BRATISLAVA. Sedem zahraničných investorov, dvoch ministrov, šéfa centrálnej banky a troch zástupcov zamestnávateľov si premiér Robert Fico včera zavolal na diskusiu o dosahoch finančnej krízy.
Novinárske otázky smerujúce do radov zahraničných investorov však odsunul s tým, že sa ich novinári môžu pýtať osobne po tlačovej besede. Tí však spolu s premiérom a ostatnými zástupcami odišli na večeru. Z otázok zišlo.
Svoje si povedal aspoň premiér. Uznal, že zahraniční investori sú ťahúňmi slovenskej ekonomiky. „Vláda si uvedomuje význam hospodárskeho rastu a príspevok zahraničných investorov k nemu,“ povedal.
Hospodársky rast sa však v dôsledku finančnej krízy budúci rok pravdepodobne spomalí na 4,5 percenta. Vláda zatiaľ počíta so 6,5–percentným rastom.
Sľúbil už sľúbené
Opatrenia na minimalizáciu dosahov krízy, na ktorých sa podľa premiéra zhodli všetci účastníci „summitu“, však nie sú novinkou.
Premiér nesľúbil na rozdiel od svojich západoeurópskych kolegov pre podnikateľov žiadnu významnú podporu.
Vláda podľa neho bude na pôde Európskej únie vytvárať tlak na ochranu trhu pred dumpingovými dovozmi z krajín mimo únie. Sľúbil pokračovať v projektoch budovania infraštruktúry, hlavne diaľničných privádzačov k investorom. Tie však už majú zakotvené v pôvodných investičných zmluvách so Slovenskom. O nové stimuly, na ktoré má mať ministerstvo hospodárstva financie navyše, už vraj požiadali dvaja investori. Ktorí, nepovedal. Tí zahraniční však už väčšinou majú maximálne stimuly, ktoré povoľuje Európska únia.
Boj s monopolmi
Jediné, čo by mohlo niektorých podnikateľov potešiť, je tlak premiéra na energetické monopoly. „Vláda bude intenzívne pokračovať v tvrdom prístupe k energetickým monopolom. To je aj otázka prístupu podnikateľského prostredia k cenovo dostupným energiám. Keď dôjde k nárastu cien energií v takých rozsahoch, ako to dnes navrhujú energetické monopoly, znižuje sa konkurencieschopnosť slovenského podnikateľského prostredia,“ povedal.
Vláda sa podľa neho bude zasadzovať za zjednodušenie colných pravidiel na vývoz do tretích krajín. Má ísť napríklad o štáty severnej Afriky. Tak by sa pre slovenské výrobky získali nové trhy.
Do problémov priemyslu by mali byť viac zapojené aj odbory.
Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko povedal, že „záujem premiéra o situáciu vo firmách treba privítať“. Premiér podľa jeho slov potvrdil, že mzdový rast musí zohľadňovať produktivitu práce.
S kým rokoval premiér
Kia Motors Slovakia - In Kyu Bae (konateľ)
U.S.STEEL – George F. Babcoke (prezident)
PSA Slovakia – Jean Loic Jacques Mouro (konateľ)
Volkswagen Slovakia – Andreas Tostmann (predseda predstavenstva)
Samsung Electronics Slovakia – Kyu Dam Cho (konateľ)
Samsung Electronics Slovakia LCD - Ho Young Lee (konateľ)
Sony Slovakia – Hajime Ushida (konateľ)
Republiková únia zamestnávateľov – Marián Jusko (prezident)
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení – Tomáš Malatinský (prezident)
Klub 500 – Vladimír Soták (predseda)
Ďalší
minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek
minister financií Ján Počiatek
guvernér NBS Ivan Šramko