o čo ide. Sused predal svoj dom aj s pozemkom, a čo stavba, ktorú my užívame? Katarína, Košice
V slovenskom právnom poriadku neplatí zásada "superficies solo cedit", čo znamená, že môžu existovať rozdielni vlastníci pozemku a stavby na ňom postavenej. Vo vašom prípade je potrebné zistiť, prečo došlo k zlúčeniu pozemkov. Isté však je, že správa katastra zapísala zmenu hraníc pozemkov iba na základe kvalifikovaného podkladu - geometrického plánu vypracovaného autorizovaným geodetom. Ten pri vytyčovaní hraníc a spracovaní geometrického plánu vychádza z údajov zapísaných v katastri nehnuteľností, v pozemkových knihách, respektíve´v iných knihách, ktoré sa považujú za pravdivé a správne až do okamihu, kým sa nepreukáže opak. Základnou otázkou, ktorú treba preto zodpovedať, je otázka vašich vlastníckych práv k pozemku. Z listu totiž nevyplýva, či ste boli vlastníkmi uvedených nehnuteľností alebo len ich užívateľmi.
Pokiaľ viete preukázať nadobúdací titul (napríklad kúpnu, zámennú alebo darovaciu zmluvu), je namieste zvážiť súdne konanie o určenie vlastníckeho práva. Inak platí stav zapísaný v katastri nehnuteľností, to znamená, že vlastníkom pozemkov je osoba kupujúceho.
Vzhľadom na dĺžku užívania nehnuteľností však existuje možnosť nadobudnutia vlastníckeho práva na základe vydržania. Podmienkami sú dobromyseľná držba nehnuteľnosti nepretržite po dobu desiatich rokov, pričom sa započítava aj doba oprávnenej držby vašich právnych predchodcov. Prístup k stavbe sa dá zabezpečiť vecným bremenom na rovnakom základe - vydržaním.
Autor: JUDr. Hana Kováčiková advokátka, doktorandka na PF UK Bratislava