Aljašská kráska Sarah Palinová, ktorá dovidí z okna až do Ruska, spomenula vo viceprezidentskej debate začiatkom mesiaca Joea Sixpacka. Ide o synonymum priemerného Joea, ktorý každý deň po práci sám stiahne šesť plechoviek pív alebo sa o ne podelí. No a na záver kampane je tu zase reálny Joe inštalatér, ktorý sa Baracka Obamu spýtal, prečo mu chce zvýšiť dane. Demokrat mu pred kamerami trochu nešťastne odpovedal, že chce iba „rozdistribuovať bohatstvo“. A mýtus o Joeovi inštalatérovi so zdravým sedliackym rozumom je na svete. Hoci vlastný inštalatérsky podnik nemá, dokonca ani licenciu z cechu, ale Joe predsa je - celým menom Samuel Joe Wurzelbacher.
V tejto volebnej sezóne bolo už tých Joeov naozaj trochu veľa. Pri rannej káve a čerstvých novinách sa na vás už od začiatku roka usmieva Joe Lieberman. Bývalý demokrat, viceprezidentský kandidát Ala Gora a teraz nezávislý bojovník za republikánov. Vlastne sa tomuto senátorovi takmer podarilo byť viceprezidentom oboch konkurenčných strán, ako o svojej dvojke o ňom totiž uvažoval aj John McCain. Od augusta sa vo večerných správach na ľudí dennodenne zasa usmieva Joe Biden, výrečná dvojka demokrata Baracka Obamu.
Aký Joe teda tento rok rozhoduje o prezidentovi? Dvaja Joeovia, ktorí sú symbolom priemernosti alebo ďalší dvaja, ktorí majú ambíciu viesť ju a rozhodovať o jej ďalšom osude? Začneme tými priemernými.
Joe Sixpack
Prieskumy ukazujú, že Američania sa rozhodujú pri voľbe prezidenta aj podľa toho, s ktorým kandidátom by si radi pozreli zápas amerického futbalu a zašli na pivo. V týchto prieskumoch pred ôsmimi aj pred štyrmi rokmi jednoznačne vyhral Texasan George Bush. Hoci má najlepšie elitné školy a pochádza z politickej dynastie, podarilo sa mu presvedčiť, že je priemerný a je mužom más. Taký, s ktorým si cez víkend zagrilujete a otvoríte s Joeom Sixpackom jeho šesť plechoviek piva.
Fenomén Joea Sixpacka v americkej politike nie je žiad-
nou novinkou. Sixpack ako pomenovanie šesťbalenia plebejského moku sa používa od roku 1952. Oxfordský slovník ani Webster odpoveď na otázku, odkiaľ je Joe Sixpack, síce nepoznajú, no reportéri sú niekedy múdrejší ako akademické publikácie. Martin Nolan, lingvistický reportér Boston Globe zistil, že pojem šesťplechovkového Joea sa prvýkrát objavil v lokálnej tlači v roku 1970. Do veľkého periodika prerazil v roku 1977 článkom v denníku Los Angeles Times, píše Historický slovník amerického slangu.
„Muž zo strednej triedy, uprednostňujúci rockový koncert pred operou,“ hovorí slovníková definícia a pokračuje: „pohŕdavý pojem“. Negatívnu konotáciu však už pravdepodobne stratil. O priemernom Joeovi Sixpackovi hovoril aj Bill Clinton a počas tohtoročnej volebnej sezóny legendu obyčajnosti oživila Sarah Palinová. Spomínala pivného Joea a hneď šesťkrát naňho pred 70 miliónmi divákov žmurkla. Priamo pred ďalším Joeom tohtoročnej kampane – viceprezidentským kandidátom Bidenom.
Inštalatér Joe
Možno aj Joe, ktorý sa stal hlavnou hviezdou poslednej televíznej prezidentskej debaty, si po fuške u svojich klientov doma otvorí pivo. A možno má napriek tomu sixpack (šesť svalových tehličiek, ako tomu Američania často hovoria) na bruchu. To nevieme, čo však vieme, je to, že inštalatér Joe sa zdá byť jednou z McCainových posledných šancí, ako zaujať aj priemerného Joea.
Tvrdo pracujúci biely Američan, ktorým majú demokrati pohŕdať. McCainova kampaň už výmenu názorov medzi 34-ročným Joeom Wurzelbacherom používa aj v televíznych šotoch. „Obama nehovorí pravdu o daniach, Obama chce rozdeliť vaše bohatstvo navôkol,“ hovorí znepokojený hlas v reklame, až americkému voličovi behá mráz po chrbte.
Joeovi sa však dostalo pozornosti zo strany médií, z ktorej nie je nadšený. Kempujú pred jeho domom v Hollande, štáte Ohio, zisťujú si jeho daňové priznania a či je naozaj inštalatér. „Médiá sa zaujímajú, či som zaplatil dane, zaujímajú sa o kopec hlúpostí, ktoré s Amerikou vôbec nesúvisia. Cítim sa taký malý, naozaj,“ povedal Wurzelbacher vo vysielaní konzervatívnej spravodajskej televízie Fox News Channel. „Viete, ja som iba inštalatér, iba obyčajný inštalatér,“ hovorí. Podľa dostupných informácií však nie je ako inštalatér zaregistrovaný a za dane dokonca dlhuje. V každom prípade, zdá sa tiež, že podľa plánu Baracka Obamu by neplatil vyššie dane. Dokonca by štátu zaplatil menej.
To však nie je pri inštalatérovi Joeovi dôležité. Dôležité je, či by jeho príbeh dokázal zvrátiť voľby. Či Obama, ktorý reční pred zhromaždením 200-tisíc Nemcov a gréckymi stĺpmi, pohŕda radovým Američanom.
Rovnako, ako sa to podarilo Harrymu Trumanovi v roku 1948. Vtedy došlo na mítingu republikánskeho kandidáta Thomasa Deweyho takmer k vlakovej nehode. Dewey reagoval: „To je prvý šialený strojvodca, ktorého som videl. Pravdepodobne by ho mali odstreliť, ale asi ho pustíme, lebo nik nebol zranený,“ vyhlásil Dewey, ktorý v prieskumoch výrazne viedol. Nakoniec proti demokratovi prehral. Práve tento komentár ho zrejme stál voľby.
Joe Biden
Potom sú to Joeovia, ktorí nie sú úplne symbolom priemernosti, no tiež sa stali symbolmi tohtoročnej kampane.
Jedným z nich je bezpochyby Joe Biden. Obama naňho stavil ako na svoju viceprezidentskú dvojku v lete, aby vykryl svoje slabiny v zahraničnej politike. Biden navyše pochádza zo strednej vrstvy pensylvánskeho Scrantonu - štátu, v ktorom chce Obama určite vyhrať. No a do tretice je to azda najchudobnejší senátor z celého zákonodarného zboru. To ho spája s priemerným Joeom. Ako nadpriemerný Joe šéfoval zahraničnému výboru a v tom sa naozaj vyzná.
Obama sa počas kampane obával jeho známeho podrezaného jazyka. „Konečne je tu prvý Afroameričan, ktorý sa zrozumiteľne vyjadruje a je bys-trý, čistý a dobre vyzerá. Veď to je ako z rozprávkovej knižky,“ ohodnotil pred vyše rokom Biden svojho vtedajšieho primárkového súpera, senátora z Illinois.
V kampani sa zatiaľ drží, hoci sem-tam sa mu tiež podarí nejaký nepremyslený brbt. „Hillary Clintonová je kvalifikovaná, dokonca viac kvalifikovaná na post viceprezidenta Spojených štátov amerických. V tom musím byť úprimný,“ povedal neuvedomujúc si, že v republikánskych šotoch sa to bude dobre vynímať.
Joe Lieberman
Aj republikán McCain má po pravej ruke svojho Joea. Je ním Joe Lieberman. Celý život je síce demokratom a hoci sa naposledy späť do Senátu dostal ako nezávislý, stále zasadá s demokratmi. Aby však mal dokonale rôznorodý mix, nielenže kandidoval ako demokratický viceprezident, dnes je navyše asi najhlasnejším prívržencom Johna McCaina. Na republikánskom konvente dokonca brojil proti Obamovi.
Joe teda nielenže volí amerického prezidenta, Joe ho bude aj zastupovať. Ak vyhrá demokrat Barack Obama, Joeov menovec sa dostane tiež do Bieleho domu. Ak vyhrá republikán John McCain, Joe bude pravdepodobne jeden z jeho najbližších poradcov. Rozuzlenie dlhých mesiacov prezidentskej kampane príde už o niekoľko dní. Joe inštalatér a Joe so šiestimi pivami má o čom rozmýšľať.
Joe Lieberman |
|
|
|