BRATISLAVA. V koučingu si prídu na svoje i ženy stabilizované na určitej pracovnej pozícii, s dobre fungujúcou rodinou alebo iným zázemím, ktoré majú nutkanie urobiť čosi neobvyklé.
Nezriedka sa im žiada po rokoch úmornej práce a stereotypu obrátiť svoj život hore nohami. Trápia sa, že by to mohlo byť egoistické, alebo že by sa zosmiešnili v očiach druhých.
S pomocou kouča sa odvážia rozvíjať najskôr len vo fantázii, čo nové by sa im páčilo robiť nielen vo voľnom čase a ako si vlastne dožičiť priestor iba pre seba bez výčitiek svedomia.
Štetec namiesto aktovky
A tak sa stáva, že za každých okolností racionálnym finančným manažérkam učaruje maliarske plátno či poézia.
Roky sa zaoberali prevažne číslami, faktami, logickými pravidlami. Rozvíjali do dokonalosti rozumné reagovanie na realitu zachytenú v číslach. Svoj priestor pre ďalšie rozvíjanie sa nachádzajú vo svete emócií, farieb, vôní, tónov, pohybu, intuície, abstrakcie.
Nezriedka dospejú k rozhodnutiu radikálne zmeniť profesiu. Nejedná sa o impulzívne správanie či únik.
Ich motívom je zrenie, prirodzená tendencia nadobúdať vnútornú rovnováhu, dopĺňať, čoho je nedostatok a vypúšťať, čoho je prebytok.
Človek ako každý živý organizmus sa usiluje dosiahnuť úplnosť, rozvinúť všetky svoje časti.
Koučing je aj pre skupiny
Zvlášť prínosnou je v tejto oblasti skupinová forma koučingu, kde sa účastníčky môžu navzájom podeliť o svoju životnú filozofiu, obohatiť sa intelektuálne, ako aj prežiť mocné zážitky porozumenia a spolupatričnosti, ktoré v individuálnom koučingu nie sú dostupné v takej miere.
Témou, ktorá sa v koučingovom procese neotvára ľahko, bývajú i zdravotné ťažkosti.
Kouč a koučovaná pracujú na výzve, ako zvládnuť chorobu či ako žiť s chronickým ochorením.
Rovnako náročné môže byť prispôsobenie svojho života a práce spolužitiu s chronicky chorým partnerom alebo dieťaťom.
Okrem starostlivosti je naďalej nutné podávať dlhodobo spoľahlivý pracovný výkon, obhajovať svoje kvality na pracovisku.
Vzdelávajú sa obe strany
Súčasťou koučingu môže byť vzdelávanie sa oboch aktérov – kouča i koučovanej osoby v oblasti medicíny, psychológie, starostlivosti o chorých.
Zvláštna pozornosť sa venuje psychohygiene ako prevencii syndrómu vyhoretia, do ktorého človek dlhodobou prácou na vysokej úrovni smeruje.
Kouč sa usiluje v koučingovom procese opierať o najmodernejšie vedecké poznatky.
Koučovaná pracovníčka si však môže vybrať aj modlitby k Bohu či iné, alternatívne zdroje podpory. Kouč jej slobodnú voľbu rešpektuje.
Autor: Zuzana Müllerová (Autorka pracuje vo firme HR Coach)