VIEDEŇ, BRATISLAVA. Elegantný a charizmatický muž, ktorý mal ako novinár blízko k politike a ako politik blízko k médiám. V oboch profesiách Helmut Zilk zažiaril.
Ako novinár rakúskej televízie a rozhlasu ORF sa preslávil svojou diskusnou reláciou Mestské rozhovory, kde porušil dovtedajšie zásady servilnej žurnalistiky a pýtal sa politikov na všetko. Ako prvý začal diskutovať o nacistickej minulosti Rakúska a ako prvý spojil vo svojej relácii Východ so Západom. V roku 1964 dali jeho Mestské rozhovory dokopy komunistickú Prahu a demokratickú Viedeň. Bola to prvá slobodná, necenzurovaná diskusia, vysielaná naživo.
Patril medzi najpopulárnejších rakúskych politikov. Verný sociálny demokrat získal najväčšiu popularitu ako starosta Viedne, ktorým bol desať rokov.
V roku 1993 sa stal najprominentnejšou obeťou listových bômb, ktoré desať rokov strašili Rakúsko. Tá, ktorú dostal Zilk (na snímke SITA/AP), ho pripravila o prsty na ľavej ruke. Ani vtedy nestratil eleganciu. Ruku si zabalil vždy do šatky, ktorá ladila s jeho kravatou.
O päť rokov neskôr sa stal obeťou iného útoku. V roku 1998 ho nemecký denník Süddeutsche Zeitung obvinil, že spolupracoval s československou tajnou službou (ŠtB). Český prezident Václav Havel preto odmietol Zilkovi udeliť Rad T. G. Masaryka. Po vyšetrovaní prípadu sa česká strana ospravedlnila za „nepodložené a nepotvrdené“ obvinenia.
Nič z toho mu na jeho elegancii a šarme neubralo.
Autor: mim