BRATISLAVA. Fajčiarom sa od budúceho roku bude asi dýchať opäť o trochu ťažšie. Po trištvrte roku od začiatku pripomienkového konania do vlády konečne mieri novela zákona o ochrane nefajčiarov.
Návrh je oproti pôvodnému zneniu okresaný o dve výrazné novinky. Po námietkach ministerstiev a ďalších úradov z textu vypadol úplný zákaz fajčenia v reštauráciách aj povinné zobrazovanie výstražných obrázkov s následkami fajčenia na cigaretových škatuľkách.
Ustúpili barom
„Ministerstvo hospodárstva namietalo, že majitelia prevádzok prídu o tržby, a keďže neakceptovalo naše argumenty, rozhodli sme sa pre kompromisné riešenie,“ hovorí Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva, ktorý novelu pripravoval. Írska skúsenosť pritom ukazuje, že hoci reštauráciám tržby po zákaze fajčenia spočiatku klesli, už po roku sa vrátili na pôvodnú úroveň a dokonca došlo k nárastu počtu návštevníkov z prostredia nefajčiarov.
Slovenský kompromis spočíva v povinnosti všetkých prevádzok, v ktorých sa podáva jedlo alebo nápoje a chcú ostať fajčiarske, stavebne oddeliť miestnosť pre fajčiarov. Tá môže zaberať najviac polovicu prevádzky a nesmie sa cez ňu prechádzať do nefajčiarskej časti.
Ústupok kritizujú protifajčiarski aktivisti aj Zväz hotelov a reštaurácií. „Ponechať stavebné úpravy na vlastníkoch je falošné a alibistické. Kto a ako to bude merať a kto bude dokazovať, či je to naozaj päťdesiat percent,“ pýta sa Peter Šťastný zo združenia Stop fajčeniu. „Čo je to stavebne oddelená časť, stačí drevená prepážka alebo paraván?“
Hoteliérom sa nepáči povinnosť stavebne rozdeľovať aj prevádzky menšie ako dvesto štvorcových metrov. „V mnohých dedinských krčmách to nebude možné. Zdá sa mi nepochopiteľne zakazovať fajčenie v miestnosti, kde sa chodí na pivo. Všetci budú piť a fajčiť na chodníku pred krčmou,“ hovorí Zuzana Šedivá zo zväzu.
Rozširujú zákazy
Zákon prináša aj ďalšie zmeny. Zakazuje predaj tabaku v areáloch škôl a nie len v školských bufetoch, zrušiť sa má aj predaj cigariet v automatoch. Fajčiari si už nezapália ani v zdravotníckych areáloch, v nákupných strediskách, v otvorených prevádzkach, vlakoch alebo zariadeniach starostlivosti o ľudské telo, ako sú soláriá.
Dodržiavanie zákazu fajčenia na zastávkach, v čakárňach, či nástupištiach majú kontrolovať aj štátni a mestskí policajti.
Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že novelu predloží na rokovanie vlády v novembri. „Ak ho parlament ešte v tomto roku schváli, platiť by mohol už od januára,“ hovorí minister zdravotníctva Richard Raši.
Štastný však upozorňuje, že zákon môže vláda i parlament ešte ďalej okresať. „Stačí si spomenúť na posledný návrh z roku 2005, v ktorom sa tiež navrhovali stavebne oddelené časti pre fajčiarov, a potom sa pozrieť na situáciu v praxi.“
Čo navrhujú
v reštauráciách a pohostinstvách povoliť fajčenie, len ak budú mať oddelenú časť pre fajčiarov. Nesmie byť väčšia ako 50 % plochy a nesmie sa cez ňu prechádzať k nefajčiarom
zákaz predaja tabakových výrobkov nielen v školských bufetoch, ale v celých areáloch škôl a študentských domovov
zákaz fajčenia v areáloch zdravotníckych zariadení s výnimkou fajčiarní na psychiatrických oddeleniach
zákaz fajčenia v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo
zákaz fajčenia v úradných budovách, obchodoch, divadlách, kinách, výstaviskách, múzeách a galériách
zákaz predaja tabaku cez automaty
podnikateľ má v zariadeniach, kde je zákaz fajčenia, informovať o úradoch, na ktorých sa na porušenie zákazu môžu sťažovať
Slovenská obchodná inšpekcia a orgány verejného zdravotníctva budú môcť uložiť pokutu (331 € do 3 319 €) podnikateľom, ak nezabezpečia dodržiavanie zákazu fajčenia
dodržiavanie zákazu fajčenia na zastávkach hromadnej dopravy majú kontrolovať aj štátni a mestskí policajti
Tabakové firmy vedia, ako lobovať
Výrobcovia cigariet sa snažia prepisovať aj zákon o ochrane nefajčiarov. Viac ich však zaujíma, aby sa nezvyšovali dane a nezakázali im reklamu.
BRATISLAVA. Pravidlá predaja cigariet a fajčenia na verejnosti ovplyvňujú aj tabakové firmy. Práca ich špecialistov spočíva v budovaní a udržiavaní siete kontaktov – od bežných úradníkov v brandži až po politickú špičku. Aktivita tabakovej loby sa stupňuje v období prípravy a schvaľovania „fajčiarskych zákonov“.
S precízne pripravenými argumentmi obchádzajú úradníkov na ministerstvách zdravotníctva, hospodárstva, financií či Úrade verejného zdravotníctva, rokujú s poslancami. Vyznajú sa v podnikateľskom prostredí, ovládajú zahraničný kontext, dokážu emotívne presviedčať tak, aby si úradníci informácie osvojili.
Chcú byť pri tom
Časť verejnosti vníma lobing ako niečo negatívne, informácie lobistov však môžu prispieť aj ku kvalite zákonov.
„V Anglicku majú ministerstvá pri predkladaní zákonov povinnosť preukázať, že boli prediskutované so všetkými dotknutými stranami. U nás sa k tomu niektorí úradníci stále stavajú tak, že čo nás majú čo počúvať, veď oni robia zákony pre občanov. Fajčiarske zákony sa však týkajú aj majiteľov reštaurácií, obchodníkov či výrobcov cigariet,“ tvrdí zdroj z prostredia tabakovej firmy, ktorý chce ostať v anonymite. „Ak firma podniká v odvetví, ktoré je silne regulované, je pochopiteľné, že chce byť pri zmene podmienok.“
Zákon o ochrane nefajčiarov však podľa neho „nevzrušuje“ tabakové firmy natoľko, ako sa zdá zvonku. „Sú zmierení s tým, že regulácia bude čoraz tvrdšia a jedného dňa príde úplný zákaz v hoteloch, reštauráciách a kaviarňach.“ Zatiaľ presadzujú model, aby majitelia reštaurácií mali čo najväčšiu slobodu pri rozhodovaní.
Citliví sú na dane
Ak by došlo k zákazu fajčenia v reštauráciách a baroch, až taký problém by s tým nemali. „Udialo sa to už vo viacerých európskych krajinách a nič strašné sa nestalo. Trh sa trochu zatriasol, ale rapídny úbytok fajčiarov nenastal, jednoducho chodia fajčiť von.
Oveľa citlivejšie sú tabakové firmy na zmeny spotrebnej dane na tabak. „Spotrebné dane sú pre ne alfa a omega, pretože od ich nastavenia záleží, aké cigarety a koľko sa ich bude predávať.“
Dôležitá je aj reklama. „Keby ste chceli tabakovým firmám zobrať možnosť priamej komunikácie so spotrebiteľom cez plagáty, letáky či hostesky, alebo siahnuť na spotrebiteľské súťaže, pri ktorých môžu zákazníci za kúpu cigariet vyhrať zájazd do americkej divočiny alebo jazdu vo formule, bol by to pre nich oveľa väčší problém, ako nejaký zákaz fajčenia v reštauráciách.“
(mp)
Cigareta nemusí horieť
Zákazy sa majú vzťahovať aj na dymiace náhrady, či bylinné cigarety bez tabaku.
„Nebuďte otrokmi poslancov! Nenechajte sa obmedzovať, fajčite, kde chcete!“ Aj takýmto sloganom propagujú elektronickú cigaretu jej predajcovia. Ak novela zákona o ochrane nefajčiarov prejde parlamentom, slogan by sa stal klamlivou reklamou. Navrhuje totiž rozšíriť podmienky zákazu fajčenia aj na „výrobky určené na fajčenie, ktoré neobsahujú tabak“.
Proti rozšíreniu zákazu na e-cigarety protestujú jej dovozcovia. „Neobsahuje štyritisíc substancií, ktoré vznikajú fajčením cigariet,“ hovorí Jozef Hariom Urban. Tekutý nikotín sa pri fajčení premieňa na dym.
Peter Šťastný zo združenia Stop fajčeniu oponuje, že výrobca nepredložil informácie o vplyvoch na zdravie.
(mp)
Dublin fajčí na ulici
V Írsku platí zákaz fajčiť najdlhšie v Európe. Zvykla si aj československá komunita.
Teplota klesá pod desať stupňov, je sychravo, no pred írskymi barmi postávajú dymiace skupinky. Prísny zákaz fajčiť v baroch a reštauráciách vyhnal fajčiarov na vzduch už v roku 2004. Pridala sa aj Veľká Británia. Prispôsobiť sa museli aj Slováci, ktorí na ostrovoch študujú a pracujú.
„Vzduch v podnikoch je úžasný, nikoho nedusí dym. Ísť sa vyvetrať je pre fajčiarov to najmenej. Nič iné im ani nezostáva,“ hovorí manažér Czech Inn v Dubline Václav Novotný. Podnik má výsostne československý personál a medzi hosťami sú najmä Česi a Slováci.
Po zákaze ľudia na pivo chodiť neprestali. Prvý rok tržby klesli, no zakrátko sa vrátili na staré čísla. V nezadymených priestoroch teraz predajú viac jedla.
Hlavným argumentom za zákaz bola ochrana pasívnych fajčiarov a personálu. „Už si neviem predstaviť, že by som pracoval v podniku, kde sa fajčí. Keď som bol nedávno v podniku v Česku, prišlo mi zle a musel som ísť rýchlo von,“ hovorí Novotný.
Štúdie lekárskeho časopisu American Journal of Respiratory Medicine ukázali, že od roku 2004 v Írsku klesol nikotín v telách pasívnych fajčiarov o osemdesiat percent a výrazne menej čašníkov a barmanov trpí dýchacími problémami. Jasne klesol aj počet ochorení na rakovinu.
Zákaz fajčenia Írov z barov nevyhnal. SITA/AP |