BRATISLAVA. Druhý pilier v Argentíne po štrnástich rokoch zrejme končí. Dnes večer by o tom mala rozhodnúť vláda.
Opozícia hovorí, že ide o akt znárodnenia. Vyše deväť miliónov Argentínčanov má na nich v prepočte takmer 30 miliárd dolárov. Informáciu priniesla agentúra Reuters.
Bielenie penzijných účtov
Oficiálnym dôvodom je svetová finančná kríza, pre ktorú sa výrazne znížili výnosy ľudí na dôchodkových účtoch.
Reformu penzijného systému mala včera večer tamojšieho času oznámiť argentínska prezidentka Cristina Fernándezová.
Stúpenci argentínskej vlády tvrdia, že znárodnenie má ochrániť penzijné úspory pred finančnou krízou. Kritici tvrdia, že všetko sa robí preto, aby vláda mala peniaze na riešenie problémov vo verejnom rozpočte. „Celé to svedčí o tom, že vláda potrebuje zohnať peniaze do rozpočtu na budúci rok,“ cituje Reuters Jorga Albertiho z investičného servera Elaccionista .
Pred pár rokmi skrachovaná Argentína potrebuje na prefinancovanie štátneho dlhu v budúcom roku 12 miliárd dolárov. Finančná kríza vo svete však spôsobila, že investori sú opatrní a o vládne argentínske dlhopisy nemajú záujem. „Cieľom zamýšľaného opatrenia nie je zlepšenie dôchodkového systému. Chcú vyplieniť dôchodkové fondy a získať peniaze,“ povedala opozičná líderka z Občianskej koalície Elisa Carrio.
Slovenská vláda na rozdiel od argentínskej zatiaľ o zrušení druhého piliera neuvažuje. Snaží sa však z neho dostať čo najviac ľudí, aby mohla získať do verejného rozpočtu miliardy a financovať, čo sama uzná za vhodné. Podobne ako v Argentíne, aj u nás sa argumentuje tým, že svetová kríza znížila výnosy penzijných úspor.
Slovensko–argentínska zámienka
„Klesanie výnosnosti fondov je len zámienka na zrušenie druhého piliera v Argentíne či jeho otvorenie u nás. Ak by naozaj išlo o obavy spojené s dopadmi krízy na dôchodkové úspory, vláda by sa zasadila, aby ľudia zmenili fondy na konzervatívne, ktoré neinvestujú do akcii a nerobila kroky k tomu, aby sporitelia opúšťali systém,“ povedal Zoltán Tihanyi z Patria Finance Slovakia.
Snahami odlákať čo najviac ľudí z druhého piliera Ficova vláda podľa šéfa inštitútu Ineko Eugena Jurzycu ignoruje, že pre starnutie populácie začne u nás o 15 až 20 rokov demografický problém. „Prestávame si odkladať na horšie časy, čo je škoda. Nepoučili sme sa zo súčasnej krízy, ktorá ukázala, že turbulenciám na finančných trhoch najlepšie odolávajú vlády, ktoré dlhodobo presadzujú zodpovednú hospodársku politiku,“ povedal Jurzyca.
Argentína
Počet obyvateľov: 39,5 milióna
HDP na hlavu: 6609 dolárov
Počet ľudí v 2. pilieri: 9,5 milióna
Počet penzijných fondov: 10
Penzijné úspory: 28,7 mld. USD