LONDÝN, BRATISLAVA. Návšteva britskej kráľovnej Alžbety II. je jedna z najväčších diplomatických udalostí v novodobej histórii Slovenska. Vyrovná sa jej iba cesta Georgea Busha, Vladimira Putina či pápeža Jána Pavla II.
Prvé pozvania smerovali do Veľkej Británie už pred piatimi rokmi. Intenzívnejšie sa začalo na prípravách pracovať po návšteve vtedajšieho premiéra Tonyho Blaira, ktorý do Bratislavy zavítal krátko pred voľbami v roku 2006.
„Prípravy na každú cestu jej veličenstva sú obrovské. Trvajú dlhé mesiace a zamestnanci Buckinghamského paláca myslia na každý detail– aké bude počasie, či jej vyhovuje ponúknuté bývanie, čo bude jesť a piť,“ hovorí Andrew Pierce, editor denníka Daily Telegraph, ktorý píše o kráľovskej rodine.
Extravagantné klobúky
Úlohou prípravnej delegácie v Bratislave bolo aj dohodnúť zladenie kráľovninej garderóby so zariadením prezidentského paláca. „Buďte si istý, že jej oblečenie bude farebné, často sa bude obmieňať a budú mu dominovať klobúky a kabelky,“ hovorí Pierce.
Alžbetu II. bude sprevádzať tím komorníkov vrátane kaderníka. Garderóba na štátne návštevy sa pripravuje dlhé hodiny a je premyslená do posledného detailu. Britské médiá desaťročia informujú o výstredných klobúkoch panovníčky a tej vôbec neprekáža, keď ju za to kritizujú.
V programe Alžbety II. (82) a jej manžela princa Filipa (87) je množstvo zastávok, obaja sú však v dobrej kondícii a stretávanie berú ako súčasť svojej práce. „Kráľovná je na svoj vek obdivuhodne fit. Ročne absolvuje 450 pracovných schôdzok, stále jazdí na koni. Za tri desaťročia bola iba dvakrát v nemocnici,“ hovorí Pierce.
Stretnutie s platiteľmi daní
Hlava Spojeného kráľovstva každý rok absolvuje iba dve oficiálne zahraničné cesty. Na jar bola v Turecku a teraz ju čaká turné Slovinsko – Slovensko. Na cestách je prioritou stretávanie s občanmi, návšteva vidieka a komunitných centier.
„Samozrejme, že sa stretne s prezidentom, premiérom a rôznymi osobnosťami, pre ňu je však rovnako dôležitý aj kontakt s obyčajnými ľuďmi, tými, čo platia dane,“ hovorí expert Pierce.
Alžbeta II. nikdy nedáva rozhovory a aj na Slovensku vystúpi len s krátkym prejavom počas banketu. Pár slov by mala povedať aj po slovensky. O čom bude hovoriť s prezidentom Ivanom Gašparovičom a premiérom Robertom Ficom, zrejme netušia ani naši predstavitelia. K politickým témam sa nevyjadruje, prehodiť slovíčko by však mala o globálnom otepľovaní, ktoré je jednou z priorít britskej zahraničnej politiky.
„Neviem si predstaviť, že by mala politické vyhlásenie, tým je skôr známy princ Charles,“ hovorí politologička Karen Hendersonová, ktorá v súčasnosti hosťuje na Univerzite Komenského.
To, že klimatické zmeny panovníčku zaujímajú, možno dedukovať z toho, že aj na zámku v škótskom Balmoral si začala vyrábať ekologicky čistú energiu.
Reklama pre Lomnický štít
Cestu na Slovensko bude podrobne mapovať televízia BBC a britské bulvárne denníky. „Táto návšteva je zaujímavá, treba si však uvedomiť, že na tróne je od roku 1952 a absolvovala desiatky ciest. Keby išla do Austrálie, na čele ktorej stojí, poslali by sme korešpondenta,“ hovorí Pierce, ktorého denník Daily Telegraph spravodajcu nevyslal.
Cesta však zvýši povedomie Britov o Slovensku. „Určite to bude v hlavných správach. Vizuálne je totiž cesta zaujímavá. Máte krásne hory, Devín či historické centrum Bratislavy,“ hovorí Hendersonová. Veľa Britov podľa nej Slovensko na rozdiel od Slovinska dobre pozná, pretože na ostrovoch pracuje pomerne veľa Slovákov.
Program
23. októbra štvrtok, predpoludním:
prílet do Bratislavy
poludnie:
kráľovský pár sa stretne s občanmi na prechádzke centrom
stretnutie s významnými osobnosťami na recepcii britského veľvyslanca
súkromný obed s predsedom Národnej rady a predsedom vlády
popoludní:
návšteva Devína a hradu Devín
stretnutie so slovenskými veteránmi západného frontu
stretnutie so sirom Nicholasom Wintonom a „jeho deťmi“, ktoré zachránil pred 2. svetovou vojnou
v rámci programu vystúpia deti, ktoré spája slovensko-britský projekt z histórie, či projekt Britskej rady Dreams and Teams
j ej veličensvo odhalí pamätník Železnej opony
večer:
štátny banket v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie
24. októbra
- piatok, ráno:
kráľovský pár odletí z Bratislavy do Popradu
poludnie
kráľovský pár sa prejde po Starom Smokovci a vyvezú sa na Hrebienok
program na Hrebienku prezentácia Tatier, environmentálne témy
princ Filip sa zastaví na konferencii Tatranskej školy regionálneho rozvoja a ako symbol revitalizácie Tatier zasadí strom. Potom si v hoteli Aquacity vypočujú argumenty mladých „advokátov klímy“ pracujúcich v rámci projektu Britskej rady na Slovensku a prezrú si expozíciu o geotermálnom fungovaní aquaparku
kráľovná si v Spišskej Sobote prezrie kostol, na námestí budú drevorezbári, ľudoví umelci, folklór
kráľovná na zimnom štadióne otvorí hokejový zápas
kráľovský pár odletí z Popradu do vlasti krátko popoludní
Zastavil sa tam čas
Spišská Sobota je mestskou časťou Popradu. Pár desiatok metrov od priemyselnej zóny, kde je aj Tatravagónka, sa začína nový, akoby iný svet. Ulička so starými meštianskymi domami s drevenými detailmi je chránenou zónou – mestskou pamiatkovou rezerváciou. Momentálne žije na historickom námestí len 70 ľudí.
„Keby tu nestáli autá, tak sme aj teraz v 17. storočí,“ uznanlivo dodáva farár Michal Lipták. V Kostole svätého Juraja na námestí je už desať rokov. Hovorí, že kráľovná si vybrala ich kostol zrejme pre vzácny interiér. Majstra Pavla významom pre Slovákov prirovnáva k tomu, čo je Michelangelo pre Talianov.
Spišskú Sobotu osídlili v 13. storočí nemeckí osadníci. Vŕšok, na ktorom si postavili svoje domy, nazvali Georgenberg, teda Vrch svätého Juraja.
„V širokom okolí nie je žiadny kostol zasvätený sv. Jurajovi. Rovnako v širokom okolí nie je taký vzácny kostol, ako je tento,“ hrdo vraví farár.
Ľudia v Spišskej Sobote reagujú na návštevu kráľovnej vlažne. Niektorí hovoria, že sa nič nezmení, aj napriek tomu dodávajú, že sa prídu pozrieť.
Jedným z dôvodov, prečo si Briti vybrali tento kostol, môže byť, že svätý Juraj, rytier na koni s hrotom kopie v hrdle draka, je patrónom Angličanov. Má odrážať ideál stredovekého Anglicka so šľachtickou noblesou a odvahou bojovať za správnu vec. Práve tak je znázornený aj na oltári Majstra Pavla z Levoče.
(wm)
Prichystali kostol aj zimný štadión
Len asi päť minút uvádza minútovník programu Alžbety II. na návštevu Kostola svätého Juraja v Spišskej Sobote. Aj preto sa myslí na každý detail.
Britský veľvyslanec Michael Roberts si včera obdivne prezeral Kostol svätého Juraja v Spišskej Sobote. „Nádherné,“ opakoval pri prehliadke hlavného oltára a spolu s protokolom dolaďovali s farárom Michalom Liptákom posledné detaily kráľovninej návštevy.
Má Alžbeta II. sedieť v prvom rade, alebo až v druhom pre úzky priestor pred oltárom? Experti na bezpečnosť sa zatiaľ informovali o zabezpečení a prístupových cestách. Záver – prvá lavica pred bočným oltárom bude len pre jej veličenstvo.
Malé námestie so vzácnym gotickým kostolom z 13. storočia v piatok ráno uzatvoria. Limuzíny vojdu do historického centra Spišskej Soboty, obídu kostol a zastavia pred vstupom. Odtiaľ prejde kráľovná len niekoľko metrov k bráne kostola. Divákov od kráľovskej návštevy oddelia zábrany. Okolie kostola budú strážiť približne tridsiati špeciálne cvičení policajti plus kráľovská ochranka.
Diplomatické limuzíny včera zaparkovali aj pred popradským zimným štadiónom, kde si zahrá tím Guilford Flames a kráľovná by mala na úvod zápasu hodiť slávnostné buly. Upratovacie čaty práve upravovali okolie štadióna. „Sem príde umelá tráva,“ ukazoval na holé miesto robotník pred štadiónom.
Šéf tatranských záchranárov Jozef Janiga mal včera o návšteve informácií málo, vedel akurát, že sa Alžbeta II. chce vyviezť na Hrebienok. Horskí záchranári sú pripravení. V pohotovosti budú šiesti muži so špeciálnou technikou aj vrtuľníky. Všetko musí byť tiptop. Britská kráľovná na Slovensko nechodí každý deň.
Daniel Vražda
|
Kostol svätého Juraja si včera prezrel britský veľvyslanec Michael Roberts a prezrieť si mohol aj posledné úpravy pred zimným štadiónom. Položia tam umelý trávnik. SME – JÁN KROŠLÁK |