra a predsedu parlamentu nie.

Hostiteľ prezident Ivan Gašparovič na štátny banket s kráľovnou Alžbetou II. nepozval svojich predchodcov vo funkcii.Hostiteľ prezident Ivan Gašparovič na štátny banket s kráľovnou Alžbetou II. nepozval svojich predchodcov vo funkcii. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico ani predseda parlamentu Pavol Paška neprišli vo štvrtok večer na slávnostný banket, ktorý pri príležitosti návštevy kráľovnej Alžbety II. usporiadal prezident Ivan Gašparovič.

Obidvaja s ňou mali vo štvrtok obed a z večere sa ospravedlnili. Mali pritom sedieť s kráľovnou pri stole. „Predseda chcel umožniť jej veličenstvu spoznať aj iné osobnosti Slovenska,“ povedal Paškov hovorca Jozef Plško, prečo sa ospravedlnil. Kráľovná spoznávala podpredsedov parlamentu Milana Horta a Annu Belousovovú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová dôvod premiérovho ospravedlnenia neuviedla.

Odborník na protokol a etiketu Ladislav Špaček povedal, že niečo také ešte nepočul. Podľa neho je to veľmi vážne zlyhanie.

Sám banket pozeral v televízii. Štátny banket je podľa neho najvýznamnejšia udalosť, neprísť na ňu môže taký vysoko postavený ústavný činiteľ, iba keď je na oficiálnej návšteve „na druhom konci zemegule“.

Dôvod Fica a Pašku, že sa s kráľovnou videli cez obed a už nemuseli večer, nechápe.

„Kráľovná mala veľmi príjemný obed s premiérom a predsedom parlamentu,“ komentovala Ficovu a Paškovú neúčasť na bankete Monika Holečková z britskej ambasády.

Neprišli ani ostatní

Na banket neprišiel ani predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž. Namiesto toho poslal poslanca Dušana Jarjabka. Ten nie je ani podpredsedom klubu, tým je Jana Laššáková. „Dostal som dôveru od vedenia klubu,“ zdôvodnil svoju účasť Jarjabek. Sedel hneď pri vedľajšom stole od kráľovnej spolu s arcibiskupom Jánom Sokolom.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident nepozval na banket ani predsedov parlamentných politických strán, ani bývalých prezidentov alebo premiérov. Zvolil kľúč, že pozýva predsedov poslaneckých klubov. Okrem Číža chýbal aj predseda klubu SMK Gyula Bárdos a nebol tam ani nikto za HZDS. Vladimír Mečiar, ktorý je predsedom klubu, bol vraj chorý.

Špaček uznáva, že pri pozývaní 150 ľudí je počet tých nepozvaných a prípadne urazených väčší, ako pri pozývaní štyroch, ale myslí si, že bývalých prezidentov, premiérov aj predsedov strán pozvať mali.

Kováč: Je to nekultúrne

Exprezident Michal Kováč SME povedal, že pozvanie čakal. S kráľovnou sa v minulosti stretol. „Svedčí to o istej úrovni kultúry a slušnosti,“ povedal Kováč. Zábery z banketu pozeral v televízii a je rád, že to dobre dopadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníčka na protokol Deana Lutherová kritizuje aj to, že Slovensko nemá na takýto banket vhodné priestory. Reduta je malá a veľa ľudí sa tam nezmestí. Etiketa tiež podľa nej hovorí, že pozvaní by mali prísť s part­nerkami, čo sa nestalo.

Prezidentská kancelária na otázky SME neodpovedala. Neposkytla ani zoznam všetkých pozvaných hostí.

Kto chýbal

Robert Fico

(premiér, ospravedlnil sa)

Pavol Paška

(predseda parlamentu, ospravedlnil sa)

Miroslav Číž

(podpredseda parlamentu, ospravedlnil sa)

Pavol Hrušovský

(šéf KDH, bývalý predseda parlamentu nedostal pozvánku)

Mikuláš Dzurinda

(šéf SDKÚ, bývalý premiér nedostal pozvánku)

Michal Kováč

(bývalý prezident, nedostal pozvánku)

SkryťVypnúť reklamu

Rudolf Schuster (bývalý prezident, nedostal pozvánku)

Vladimír Mečiar

(pozvali ho ako predsedu klubu, ospravedlnil sa)

Ján Slota

(nedostal pozvánku)

Pál Csáky

(nedostal pozvánku)

Gyula Bárdos

(ospravedlnil sa)


Kto prišiel

Dušan Jarjabek

(poslanec Smeru)

Boris Zala

(predseda zahraničného výboru, poslanec Smeru)

Jozef Golonka

(bývalý hokejista)

Vladimír Weiss

(tréner futbalovej reprezentácie)

Ján Sokol

(trnavský arcibiskup)

Juraj Široký

(prezident hokejového zväzu, bývalý príslušník ŠtB)

Vladimír Soták

(riaditeľ Železiarní Podbrezová)

Andrej Glatz

(šéf Mercedesu)

Pavol Traubner (neurológ)

Alžbeta II. má predkov na východnom Slovensku

SkryťVypnúť reklamu

Korene britskej panovníčky, ktorá včera ukončila dvojdňovú návštevu Slovenska, siahajú aj do okolia Trebišova.

Je to síce už desať generácií, ale korene britskej kráľovnej siahajú aj na Slovensko. Alžbeta II. má u nás pokrvných príbuzných prostredníctvom svojej starej matky a manželky kráľa Juraja V., Mary z Tecku.

Na jej prepojenie so slovenskou zemankou Annou Šutovou upozorňuje odborník na genealógiu Frederik Federmayer, ktorý prednáša na Filozofickej fakulte v Bratislave.

Šutovci z Ladmoviec

Starosta obce Ladmovce Štefan Bárány, odkiaľ slovenská príbuzná kráľovnej Alžbety pochádza, o rode Šutovcov vie. „Šutovci tu žili v 16. storočí. Viem aj o ich prepojení na britský kráľovský dvor. Doteraz sa tým nikto nezaoberal, nikto tomu neveril.“

SkryťVypnúť reklamu

Anna Šutová žila vo vtedajšom uhorskom Ladmóczi, patriacom do Zemplínskej župy. Koncom 16. storočia sa vydala za Pála z maďarského rodu Rhédeyovcov. Z juhu postupujúci Turci prinútili rodinu Pála Rhédeya odsťahovať sa severnejšie, ich novým domovom sa stala dnešná Lomnička.

Rhédeyovci sa na Spiši usadili na dve storočia, rodina sa zároveň rozvetvila do Transylvánie. Práve grófka z transylvánskej vetvy Rhédeyovcov spája súčasnú kráľovnú Britov s jej slovenskými predkami.

Láska z Viedne

Praprababičku Alžbety II., grófku Claudiu Rhédey von Kis-Rhéde, neskôr princeznú Hohensteinovú, delí od Anny Šutovej päť priamych generácií Rhédeyovcov.

Grófka Claudia sa narodila v malej sedmohradskej dedine začiatkom 19. storočia. Ako 15-ročná odišla na viedenský cisársky dvor, kde stretla princa Alexandra Wurttenberga, za ktorého sa vydala napriek nesúhlasu svojho otca Ferenca Rhédeya a mala s ním troch potomkov. Zomrela pri pôrode štvrtého dieťaťa, z čoho sa princ Alexander nikdy nespamätal. Zvyšok života strávil na panstve v Rumunsku.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa webstránky rodu Rhédeyovcov sa spišská časť rodiny v časoch protihabsburských povstaní vrátila opäť do južnejšej Zemplínskej župy. Rhédeyovci zastávali v uhorskom kráľovstve mnoho významných vládnych, administratívnych, vojenských i obchodných funkcií na východnom Slovensku. Podľa stránky najviac potomkov rodu Rhédeyovcov v línii Kis-Rhéde, okrem Maďarska a Transylvánie, žije práve na východe Slovenska. Tridsaťosem členov šľachtického rodu má byť roz­trúsených najmä v okolí Košíc, Kostolian, Kendíc, Košických Olšian a Starej Turej.

„V Európe sme jedna veľká rodina,“ hovorí Frederik Federmayer. Zo slovenských koreňov britskej panovníčky prekvapený nie je. Pripomína, že v jej žilách koluje krv najurodzenejších európskych panovníckych dynastií, od Hanoverskej a Sasko-Coburskej až po našich Arpádovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Martina Kováčová

Vystúpila britsky a politicky

Kráľovná prehovorila len raz. Nevyhla sa pilierom britskej zahraničnej politiky – bezpečnosti a životnému prostrediu.

Vystúpenia kráľovnej sú vždy nepolitické, ale musia byť v súlade s britskou zahraničnou politikou. Tak sa mohlo stať, že Alžbeta II. vo svojom jedinom verejnom vystúpení počas návštevy Slovenska na štátnom bankete v bratislavskej Redute vo štvrtok počas príhovoru otvorila aj tému, ktorá politická pre našich činiteľov je. Alžbeta II. hovorila o historických väzbách a o spojenectve krajín v NATO aj o nedávnom spoločnom členstve v Bezpečnostnej rade OSN. „Rovnaké hodnoty dnes určujú nasadenie ozbrojených síl oboch našich krajín v Afganistane,“ povedala a pridala aj poznámku o „potenciáli pri zdolávaní klimatických výziev v budúcnosti“.

SkryťVypnúť reklamu

Príhovory kráľovnej pripravuje ministerstvo zahraničia. „Možno to Slovákom znie zvláštne, ale išlo jej o priateľstvo medzi národmi. Kráľovná chcela podčiarknuť dlhodobé väzby medzi Slovákmi a Britmi,“ povedala britská politologička Karen Hendersonová.

(knm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu