BRUSEL. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy ako súčasný šéf Európskej únie chce zaviesť reguláciu a dohľad nad špekulatívnymi fondmi. „Keď zarábali miliardy bez akejkoľvek regulácie, nechceli sa s nami podeliť. Teraz, keď nás priviedli tam, kde sme, máme právo pýtať sa, čo s nimi,“ vyhlásil včera Sarkozy počas tlačovej konferencie na pôde Európskeho parlamentu.
Aj suverénne fondy
Reforma svetového kapitalizmu pôjde podľa neho aj cestou regulácie príjmov obchodníkov na burzách. „Nie je možné, aby títo ľudia nezodpovedne riskovali len preto, že systém ich odmien je založený na bonusoch,“ pokračoval prezident.
Francúzsky líder plánuje zriadiť v únii aj takzvané suverénne fondy. Tie si zakladajú hlavne krajiny s nerastným bohatstvom a z výnosov napríklad z ropy nakupujú akcie súkromných firiem a zvyšujú bohatstvo štátu. V Európe suverénne fondy takmer nie sú, pretože vlády nemajú rozpočtové prebytky. Z kontinentu takto investujú iba Nóri, ktorí majú ropu. Sarkozy by si prial založenie fondov ako ochranu pred skúpením európskeho priemyslu – hlavne automobiliek – cudzími investormi.
Posledným konkrétnym opatrením Európskej únie pred celosvetovým summitom o novej finančnej architektúre je odstavenie daňových rajov. „Banky, ktoré robia so štátmi, hádam nebudú ukladať svoje peniaze v daňových rajoch. To je vylúčené,“ zdôraznil Sarkozy.
Európska ekonomická vláda
Prezident Sarkozy s novou razanciou tiež zopakoval svoju myšlienku, že by sa štáty eurozóny mali vybaviť „ekonomickou vládou“, čiže mať popri Európskej centrálnej banke inštitúciu, ktorá bude riadiť fiškálne kroky.
Podľa českého prezidenta Václava Klausa Sarkozyho návrhy nesmerujú k „novému kapitalizmu“, ale k „starému socializmu“.
Autor: šaf