V Bushovom kraji sa Obamovi darí

Republikáni to majú teraz v Severnej Karolíne ťažké. Už to nie je tá konzervatívna bašta ako kedysi.

Neznámy maliar zo Severnej Karolíny medzi bývalých amerických prezidentov už zaradil aj nádejného demokratického kandidáta Baracka Obamu.Neznámy maliar zo Severnej Karolíny medzi bývalých amerických prezidentov už zaradil aj nádejného demokratického kandidáta Baracka Obamu. (Zdroj: REUTERS)

CHARLOTTE, SEVERNÁ KAROLÍNA. Lorie McCoyová, 40-ročná letuška sa nedávno rútila z knižnice obťažkaná knihami. Obáva sa, ako ekonomická kríza ovplyvní letecký priemysel, a tak sa tiež vzdeláva.

Obama a stredná trieda

„Hľadám si lepšiu, viac platenú prácu,“ povedala. A preto vraj bude voliť demokratického kandidáta, senátora Baracka Obamu. „Zaoberá sa mnohými témami jednoduchých ľudí,“ hovorí, „pri všetkom tom zatváraní fabrík on oslovuje strednú vrstvu.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve vďaka voličom ako McCoyová, ktorá sa do Severnej Karolíny prisťahovala pred ôsmimi rokmi, Obama dosiahol významný medzník. V tomto americkom štáte je v pretekoch s republikánskym kandidátom Johnom McCainom celkom vyrovnaný, a v niektorých prieskumoch ho dokonca mierne predstihol.

SkryťVypnúť reklamu

Tento kedysi republikánsky štát je bojiskom, spolu s niekoľkými ďalšími, kde sa Obama snaží rozšíriť svoju volebnú mapu. „Pre republikána je nevyspytateľné ocitnúť sa v tejto chvíli vo voľbách v Severnej Karolíne,“ povedal Hunter Bacot, politológ z Elonskej Univerzity, ktorú minulý týždeň navštívila senátorka Sarah Palinová, McCainova spolukandidátka.

V Severnej Karolíne nevyhral žiaden demokratický kandidát na prezidenta od čias, keď sa to podarilo južanovi Jimmymu Carterovi v roku 1976. Tento štát bol dlho baštou kultúrneho konzervativizmu.

Práve v Green­sboro minulý týždeň Palinová povedala, že veľmi rada navštevuje „proamerické“ časti USA.

Demografia nepustí

No teraz je to nová krajina, aj oproti obdobiu spred štyroch rokov, keď tam prezident George Bush porazil senátora Johna Kerryho (a jeho spolukandidáta Johna Edwardsa zo Severnej Karolíny) o 12 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Zvrat možno pozorovať na príleve nových voličov za uplynulých desať rokov a na demografickej zmene, na spomalení ekonomiky tohto štátu a kolapse národného finančného systému. A tiež na Obamovej rozsiahlej terénnej organizácii; na obrovskej finančnej výhode, či na sume, ktorú minul v televízii (7 k 1 v neprospech McCaina).

Ako aj na najväčšej populácii černochov a študentov v štáte a na McCainovom zanedbávaní tohto štátu.

Relatívna pozícia kandidátov bola zjavná pri ich návšteve počas minulého víkendu.

McCain sa prihovoril niekoľkým tisíckam ľudí v Concorde v okrese Cabarrus, kde výrazne zvolili Busha v roku 2004 (67 percent k 33). V slnečné sobotné predpoludnie McCainovo publikum hlasno jasalo, keď zbadalo Palinovú a „inštalatéra Joea“, voliča zo štátu Ohio, ktorý sa stal symbolom McCainovho nového ekonomického posolstva.

SkryťVypnúť reklamu

Obamovo vyhlásenie, že chce „rozšíriť bohatstvo“, ho malo odhaliť ako socialistu. Týždeň predtým mal McCain krátky prejav vo Wilmingtone, ale dovtedy Severnú Karolínu od májových primárok nenavštívil.

Voliči z Fayetteville

V nedeľu mal vďaka náhodnému načasovaniu Barack Obama príhovor vo Fayetteville, husto obývanom armádnymi rodinami. Bolo to prvýkrát, odkedy ho podporil bývalý minister zahraničia Colin Powell. Jeho návšteva v oblasti, ktorá v roku 2004 zvolila Busha, bola už šiestou od primárok.

„Muži a ženy z Fayetteville a z celej Ameriky, ktorí bojujú na našich bojiskách, môžu byť demokrati a republikáni a nezávislí, ale bojujú spolu a krvácajú spolu a niektorí umierajú spolu pod jednou a tou istou hrdou vlajkou,“ povedal Obama.

SkryťVypnúť reklamu

Severná Karolína je jedným z najrýchlejšie rastúcich v Spojených štátoch, stáva sa domovom viacerých prisťahovalcov a tiež presťahovaných z iných štátov, ktorí sú prevažne umiernenejší ako miestni rodáci. To znamená, že aj menej konzervatívni voliči, aj pracovné sily rastú rýchlejšie ako ponuka pracovných miest.

„Bývalý konzervatívny idol senátor Jesse Helms sa musí kdesi obracať v hrobe pri vyhliadke, že Obama vyhrá 15 volebných hlasov v Severnej Karolíne,“ napísal James Bennett, šéfredaktor The Independent Tribune po McCainovej návšteve. „Republikánska pevnosť, ktorá zvolila Helmsa na päť období do Senátu, už neexistuje.“

Autor: Katharine Q. Seelyeová New York Times

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu