DUBNICA. Tam, kde sa v septembri lúčil slávny švédsky výškar, olympijský víťaz 2004 Stefan Holm s atletickou kariérou, zohavujú sýtočervený tartan hnusné čierne fľaky.
Stopy po svetliciach šmarených v sobotu na ihrisko po góle Trnavy do siete Dubnice. Tak oslavuje náš futbalový fanúšik. Ničí.
Tam, kde skákal Holm
Holmova rozlúčka bola nádherná. Severan hovoril dojatým hlasom. Natrieskaný dubnický štadión do nohy stál. Tlieskalo mu 5500 divákov. Bolo ich o tisíc viac ako na zápase Dubnica – Trnava.
Spartak Dubnica, náš atletický majster, skončil tento rok v Európskom pohári senzačne tretí. Úspech docenil, žiaľ, málokto.
Dubničania majú tartan od roku 2001. Iba povrch ich stál šesť miliónov korún. Ak prirátame podklad, vzornú starostlivosť oň, poslednú rekonštrukciu za pol milióna, cifra sa šplhá k pätnástim miliónom.
Svetlice z rúk zopár jednotlivcov, aspoň tak tvrdí fanklub Spartaka a kajúcne sa Dubničanom ospravedlňuje, napáchali škody, podľa prvých odhadov, za dvestotisíc. To sú čísla, realita je iná.
Tartan nie je kus trávy, ktorý sa zašľapí, ani sedačka, ktorá sa vymení. Jediná chyba na dráhe ju robí nefunkčnou. Šťastie v nešťastí, že Trnavčania nehrali v Dubnicu začiatkom septembra. To by bolo po Atletickom moste a škody by boli miliónové.
Atléti a futbalisti
Tartan si Dubničania pestujú a obnovujú denne. Dobrovoľne, pred a po tréningoch. Odmenou je míting, na ktorom behali tohto roku obaja šprintérski prekážkoví olympijskí víťazi Kubánec Robles a Američanka Harperová.
Ak zoberieme iba poškodenú časť ihriska, treba vyrezať alebo zbrúsiť tucet čiernych neforemných kruhov po svetliciach a zaliať ich novou hmotou.
Dubnica je ešte v jednom príkladom. Atléti a futbalisti vychádzajú skvele.
A práve táto úzka spolupráca je v konečnom dôsledku právnickým rébusom ako pokračovať pri hľadaní vinníkov. Tí boli jednoznačne v trnavskom sektore. Ale usporiadateľstvo mala na starosti domáca futbalová Dubnica.
Škodu atletickému klubu by pravdepodobne musel zaplatiť sesterský futbalový spod jednej strechy. A výtržníci by sa dobre bavili.
Nový zákon by mal riešiť futbalové problémy
Rokovania medzi políciou a Slovenským futbalovým zväzom neprinášajú efekt. Chuligáni vyčíňajú ďalej.
Slovenský futbal trápi výtržníctvo na štadiónoch. Trnavskí chuligáni naposledy vyčíňali v Dubnici. Súčasný zákon o športových podujatiach je podľa slov policajného viceprezidenta Stanislava Jankoviča v denníku Šport legislatívne deravý. Polícia preto iniciovala nový zákon, ktorý je už v parlamente.
„Chceme predísť tomu, aby niekto bezpečnostné opatrenia podceňoval a potom nechal políciu riešiť problémy v rozvášnenom dave,“ vraví Jankovič.
Zopár vandalov už odsúdili, niektorí majú zákaz vstupu na štadión. Kontrolovať ich je však problém. Príslušná technika totiž chýba.
„Ak však prichytíme osobu, ktorá na štadióne byť nemôže, ide o marenie súdneho rozhodnutia a hrozí jej trest odňatia slobody až na dva roky,“ dodáva Jankovič. Veľký problém je podľa polície i v zaostalosti štadiónov. Viceprezident riešenie vidí vo výstavbe nových štadiónov a v zlepšení ich technického vybavenia.
Polícia o problémoch pravidelne diskutuje so Slovenským futbalovým zväzom. „Máme rokovania so Slovenským futbalovým zväzom, ale ich efekt sa väčšinou končí s koncom rokovania.“
Sekretár SFZ Miloš Tomáš sa tomu bráni. „Vari mám zobrať tridsať zamestnancov do hľadiska? Tak si to predstavujú? Nech sa v prvom rade urobia zákony. A podľa nich nech sa to dorieši. Nebudem hrať s políciou nijaký pingpong. Sedeli sme spolu veľakrát. Niečo sa pripravovať bude,“ povedal pre denník SME Tomáš.
(pas)
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |