BRATISLAVA. Polícia pracuje na analýze, či by Miklósa Duraya z SMK za to, že odmietol po nehode fúkať, nemala potrestať. Viceprezident polície Jankovič si myslí, že mala.
Podpredseda SMK pre stratégiu Miklós Duray ešte nemá isté, že jeho nedávna dopravná nehoda pôjde do stratena. Polícia sa totiž zaoberá aj možnosťou, že ho potrestá.
Zákon o priestupkoch hovorí, že poslanca možno za priestupok trestať iba vtedy, ak ho spácha pod vplyvom alkoholu.
Zákon o premávke na pozemných komunikáciách zároveň hovorí, že ten, kto odmietne fúkať, dostane taký trest, ako keby bol opitý – teda pokutu až do 15tisíc korún – a môže prísť o vodičský preukaz.
Duray pri svojej nehode spred niekoľkých dní odmietol fúkať. Polícia sa preto zaoberá tým, či by sa naňho nemala pozerať ako na opitého. Problém je, že nie je isté, či jeden zákon nespochybňuje druhý.
Polícia nemá jasno
„Je to na akademickú debatu, nemáme v tom jasno. Osobne si myslím, že by sme ho mali posudzovať, akože bol pod vplyvom alkoholu,“ myslí si druhý policajný viceprezident Stanislav Jankovič.
Zároveň sa pýta, prečo by sa na poslanca nemalo hľadieť rovnako ako na obyčajného vodiča – ak odmietne fúkať, posudzujú ho ako opitého.
Jankovič však hovorí, že iní právnici zase tvrdia, že Duraya trestať nemôžu. Odmietnutie fúkať je totiž samo osebe tiež priestupok a naňho sa vraj už vzťahuje priestupková imunita.
To si myslí aj minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru. „Odmietnutie testu na alkohol je samostatným priestupkom, na ktorý sa imunita vzťahuje. Záleží len na rozhodnutí poslancov, či chcú súčasný právny stav zmeniť, keďže oni požívajú imunitu,“ povedal jeho hovorca Erik Tomáš.
Ak by však platila táto téza, znamenalo by to, že paragraf v zákone o priestupkoch o trestaní poslanca je úplne zbytočný.
Neexistuje totiž spôsob, ako poslanca prinútiť fúkať a dokázať mu, že bol opitý. Preto ho nemožno ani potrestať.
Poslanci sa pritom pri prijímaní novely zákona o priestupkoch tvárili, že im ide o to, aby boli za alkohol trestaní.
Viceprezident Jankovič povedal, že požiadajú o stanovisko Generálnu prokuratúru aj zákonodarcu a podľa toho vydajú rozhodnutie.
Bude dôležité aj preto, že podľa neho sa bude posudzovať každý ďalší prípad. Polícia pritom dostala otázku, ako bude postupovať, ak poslanec odmietol fúkať už pred dvoma rokmi, keď bol zákon prijatý. Platí od 1. mája 2006. Niekoľko dní predtým naháňala Duraya polícia pre prekročenie rýchlosti a tiež odmietol fúkať. Hovorca polície Martin Korch vtedy povedal, že si ešte vypracujú analýzu.
Opozícia chce novelu
KDH a SDKÚ včera oznámili, že predložia pozmeňovací návrh k cestnému zákonu, aby bolo jasné, že poslanec musí fúkať.
Kaliňák s tým, aby to išlo cez tento zákon, nesúhlasí, podľa neho ide o vytĺkanie politického kapitálu. „Každý poslanec predsa môže predložiť samostatný zákon.“
Chceli tresty, hlasovali za opak
Novela zákona o priestupkoch mala byť reakciou na nehodu opitého poslanca HZDS Jána Cupera. Poslanci však schválili to, že aj opití sú nedotknuteľní.
Poslanci prijali novelu zákona o priestupkoch pred dvoma rokmi po tom, čo televízie priniesli zábery opitého poslanca HZDS Jána Cupera. Ten narazil do dopravnej značky po tom, čo pil orešanské víno.
Ukázalo sa, že poslanci nikdy nemali priestupkovú imunitu v zákone.
Trnka zasiahol
Bez trestu vyviazli iba vďaka nariadeniu policajného prezidenta Antona Kulicha, ktorý policajtom povedal, že poslancov nemajú pokutovať a trestať.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka vtedy prezidenta polície Kulicha prinútil rozkaz zmeniť tak, aby poslanci boli trestaní.
V parlamente zasadli výbory, na ktorých poslanci postavili policajtov do pozoru. Tvrdili, že priestupkovú imunitu majú a zrušenie nariadenia policajného prezidenta považovali za škandál. Vtedajší minister vnútra Martin Pado (SDKÚ) preto nariadil policajnému prezidentovi, aby postupoval tak, ako bolo dovtedy zvykom.
Pre istotu poslanci aj novelizovali ústavu a zákon o priestupkoch. Do ústavy jasne napísali, že majú imunitu a do zákona o priestupkoch, že ju nemajú iba vtedy, ak spáchajú priestupok pod vplyvom alkoholu.
„Aby sa nikdy neopakovalo to, čo v prípade poslanca Cupera,“ povedal vtedy poslanec SDKÚ Peter Miššík.
Poslanci však zabudli na možnosť, čo ak poslanec odmietne fúkať.
Pár dní pred 1. májom 2006, keď začala novela platiť, mal Miklós Duray (SMK) incident s políciou, ktorá ho naháňala po tom, čo prekročil rýchlosť. Po zastavení odmietol fúkať.
Dva roky nestačili
Už vtedy sa novinári pýtali policajtov, čo urobia po 1. máji, ak sa takýto prípad vyskytne.
„Budeme postupovať v súlade so zákonom, ale bližší výklad nemám, pretože nie je k tomu ešte vypracované stanovisko odborných služieb polície,“ tvrdil policajný hovorca Martin Korch.
Odborné služby neposkytli stanovisko doteraz. Na jeho vypracovanie nemali až do Durayovej ďalšej nehody dôvod.
Druhý policajný viceprezident Stanislav Jankovič |