BRATISLAVA. Len niekoľko hodín potom, ako parlament schválil otvorenie druhého piliera, generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Dušan Muňko pre SME povedal: „Ľudia, ktorí vstúpili do druhého piliera, prišli o celé úspory.“
Jeho vyjadrenie prišlo iba pár dní potom, ako premiér Robert Fico povedal, že „ak by sme chceli, tak z druhého piliera vystúpi až milión ľudí“.
Ak by bola pravda, čo Muňko povedal, v našej ekonomike by bol veľký problém. Dôchodkové spoločnosti investovali totiž viac ako polovicu majetku penzijných fondov na Slovensku. Z toho veľkú časť do štátnych dlhopisov a do bánk. V prípade, že by Muňkovo vyjadrenie bolo pravdivé, naše banky aj štát by boli pred krachom, čo zjavne nie je pravda.
To, že banky na Slovensku sú v poriadku, potvrdili ich šéfovia, ale niekoľkokrát aj guvernér Národnej banky Ivan Šramko a aj premiér Fico.
Nikto ho nepodržal
„To, že ľudia prišli o všetky úspory, je absolútny nezmysel,“ povedal šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Peter Socha.
Slová šéfa Sociálnej poisťovne nepotvrdila ani Národná banka. „Hodnotu majetku v dôchodkových fondoch si môžu sporitelia nájsť na internetovej stránke Asociácie dôchodkových spoločností,“ povedala jej hovorkyňa Jana Kováčová.
Z údajov, ktoré sme tam našli, vyplýva, že majetok v dôchodkových fondoch predstavuje vyše 60 miliárd korún. Zdržanlivé k Muňkovým slovám bolo ministerstvo financií. „Nekomentujeme,“ povedal hovorca rezortu Miroslav Šmál.
„Takéto tvrdenia sú nezodpovedné, pretože šíria paniku. Aj najlepší finančný systém je založený na dôvere. Keď sa dôvera naruší, môže dôjsť k problémom,“ varuje pre podobnými vyjadreniami, aké nám včera podal Muňko, ekonóm SAV Pavol Kárász.
Nad investovaním dôchodkových spoločností má prísny dohľad Národná banka. „Podnikanie v druhom pilieri je regulované slovenskou legislatívou, ktorá je obozretná a dobrá,“ povedal Kárász.
To, že Muňko nehovoril pravdu, si myslí aj koaličný poslanec za HZDS Jozef Halecký. „Je to zveličené tvrdenie.“ Halecký je šéfom sociálneho výboru a uvažuje, že Muňka si pre jeho vyjadrenia predvolá. „Pokiaľ to povedal, budeme žiadať, aby to na výbore vysvetlil,“ povedal Halecký.
Ako v Argentíne
Poslankyňa za SMK Klára Sárközy šéfovi Sociálnej poisťovne odkazuje, aby „nešíril poplašné správy“. O Muňkovi si myslí, že dostal príkaz od Fica, aby ako finančný manažér Smeru našiel peniaze na „rozdávanie vianočných dôchodkov a iných nesystémových dávok“. Podľa nej je to len začiatok kampane na odlákanie ľudí z druhého piliera. „Bude to pokračovať tak, že „riaditelia pobočiek Sociálnej poisťovne dostanú príkazom, čo všetko budú musieť urobiť, aby z druhého piliera odišlo čo najviac ľudí“.
Poslanci včera rozhodli, že druhý pilier, v ktorom si ľudia šetria na penziu na súkromných dôchodkových účtoch, sa znova obojsmerne otvorí. A to od 15. novembra do konca júna 2009.
Zároveň však schválili, že peniaze tých, ktorí by chceli odísť už tento rok, spracuje Sociálna poisťovňa až budúci rok. To v skutočnosti znamená, že úspory odídencov a následne aj peniaze z odvodov, ktoré už budú platiť len do Sociálnej poisťovne, získa štát až budúci rok. „S týmito peniazmi počítajú v budúcoročnom rozpočte, preto to posunuli,“ myslí si poslankyňa Sárközy.
Cesta k miliardám
Tento rok koalícia sporenie na penziu už raz otvorila. Ľudia mohli od januára do konca júna do druhého piliera vstupovať aj z neho vystupovať. Vystúpilo asi stotisíc ľudí, vstúpilo vyše 20-tisíc.
Presunom ľudí štát podľa odhadov Sociálnej poisťovne získa tento rok bezmála štyri miliardy korún. Pre budúci rok si vláda robí zálusk na vyše desať miliárd korún. Prestúpiť by podľa vládnych odhadov malo od 100- do 150-tisíc ľudí. „Za otvorením druhého piliera je zrejme motív podobný tomu argentínskemu, teda zvýšenie štátných príjmov. Keby vláde išlo o bezpečnosť sporiteľov, skôr by sa hľadali riešenia na posilnenie garancie ich úspor,“ povedal ekonóm Mesa 10 Ján Marušinec.
Muňko: Ľudia prišli o penzijné úspory
V návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne rátate s tým, že budúci rok odíde z druhého piliera 150-tisíc ľudí. Ako ste sa k tomu dopracovali?
„Vyšlo nám to analýzou. Máme na to matematicko-fyzikálny model.“
Ktorí ľudia by podľa vás mali odísť z druhého piliera?
„Pán kolega, aby sme si rozumeli. Aby sme si jasne povedali, ktorí ľudia majú odísť. Ľudia, ktorí vstúpili do druhého piliera, môžete pokojne napísať, že prišli o celé úspory. Do dvoch týždňov možno budete múdrejší. Jedna tretina finančných prostriedkov, ktoré sú vonku, je zdrap papiera. Môžete napísať, že to povedal riaditeľ Sociálnej poisťovne, že prišli o celé úspory.“
Tak prišli ľudia o všetky úspory alebo do dvoch týždňov len prídu?
„Nieže prídu, už prišli.“
O všetky úspory?
„Kríza sa ešte neskončila. Už prišli o tie úspory, ktoré sú vonku. Nech vykáže každá dôchodková spoločnosť, koľko má finančných prostriedkov. Je legitímne právo upozorniť ľudí, ktorí vstúpili do druhého piliera, na jeho riziká.“
Nerozumiem. Prišli o celú sumu alebo o to, čo DSS investovali v zahraničí?
„Ešte raz. Každý občan je zodpovedný za svoje konanie. Potom sa nebudú môcť ľudia vyhovárať ako pri nebankových subjektoch, že prišli o finančné prostriedky. Ukážte mi, ktorý penzijný fond je ziskový a prirátajte k tomu aj poplatky. Ale nechcem sa cez telefón k tomu vyjadrovať. Ak budete mať záujem, pošlite mi otázky. Odpoviem, ako to vidíme.“
Komu odporúčate z druhého piliera vystúpiť?
„Ten, kto má nad 30 rokov, nemá šancu si našetriť na penziu. Treba napísať ľuďom pravdu, pretože o tie peniaze prišli. A tí, ktorí neprišli, ešte len prídu. Nevidíte, ako sa vyvíjajú finančné trhy a finančné deriváty?
Každý deň to sledujeme.
„Tak o čom sa bavíme.“
Fakt je aj to, že v akciách je len okolo 10 percent z úspor v druhom pilieri.
„Pán kolega, nech vám dôchodkové správcovské spoločnosti predložia, koľko zarobili. Ani jeden rok neboli v zisku.“
Hospodárenie dôchodkových spoločností je oddelené od majetku v penzijných fondoch. Ich strata s úsporami ľudí v dôchodkových fondoch nesúvisí.
„Máme právo upozorniť ľudí na riziká druhého piliera.“
Keď tvrdíte, že ľudia už prišli alebo prídu o všetky peniaze, prečo vláde nenavrhnete, aby druhý pilier zrušila?
„Táto vláda sa snaží naprávať reformy, ktoré urobila Dzurindova vláda.“
Nemyslíte si, že je nezodpovedné nechať druhý pilier len tak fungovať, ak si vy ako šéf Sociálnej poisťovne myslíte, že ľudia v ňom o všetko prídu?
„Vláda aj premiér stále upozorňujú, v akom stave sú dôchodkové spoločnosti. Je legitímne právo každého občana rozhodnúť sa, či tam zostane alebo nie.“
Ľuboš Jančík
![]() |