LONDÝN, BRATISLAVA. Veľkou Britániu otriasa škandál, ktorý sa krúti okolo navonok nevinnej návštevy na jachte ruského miliardára. Tieňový minister financií, konzervatívec George Osborne sa na nej pri ostrove Korfu stretol s oligarchom Olegom Deripaskom.
Na luxusnej lodi Queen K sa podľa správy The Times rozprávali aj o možnom dare 50tisíc libier pre konzervatívnu stranu. Na schôdzke bol prítomný aj sekretár toryovcov Andrew Feldman, ktorý mal údajne navrhnúť, aby peniaze putovali cez britské firmy. Obišiel by sa tak zákon, ktorý zakazuje prijímať dary zo zahraničia.
S týmto tvrdením vyšiel Nathaniel Rothschild, ktorý sám strane zháňa finanacie. Priatelí sa so špičkami opozície vrátane jej lídra Davida Camerona, s ktorým študoval na Oxforde.
Oligarcha ovplyvňoval aj labouristov
Konzervatívci, ktorí vedú prieskumy popularity, obvinenia odmietli. Priznali však, že im Deripaska (na snímke Reuters) peniaze ponúkal, jeho návrh však odmietli. „Obvinenia v liste pána Rothschilda sú úplne nepravdivé,“ povedal ich hovorca.
Nadštandardné kontakty s oligarchom mal aj politik vládnucich labouristov Peter Mandelson, ktorý sa len nedávno stal ministrom obchodu.
Denník Daily Telegraph zistil, že ešte ako bruselský komisár pre obchod absolvoval s Deripaskom najmenej dve večere v Moskve. Konzervatívci ihneď žiadali vysvetlenie, či nešlo o konflikt záujmov. Ako eurokomisár rozhodoval aj o clách na dovoz hliníka a riešil spor dvoch spoločností, ktoré sa súdili s Deripaskom o kontrolu nad istou ruskou poisťovňou.
Práve po kritike opozície napísal Rothschild list do The Times, kde poukázal na pokrytecké správanie toryovcov.
Hliníkový kráľ, ako Deripasku nazývajú, je najbohatší Rus. Jeho majetok sa vlani odhadoval na 30 miliárd dolárov (vyše 600 miliárd korún), po finančnej kríze podľa odhadov prišiel o polovicu. Má zakázaný vstup do Spojených štátov pre podozrenie, že je napojený na organizovaný zločin.
Zlepšovanie vzťahov
Mandelson letí budúci týždeň do Moskvy s delegáciou britských podnikateľov. Ide o prvú cestu ministra do Ruska po vyše roku. Napäté vzťahy medzi krajinami ovplyvnilo najmä uzavretie úradov British Council a otrávenie bývalého agenta Alexandra Litvinenka. Rusko odmieta vydať na ostrovy hlavného podozrivého.