Ako na rodičovské združenia reagujú riaditelia škôl a školských zariadení?
„Je to rôzne. Závisí to od problému, ktorý sa práve rieši. Niektorí s rodičovskými združeniami aj so slovenskou radou spolupracujú bezprostredne a sú im naklonení, iní sú pasívni a spolupráci sa vyhýbajú.“
Aké právomoci má Slovenská rada rodičovských združení?
„Môže pripomienkovať zákonné normy ministerstva školstva súvisiace s výchovno-vzdelávacím procesom, financovanie školstva, ako aj zákon o rodine.“
Majú o združenia záujem rodičia?
„Majú. Aj keď ide o dobrovoľnú prácu, pri ktorej sa musia vzdelávať v právomociach a povinnostiach rodičov.“
Sú vedeniu školy partnerom alebo majú len poradný hlas a škola ich len trpí?
„Rodičovské združenia majú v školách a školských zariadeniach poradný hlas. V niektorých majú s vedením školy a školského zariadenia podpísané dohody o spolupráci. V nich si môžu vymedziť práva a povinnosti. Môžu vychádzať z cieľov Slovenskej rady rodičovských združení, ale môžu si ich prispôsobiť.“
Môže sa rodič s problémom pri výchovno-vzdelávacom procese obrátiť na rodičovské združenie?
„Rodičovské združenia sledujú práve tento cieľ, aby boli protistranou pri výchove a vzdelávaní detí. Ak rodič narazí na problém, s ktorým si nevie rady, mal by sa obrátiť na rodičovské združenie.“
Do čoho všetkého môžu rodičia hovoriť?
„Môžu diskutovať o výchovno-vzdelávacom procese, o školských výletoch, školách prírody, o stužkovej, o športových aj kultúrnych podujatiach. Rovnako by sa mohli zaoberať aj stravou v školskej jedálni, ak sú na ňu sťažnosti, alebo školským bufetom.“
Máte možnosť rodičom pri problémoch aj poradiť?
„Áno, môžu nám posielať podnety či otázky na mailovú adresu alebo poštou.“
Rodičov aj vzdelávate. V čom napríklad?
„Okruhy súvisia s aktuálnymi problémami v školách. Napríklad naposledy to bolo šikanovanie. Vzdelávame rodičov, aby vedeli ako mu zabrániť, ako sa priblížiť deťom, aby sa dospelým otvorili.“
Myslíte si, že rodičovské združenia majú opodstatnenie?
„Určite. Veď ak by neexistovali, ako by rodičia svoje deti chránili? Takáto platforma by chýbala.“
V Košiciach sa tento týždeň uskutočnil 7. európsky deň rodičov a detí. Verejnosť o ňom ale veľa nevie.
„Cieľom je zapojiť rodičov do vzdelávacieho procesu detí, vytvárať a upevňovať partnerské vzťahy medzi rodičmi a školou. Brány škôl by mali byť rodičom čo možno najčastejšie otvorené, aby mali možnosť spoznať fungovanie škôl a školských zariadení. Rodičia, pedagógovia a žiaci, ako aj zástupcovia organizácií, ktoré sa zaoberajú výchovno-vzdelávacím procesom, boli za svoju prácu ocenení medailou Slovenskej rady rodičovských združení.“
Európsky deň rodičov a detí bude v školách pokračovať. Ako?
„Školským stupňom, ktorý v tomto školskom roku bude prebiehať od októbra do decembra a od januára do mája 2009. Obdobie si určia príslušné rodičovské združenia. Školy a školské zariadenia sa počas nich otvoria rodičom a starým rodičom, aby videli čo a ako sa v nich ich deti a vnuci učia. Rodičia sú spoluúčastníkmi týchto školských aktivít.“
Autor: Jarmila Horáková