BRATISLAVA. Deväťročného Dária Dilika, ktorý chcel pre chudobu skoncovať so životom, chcú obdarovať ľudia z celého Slovenska. Vedia, komu majú prispieť a na čo.
Dom svätej Alžbety v Banskej Bystrici, kde chlapec žije so svojou matkou a dvoma bratmi, už od augusta organizuje verejnú zbierku na svoju činnosť. Len nájomné predstavuje 400-tisíc korún ročne (vyše 13-tisíc eur).
„Veľmi málo ľudí nám prispelo,“ povedala ekonómka domova Eva Dianová. Situácia sa zmenila, keď médiá informovali, že Dárius chcel skočiť do rieky. Chlapec podľa nej vlastne poukázal na význam takýchto zariadení.
Ľudia zjavne potrebujú vidieť tváre, poznať mená a iné detaily nešťastia, aby prispeli.
„Zo skúsenosti viem, že sú ľudia, ktorí sa zastavia a pomôžu bez toho, aby vedeli, kto som. Ale človek vie lepšie preniknúť do problému cudzieho, keď ho pozná alebo vie viac o jeho príbehu, či už smutnom, alebo s dobrým koncom,“ hovorí Andrea Topoľská zo Slovenskej katolíckej charity.
Úspech zbierky závisí podľa ľudí, ktorí ich organizujú, najmä od jej propagácie. Lokálne projekty nemôžu osloviť toľko ľudí ako bohato propagovaná zbierka. Riaditeľka organizácie Áno pre život Anna Verešová tvrdí, že Slováci podporili zbierku Boj proti hladu určenú na pomoc Haiti deviatimi miliónmi korún. „Na druhej strane sa často stáva, že si nevšimneme biedu ľudí, ktorí žijú okolo nás.“
Na majetkových pomeroch nemusí záležať. Lucia Jelčová, PR manažérka projektu Dobrý anjel, tvrdí, že sa doň zapojili nielen takí, ktorí sú finančne „za vodou“. „Pravidelnými mesačnými darcami sú aj mnohí takí, ktorí žijú vo veľmi skromných podmienkach.“
Z pomoci, ktorú ľudia adresujú Dáriovi a jeho rodine, budú mať úžitok aj iní ľudia. V Dome svätej Alžbety je deväť matiek, ktoré sú na tom rovnako ako Zuzana Diliková. Pre TA3 povedala, že „v takejto situácii je nás tu dosť“. O nich sa však nevie.