Oddelenie Poradenstvo pre ľudské zdroje spoločnosti PricewaterhouseCoopers pripravilo tento rok už v poradí 16. edíciu prieskumu odmeňovania medzi spoločnosťami pôsobiacimi na Slovensku.
Prieskumu PayWell 2008 sa zúčastnilo 332 spoločností reprezentujúcich 25 sektorov (Automobilový priemysel, Bankovníctvo, Dovozcovia automobilov, Elektrotechnický priemysel, Energetika, Expresná preprava, Farmácia, Finančné služby, Informačné a telekomunikačné technológie, Obchod a distribúcia, Poisťovníctvo, Výroba, Služby, Strojárenstvo, Rýchloobrátkový tovar, Hotely a stravovacie zariadenia, Mediálne a reklamné agentúry, Právne kancelárie, Stavebníctvo, Televízne spoločnosti, Vydavateľské spoločnosti, Zdravotnícke zariadenia, Neziskové organizácie a iné). Zameriava sa na sledovanie platových údajov o 481 pracovných pozíciách a celkovú stratégiu odmeňovania.
Regionálne rozdiely
Necelé dve tretiny (60%) účastníkov štúdie PayWell 2008 majú svoje centrály v Bratislavskom regióne. Zastúpenie spoločností v jednotlivých krajoch Slovenska znázorňuje nasledujúca tabuľka.
Počet spoločností
v jednotlivých regiónoch
Bratislavský región188
Západoslovenský región 56
Stredoslovenský región31
Východoslovenský región32
Špecifická situácia Bratislavského regiónu, či už vo vzťahu k životnému štýlu a/alebo životným nákladom sa preukázala i tento rok vo vyšších zárobkoch. Priemerný zárobok v Bratislave je o 5% vyšší ako je priemerný zárobok všetkých zúčastnených spoločností a zároveň o 30% vyšší ako v stredoslovenskom regióne.
Nástupné platy
Nástupné platy sa taktiež výrazne líšia v jednotlivých sektoroch i regiónoch, avšak v priemere je podľa štúdie PayWell 2008 nástupný plat stredoškoláka 16 937 Sk, kým u vysokoškolákov je to 23 385 Sk. 64% spoločností aplikuje zvyšovanie nástupných platov po troch mesiacov, pričom priemerné navýšenie predstavuje 12,1%.
Prehodnocovanie platov
V pravidlách o odmeňovaní zamestnancov firmy jasne formulujú i periódy prehodnocovania miezd zamestnancov. Vo väčšine zúčastnených spoločností (85%) sa úprava realizuje pravidelne jedenkrát do roka, pričom najčastejšie spoločnosti prehodnocujú mzdy v januári (40% spoločností), v apríli (22%) a v júli (9%). Spoločnosti, ktorých platy zamestnancov sa upravujú dvakrát ročne, uprednostňujú druhý termín úprav miezd v mesiacoch október alebo júl. 78% sledovaných spoločností zohľadňuje infláciu pri zvyšovaní miezd.
Každoročne je zaujímavé sledovať konvergencie či divergencie plánov a skutočnosti pri zvyšovaní miezd. Prieskum sleduje tieto rozdiely v jednotlivých kategóriách, kde v konzistentnej vzorke účastníkov spred roka skutočné nárasty platov prekročili plánované vo všetkých sledovaných kategóriách (vrcholový manažment, stredný manažment, špecialisti, administratíva, robotníci, obchodníci) Ak odhliadneme od jednotlivých zamestnaneckých kategórií, firmy zúčastnené v tomto prieskume plánujú v nasledujúcom období od júla 2008 do júna 2009 zvýšiť mzdy v priemere o 6,9% (medián 6,0%).
Variabilná zložka mzdy
Flexibilitu odmeňovania v spoločnostiach charakterizuje aj odmena závislá na výkone, ktorá tvorí jednu z častí variabilnej zložky, avšak jej uplatňovanie sa líši podľa kategórie zamestnancov. Tento rok sme zaznamenali najväčší podiel variabilnej zložky v kategóriách obchodníkov (od 32,1 do 45,4%), vrcholového manažmentu (42,8%) a tiež stredného manažmentu (27,8%).
Modelovanie variabilnej zložky zohľadňuje vo všeobecnosti tri hlavné faktory: výsledky spoločnosti, tímu/ skupiny alebo jednotlivca, ktoré sú ďalej formulované v ukazovateľoch ziskovosti, finančných a hospodárskych výsledkoch či plnení plánu.
Špeciálne odmeny
pre vrcholový manažment
17% zúčastnených spoločností deklarovalo existenciu špecifického systému odmeňovania pre vrcholový manažment. 48,8% firiem z tejto skupiny poskytuje kategórii top manažmentu systém opcií na zamestnanecké akcie (ESOP – Employee stock option plan) a 17,9% z nich tento druh odmeny poskytuje aj ostatným zamestnancom. Systém kúpy zamestnaneckých akcií (ESPP – Employee stock purchase plan) poskytuje 43,6% firiem ponúkajúcich špeciálne odmeny vrcholovému manažmentu a 33,3% z nich tento druh odmeny poskytuje aj ostatným zamestnancom. V kategórii top manažmentu predstavuje táto hodnota v priemere 18,5% a u ostatných zamestnancov 25,8% z ročného základného príjmu. Časové hľadisko, kedy má zamestnanec nárok na tieto typy odmien sa v prípade ESOP a ESPP pohybuje od 8 mesiacov do 14 mesiacov zamestnania v danej spoločnosti. Najčastejšie ich však firmy ponúkajú po 1 roku zamestnania.
Program voliteľných
zamestnaneckých výhod
V tohtoročnej edícii prieskumu PayWell 2008 len 13,8% spoločností uviedlo, že využíva program voliteľných zamestnaneckých výhod tzv. “cafeteria”. Systém je v spoločnostiach dostupný zamestnancom po uplynutí v priemere 2,5 mesiacov od nástupu do spoločnosti. Výška ročného limitu čerpania zamestnaneckých výhod na jedného zamestnanca sa samozrejme líši podľa sektorov i podľa zamestnaneckej kategórie. Ročný limit na jedného zamestnanca predstavuje v kategórii manažmentu v priemere 9 796 Sk a pre ostatných zamestnancov je to v priemere 7 978 Sk.
Medzi najpoužívanejšie položky v zozname takto ponúkaných zamestnaneckých výhod patria hlavne športové aktivity, kultúrne akcie, rozšírená zdravotná starostlivosť, doplnkové dôchodkové sporenie, stravovanie, príspevky na rekreáciu a ďalšie.
Autor: Branislav Hunčík (Autor pracuje vo firme PricewaterhouseCoopers)