Vlastníci bytov, ktorí už dom zateplili priznávajú, že sa im peniaze požičané na tento účel začínajú vracať v úsporách tepla a energií. Tí, ktorí o tomto kroku ešte len uvažujú by si mali dobre premyslieť, za akých podmienok a kde si úver vezmú. Tiež to, komu práce na dome zveria.
Pri výbere firmy, ktorá bude bytový dom zatepľovať sa treba orientovať na spoločnosti, ktoré majú potvrdenie o odbornej kvalifikácii na vykonávanie zatepľovacích prác vydané inšpekčným orgánom typu A. Takých zhotoviteľov je v súčasnosti na Slovensku približne 240, takže by nemal byť problém vybrať si troch alebo piatich z nich, najlepšie v okolí domu, ktorý si žiada zateplenie.
Výkonný riaditeľ Združenia pre zatepľovanie budov Anton Novotný odporúča vyžiadať si od nich cenové ponuky zateplenia budovy. Tiež referencie a doklady, ktoré potvrdia, kde a aké práce firmy robili v posledných troch alebo piatich rokoch. "Určitú stabilitu zhotoviteľa potvrdzujú aj údaje počte vlastných zamestnancov, ale aj zmluvne dohodnutých živnostníkov," vraví.
Koľko stojí projekt a práca
Pred hľadaním najvhodnejšieho zdroja financovania zateplenia sa však treba zorientovať v tom, koľko bude stáť zhotovenie projektu a následná práca. "Ak si vlastníci bytov objednajú obhliadku stavby so spracovaním odborného posudku a následne návrh zatepľovania vrátane tepelno-technického posudku, ktorého súčasťou je aj preukázanie splnenia hygienického a energetického kritéria, statický posudok, projekt protipožiarnej bezpečnosti a výkresovú dokumentáciu so všetkými detailmi, môžu rádovo počítať s cenou 160 až 200-tisíc korún (5311 až 6639 eur) za projekt," tvrdí Novotný.
Samotné zateplenie Združenie pre zatepľovanie budov odhaduje na 1300 korún (43 eur) na meter štvorcový zateplenej fasády. Na výšku ponuky môže mať vplyv tvar budovy a členitosť stavebných konštrukcií, potrebný rozsah lešenia, druh a hrúbka izolácie, ale aj druh, rozsah a dĺžka rozperných kotiev, ba aj finálna povrchová úprava.
Najlepšie podmienky má fond
Zdroj financií na zatepľovanie si možno vybrať z niekoľkých možností. K niektorým sa dá dostať rýchlejšie, k iným pracnejšie. "Najľahšie a najrýchlejšie dostupné podpory nie sú obyčajne finančne najvýhodnejšie," tvrdí Novotný.
Prostriedky ministerstva výstavby, ktoré sa poskytujú zo Štátneho fondu rozvoja bývania a Rozvojového programu bývania na systémové poruchy nezapríčinené užívateľmi, sú limitované.
Dosiaľ každý rok sa počet žiadostí rýchlo naplnil. Aj preto výkonný riaditeľ združenia odporúča dať si vypracovať niekoľko ponúk z viacerých zdrojov podporného financovania.
Hlavným dôvodom, prečo sa väčšina spoločenstiev vlastníkov bytov prikláňa k možnosti čerpať peniaze zo Štátneho fondu rozvoja bývania, je úroková sadzba. Je totiž najnižšia na trhu a je stabilná počas dvadsaťročného obdobia splácania úveru. Zvyšuje sa v prípadoch, ak sa úver včas nespláca, a to o pol percenta, ak dlžník mešká so splátkou.
Fond poskytuje nielen najnižšiu úrokovú sadzbu na najdlhší čas (20 rokov), ale umožňuje požičať si peniaze v maximálnej výške.
V podmienkach priznania peňazí je zakotvené, že úver môže byť vo výške 80 % obstarávacích nákladov na zateplenie a maximálne do výšky 12 000 korún za meter štvorcový podlahovej plochy bytov.
Čas je dôležitý faktor
Pre žiadateľov o finančnú podporu z fondu však platí, že čím skôr si podajú žiadosť, tým väčšiu šancu na získanie pôžičky na zateplenie budú mať.
Podľa riaditeľa fondu Miroslava Kašubu sa totiž žiadosti prijímajú a peniaze prideľujú po posúdení náležitostí žiadosti a splnení podmienok, podľa dátumu ich doručenia na fond do vyčerpania prostriedkov na daný účel v rozpočte fondu.
Keď sa zdroje vyčlenené z rozpočtu pre daný rok v účele obnovy minú, môžu si potenciálni záujemcovia podať žiadosť o získanie úveru znova v nasledujúcom roku alebo riešiť financovanie z iných zdrojov.
V tomto roku mohol fond vyčleniť len necelú polovicu peňazí, o ktoré mali žiadatelia záujem v rámci podpory obnovy bytovej budovy. Namiesto očakávaných viac ako 1,6 miliardy korún (53 miliónov eur) od takmer troch stoviek žiadateľov mohol vyčleniť len 750 miliónov korún (asi 25 miliónov eur).
Podpredseda združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška sa netají tým, že podmienky, za ktorých možno pôžičku od štátu získať sú natoľko zaujímavé, že tie spoločenstvá vlastníkov či bytové družstvá, na ktoré peniaze z fondu nezvýšia, so zateplením radšej rok počkajú a požiadajú o úver nanovo, než by mali zháňať prostriedky inde.
Možností na trhu je viac
Neplatí pritom, že by možností získať peniaze na zateplenie nebolo viac. Z finančného hľadiska však pre spoločenstvá vlastníkov bytov nie sú až také priaznivé. Pri pôžičkách, ktoré na zateplenie možno získať od bánk, môže byť hlavnou výhodou rýchlosť ich získania a výhodnejšia forma ručenia. Nevýhodou je hlavne kratšia doba splácania a vyššie úročenie.
V prípade VÚB, ktorá poskytuje investičný úver do ôsmich miliónov korún (do 265 551 eur) na jeden bytový dom a maximálne 200-tisíc korún (6639 eur) na jedného majiteľa bytu, nemôže napríklad doba splatnosti presiahnuť pätnásť rokov. Investičný úver zo zdrojov Európskej banky pre obnovu a rozvoj určený na podporu rozvoja energetickej efektívnosti vo výške od 20-tisíc do dvoch miliónov eur musí žiadateľ o úver splatiť do roku 2015.
Ako postupovať
* Zistiť, či sa na budovu dajú uplatniť systémové poruchy, na ktoré štát poskytuje dotáciu. Ak áno, pri deviatich
z dvanástich porúch je zatepľovanie súčasťou navrhovaného riešenia.
* Využiť možnosti poskytnutia podpory
v účele obnovy bytovej budovy Štátneho fondu rozvoja bývania, najmä ak máte záujem o komplexnejšiu obnovu budovy.
* Zvážiť ponuky stavebných sporiteľní, ktoré sa týkajú obnovy a rekonštrukcie. Splniť podmienky na získanie stavebného úveru alebo počítať
s medziúverom a neskôr so stavebným úverom. Od tohto roku môžu získať štátnu prémiu aj spoločenstvá vlastníkov bytov.
* Posúdiť ponuky komerčných bánk, či už na celé zateplenie alebo ako doplnok riešenia obnovy budovy.
Zdroj: Združenie pre zateplenie budov
Užitočné informácie nájdete na stránkach:
- Štátny fond rozvoja bývania - www.sfrb.sk
- Združenie pre zatepľovanie budov - www.zpzb.sk
- Slovenská komora stavebných inžinierov - www.sksi.sk
- Technický a skúšobný ústav stavebný - www.tsus.sk