Agentúry priniesli informáciu, že argentínska vláda chce prevziať kontrolu nad súkromnými penzijnými fondmi, čo v skutočnosti znamená znárodnenie a zánik tohto systému. Objavili sa informácie o bankrote.
„Nie je to presná informácia. Systém nekrachuje. To, čo sa stalo, je, že argentínska vláda sa rozhodla prevziať kontrolu nad systémom, čo je úplne iný príbeh. Okrem toho správa, ktorú priniesli médiá, zatiaľ nie je oficiálna. Sú to len informačné šumy. Je však pravdepodobné, že vláda dnes večer oznámi, že prevezme systém súkromných penzijných fondov. Na to však nestačí len rozhodnutie vlády. Schváliť to musí aj parlament, ktorý zastaví operácie súkromných penzijných fondov.“
Ak to parlament napokon schváli, potom súkromný dôchodkový systém odíde do minulosti?
„To je možné, ale zatiaľ ešte nie je jasné, ako sa k tomu vláda postaví. Existuje viacero alternatív. Môže sa rozhodnúť, že systém nezruší a sama ho bude naďalej spravovať a riadiť. Alebo potom, ako ho prevezme, zastaví všetky operácie dôchodkových fondov a peniaze prevedie do štátneho rozpočtu.“
V takom prípade sa stane, čo sme naznačili na začiatku. Teda, že sporenie na penziu v súkromných dôchodkových fondoch v Argentíne sa skončí.
„Áno. Ale o tom, ktorá možnosť napokon zvíťazí, sa stále nerozhodlo.“
Prečo chce argentínska vláda vstúpiť do sporenia na penziu?
„Oficiálne sa hovorí, že je to pre finančnú krízu a že výnosy penzijných fondov sú pre turbulencie na finančných trhoch veľmi nízke.“
To je oficiálna interpretácia, čo sa však za ňou skrýva?
„Zdá sa, že skutočná príčina je, že vláda má v súčasnosti rozpočtový deficit a v súčasnosti len ťažko získava peniaze, aby ho pokryla. Preto sa obzerá po zhruba 30 miliardách dolárov, ktoré v argentínskych penzijných fondoch sú.“
Pracovali ste na princípoch dôchodkovej reformy na Slovensku a v desiatkach ďalších krajín vo svete ako expert Svetovej banky. V čom sú hlavné rozdiely v sporení na penziu medzi naším a argentínskym systémom?
„Rozdiely sú najmä v dávkach zo systému, v oblasti penzijného poistenia invalidov, v nárokoch pozostalých po sporiteľoch. Takisto v pravidlách investovania, vo výške príspevku, ktorý sporitelia odvádzajú.“
Je náš druhý pilier bezpečnejší ako ten argentínsky?
„V Argentíne nejde o problém penzijného systému. Je to problém štátnych inštitúcií. Argentína je veľmi nestabilná krajina. Ekonomické pravidlá na podnikanie a zákony sa tam menia veľmi často a veľmi radikálne. Dôvera ľudí v ekonomiku a zákon je veľmi nízka.“
Teda v čom je rozdiel?
„Hlavný rozdiel je podľa mňa v tom, že Argentína ako krajina a ekonomika je veľmi nestabilná. To v súčasnosti nie je prípad Slovenska. Sú tam oveľa väčšie politické aj ekonomické riziká ako u vás. Zamýšľané znárodnenie súkromného penzijného systému je klasický príklad nestability a častej zmeny pravidiel hry. Pýtam sa, ako je možné, že vláda rieši problémy vo verejných financiách pomocou radikálnej zmeny penzijného systému, keď ten tieto problémy nespôsobil? Je to jednoducho o tom, že potrebujú peniaze, tak to chcú zrušiť.“