PRAHA, BRATISLAVA. Mirek Topolánek si verí, aj keď opozičná ČSSD má dnes šancu zvrhnúť jeho vládu. Napriek riziku sľúbil nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, že Lisabonskú zmluvu ratifikujú ešte do konca roka. V opačnom prípade by české predsedníctvo v Európskej únii podľa neho nevyzeralo dvakrát presvedčivo.
„Väčšina mojich kolegov, ktorí viedli vládu počas predsedníctva, na to nakoniec doplatila. Mne sa to našťastie stalo už predtým, takže to mám už predplatené,“ povedal optimistický Topolánek na tlačovke s Merkelovou.
Hľadá sa päťposlancov
Socialisti Jiřího Paroubka majú s komunistami 96 hlasov. Na vyslovenie nedôvery vláde im v dvestočlennej snemovni chýba ešte päť hlasov.
Paroubek posilnený triumfom v nedeľných regionálnych voľbách ponúkol barter vládnej KDU–ČSL: krajské koalície za hlasovanie proti vláde. Predseda ľudovcov Jiří Čunek návrh odmietol s tým, že jeho strana Topolánka podrží.
Opozícii na čele s Paroubkom tak ostáva presvedčiť piatich zo šestice rebelujúcich poslancov z ČSSD, ODS či Strany zelených. Všetci svoje rozhodnutie odkladajú na poslednú chvíľu.
Český politológ Jiří Pehe si myslí, že aj keď ČSSD vyhrala krajské voľby, jej líder nemá veľmi čo poslancom ponúknuť. Zelení v krajoch zastúpenie nemajú, inak by im mohol spraviť len neurčitú ponuku na spoločné vládnutie v budúcnosti. A občiansko–demokratickí poslanci by si hlasovaním proti vedeniu odrezali cestu do ďalšieho parlamentu.
Protitopolánkovský pakt?
V hre je aj scenár, ktorý ráta s prezidentom Václavom Klausom. Hlava štátu a čestný predseda ODS sa po debakle občianskych demokratov, ktorí prišli o všetky posty hejtmanov, postavil na stranu regiónov a vinu za porážku zhodil na vládu Mirka Topolánka. Podporil tak jeho hlavného vnútrostraníckeho rivala Pavla Béma.
„Dokážem si predstaviť, že Klaus sa pred hlasovaním za zatvorenými dverami stretne s ČSSD a Bémom a dohodnú sa na menšinovej vláde ODS,“ povedal Pehe. Tento scenár však nepovažuje za veľmi pravdepodobný.
Bém je považovaný za Klausovho žolíka, ktorý sa najčastejšie spomína ako náhrada na čele novej vlády aj strany. ODS čakajú stranícke voľby už v decembri a Topolánkove znovuzvolenie je po prehraných voľbách veľmi otázne.
Pyrrhovo víťazstvo
Aj keby Topolánek zvládol dnešné hlasovanie o dôvere vlády, čaká ho tvrdý súboj o líderstvo v strane. Regióny a najnovšie aj prezident Klaus dávajú jasne najavo, že im ako predseda najsilnejšej pravicovej strany v Česku vyhovuje čoraz menej a naznačili tak možný vývoj na straníckom kongrese ODS.
Odvolávanie vlády v Česku
Ak parlament vláde vysloví nedôveru, tá musí podľa ústavy rezignovať.
Prezident poverí predsedu vlády vedením vlády v demisii.
Potom má prezident neobmedzený čas , aby vymenoval nového premiéra.
Vláde v ČR parlament vyslovil nedôveru len raz – v októbri 2006. Poslanci vtedy odmietli druhý pokus Topolánka zostaviť vládu. Podaril sa mu až tretí.