BRATISLAVA. Krajiny najviac postihnuté finančnou krízou súrne potrebujú devízy. Preto Medzinárodný menový fond plánuje vytvoriť krízový devízový fond, z ktorého by krajiny ako Maďarsko, Ukrajina, Bielorusko, Srbsko alebo Pakistan dostali pôžičku na preklenutie súčasných problémov.
Finančná injekcia je určená krajinám, ktoré majú problém so získaním likvidity, povedali pre agentúru Reuters predstavitelia menového fondu.
Získanie takejto pôžičky znamená pre krajinu záväzok rešpektovať odporúčania fondu. „Fond sa bude snažiť pôsobiť na krajiny, aby robili kvalitatívne zmeny,“ povedal Vladimír Masár, exguvernér Národnej banky Slovenska v čase, keď Slovensko bolo pod dohľadom fondu v 90. rokoch.
Vlády spomenutých krajín budú musieť urobiť niektoré bolestivé reformy, na ktoré nemali doteraz politickú odvahu, najmä vo verejných financiách. „Menový fond robil analýzy stavu a dával odporúčania,“ povedal bývalý minister financií Mečiarovej vlády Sergej Kozlík. Rokovania zažil ako minister tiež.
Podľa exguvernéra Masára význam rokovaní o získaní úveru „je oveľa väčší ako len samotné poskytnutie úveru“. Rokovania medzi krajinou a fondom sledujú aj iné finančné inštitúcie. Podľa toho, ako vyjednávania dopadnú, si potenciálni investori a veritelia urobia celkový obraz o krajine. V prípade Maďarska pôjde najmä o škrtanie sociálnych výdavkov a eliminovanie prebujneného úradníckeho aparátu. „Stabilizácia bude mať svoju cenu, krajina stratí veľkú časť autonómie pri rozpočtovaní,“ povedal analytik Volksbank Vladimír Vaňo.
Maďarská vláda bude robiť výrazné škrty v období, keď sa jej darí najhoršie. Ak by robila reformy skôr, bolo by to teraz jednoduchšie, povedal Vaňo.
Maďarsko sa v posledných týždňoch dostalo do akútnej krízy. V snahe zachrániť prepadajúcu sa domácu menu v priebehu týždňa centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 3 percentá na 11,5 percenta. Forint stratil za posledný mesiac 14 percent oproti euru. Zle je na tom však aj poľský zlotý. Za posledné tri mesiace klesol jeho kurz voči euru o 25 percent a voči doláru dokonca o 50 percent. Slovenskú menu pred turbulenciami chráni blížiaci sa vstup do eurozóny.