KEŽMAROK, ZÁĽUBICA. Štyridsať zamestnancov vojenskej Posádkovej správy budov si v utorok ráno prevzalo na kežmarskom pracovisku výpovede. Oficiálnemu dôvodu – šetreniu – neveria. Dôvodom je už ministerstvom obrany vypísaný tender, podľa ktorého objekty budú strážiť súkromné strážne služby. Ministerstvo tvrdí, že služby od súkromníkov ho vyjdú lacnejšie a že súťaž je v poriadku.
Prepustení: Je to účelové
„Neviem, aký esbéeskár by tu prišiel robiť za 40 korún na hodinu,“ myslí si jeden z prepustených. „Je takmer isté, že je už známa organizácia, ktorá dostane zákazku,“ myslí si ďalší z prepustených Ján Jagerský.
K úvahám o účelovosti takmer 100-miliónového tendra vedú zamestnancov jeho podmienky. Firma musí byť preverená na vysoké kategórie dôvernosti a disponovať mnohými certifikátmi. Zamestnanci nechápu, prečo sú pre opustené budovy v bývalom vojenskom priestore Javorina potrebné najprísnejšie bezpečnostné kritériá. Požadované certifikáty má na Slovensku údajne len minimum subjektov.
Ministerstvo:
cena je v poriadku
Ministerstvo prísne podmienky tendra považuje za štandard v ozbrojených silách. „Sú to vojenské objekty,“ vysvetľuje hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. Ani jeho 95,5-milionová cena nie je podľa ministerstva vysoká. „Táto cena je na tri-štyri roky, preto ju treba vydeliť a rozpočítať,“ hovorí Gemela.
Tender je vypísaný na 11 vojenských objektov, ktoré sa budú predávať na budúci rok. „Strážne služby tam budú len dočasne, aby sa majetok nerozkradol. Len čo sa objekt predá, so strážnou službou bude ukončená zmluva,“ povedal Gemela.“
„Tender sa týka len objektov, kde nie sú vojaci,“ povedal Gemela. Podľa neho proces verejnej súťaže ťažko bližšie komentovať, aby sa nevstupovalo do zákonného procesu.