KOŠICE. Originál najstaršej erbovej listiny na svete, ktorou kráľ Ľudovít Veľký v roku 1369 udelil Košiciam prvýkrát v dejinách právo používať mestský erb, a množstvo ďalších vzácnych dokumentov si mali včera možnosť pozrieť návštevníci Archívu mesta Košice.
Deň otvorených dverí, prvý v jeho viac ako štyristoročnej histórii, prilákal viac ako štyristo návštevníkov.
Na rozdiel od iných mestských archívov, ktoré spravuje štát, je dodnes zriaďovateľom košického archívu mestská samospráva. Počiatky archívnictva v Košiciach sa datujú na začiatok 16. storočia.
„Vtedy prvý archivár Johan Scheutzlich vypracoval Zoznam práv a výsad mesta Košice. Jedinečné materiály k nám chodia študovať odborníci z celého sveta,“ hovorí riaditeľ Jozef Kirst.
Verejnosti prvýkrát sprístupnili aj tzv. tajný archív. Obsahuje originály privilégií, ktoré mesto dostalo od rôznych panovníkov, majetkové práva a ďalšie listiny približne do roku 1737. Všetky sú uložené v špeciálnej kovovej skrini.
„Náš archív sa otváral až do polovice minulého storočia štyrmi kľúčmi. Keď ho chceli otvoriť, museli sa zísť štyria predstavitelia mesta na čele s richtárom. Aby sa náhodou nič nestratilo, spísali zápisnicu, čo sa do archívu vložilo alebo z neho vybralo,“ vysvetľuje Kirst.
Návštevníci mali najväčší záujem o erbové listiny, o najstaršie stanovy cechu kožušníkov v Uhorsku či cechu zlatníkov z roku 1601. Pravdepodobne včera naposledy videli ich originály. Archív prechádza digitalizáciou a podľa zákona originály spred roku 1526 nevydáva ani na štúdium.
Autor: sen