BRATISLAVA. Premiér Robert Fico hľadá cestu, ako navrhnúť zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Zákon z roku 2005 totiž Ústavný súd stopol a koalícia ani väčšina opozície nepodporí návrh ústavného zákona Vladimíra Palka a Pavla Minárika, ktorý vychádza z rovnakých princípov.
„Vláda pracuje na novom zákone o preukazovaní pôvodu majetku a vzorom tohto zákona je talianska právna úprava,“ povedal. Návrh bude podľa Fica predložený na verejnú diskusiu „v krátkom čase“. Talianska úprava ukazuje, že kombináciou trestnoprávnych, civilnoprávnych a daňových zákonov sa dá dosiahnuť podobný efekt, ako mal sporný zákon z roku 2005, povedal. Zákon pôjde na koaličnú radu, keď ho dokončia.
Predsedovia SNS a HZDS Ján Slota a Vladimír Mečiar včera tvrdili, že zákon podporia, pokiaľ bude rešpektovať stanovisko Ústavného súdu. Ten v prvom rade namietal, že nesmie platiť do minulosti a nesmie preniesť bremeno dokazovania zo súdu na osobu, ktorej majetok sa skúma.
HZDS a SNS dlhodobo odmietajú zákon, ktorý by sa týkal aj majetku nadobudnutého pred jeho vstupom do platnosti. Podľa Slotu by bol proti princípom právneho štátu. Do nepríjemnej situácie by sa mohol dostať Mečiar v súvislosti s jeho penziónom Elektra a možno aj Slota, ktorý často využíva majetok, ktorý mu oficiálne nepatrí.
V Taliansku proti mafii
Podľa zástupkyne Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) Marice Pirošíkovej v Taliansku platí úprava, ktorá je namierená proti organizovanému zločinu. Na rozdiel od doterajších slovenských návrhov v nej však konfiškovanie majetku nie je označené ako trest, ale ako „preventívne opatrenie“, ktoré by malo zamedziť legalizáciu príjmov z trestnej činnosti.
„Cieľom je, aby sa netočili peniaze z ilegálnych príjmov. Tie totiž predstavujú ekonomickú silu, ktorá umožňuje korumpovať,“ vysvetlila. To bol hlavný dôvod, prečo ESĽP, ale aj taliansky ústavný súd konštatovali, že úprava neporušuje ľudské práva. „V Taliansku sa najprv skúma, akým spôsobom života žijete a ako sa správate. A keď z toho vyplýva, že sa musíte považovať za pravidelne žijúcich aspoň čiastočne z ilegálnych príjmov, môžu sa aplikovať napríklad konfiškačné opatrenia.“ V takomto prípade súd posudzuje, či osoba nadobudla majetok legálne, a keď nie, môže mu ho zabaviť. Štát pritom imanie dočasne preberá už po prvostupňovom rozsudku, osoba oň prichádza, keď verdikt potvrdí aj odvolací súd.
Fica inšpiroval článok
Pirošíková o talianskom zákone napísala minulý týždeň článok pre denník SME. Povedala, že sa jej po jeho zverejnení ozval premiér Fico a zaujímal sa o detaily. Teraz by sa mali premiér i Pirošíková stretnúť so spoluzástupcom talianskej vlády v konaní pred ESĽP, ktorý by mal Fica oboznámiť s detailami talianskej právnej úpravy.
V náleze ESĽP, ktorý sa týka jedného z talianskych prípadov, sa píše, že konfiškácia podľa takéhoto zákona je zásahom do majetkových práv sťažovateľov. Zároveň však poukazuje na to, že ide o verejný záujem.