VIEDEŇ, BRATISLAVA. Súčasná recesia v Spojených štátoch, západnej Európe a časti východnej Európy potrvá dva až päť rokov. V ostatnej v časti sveta sa drasticky zníži ekonomický rast. Rozpočtové deficity môžu dosiahnuť v niektorých prípadoch až desať percent hrubého domáceho produktu.
Takto hodnotí súčasnú situáciu vo svetovej ekonomike Robert Kremlicka, šéf rakúskej pobočky medzinárodnej poradenskej firmy A. T. Kearney. V rozhovore pre denník Die Presse expert zdôrazňuje, že dosahy terajšej krízy budú hlbšie, ako sa dnes vo všeobecnosti pripúšťa. Kríza napríklad spôsobí „tektonické“ presuny v bankovom sektore vrátane vynútených fúzií. Sektory ekonomiky budú postihnuté nerovnomerne.
Najhoršie by na tom mal byť automobilový a strojárenský priemysel. Pre Rakúšanov bude nepríjemné aj to, že kríza môže zasiahnuť turistiku.
Podobný názor včera vyslovil aj šéf Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. Povedal, že Slovenska sa dotkne skôr ekonomická ako finančná kríza. Pôvodná hypotekárna kríza totiž postupne zasahuje aj reálnu ekonomiku. Hlavným prejavom krízy bude postupné spomalenie ekonomického rastu v jednotlivých krajinách. Kríza sa podľa neho v súčasnosti na Slovensku týka predovšetkým automobilového priemyslu, stavebníctva a časti strojárskej výroby.
V týchto sektoroch by mohla v tomto roku spôsobiť pokles výroby až o 30 percent. Priestor na zmiernenie dosahov Mihók vidí predovšetkým v podpore malého a stredného podnikania a v podpore exportu.
Autor: čkt