BRATISLAVA, MOSKVA. Šéf ruskej atletiky Valentin Balachničev ohlásil rázne pritvrdenie trestov za doping. Zrejme už od 1. januára 2009 bude trestná sadzba za prvé previnenie nie dva roky, ale od štyroch do osem rokov.
„Ak ani to situáciu radikálne nezmení, od roku 2010 zavedieme hneď za prvý prípad doživotnú diskvalifikáciu,“ vyhlásil v rozhovore pre agentúru Ves sport.
Ani jedna nepriznala vinu
Ide o priamy dôsledok tohtoročnej série veľkých dopingových afér v ruskej atletike. Nedávno zväz za užívanie erytropoetínu dištancoval piatich špičkových chodcov a včera rovnaký trest naparil siedmim elitným atlétkam, ktorým antidopingové laboratóriá porovnaním DNA dokázali, že na jednej z dvoch skúšok vlani a tohto roku odovzdali cudzí moč.
Medzinárodná atletická federácia (IAAF) všetkým podvodníčkam pozastavila činnosť už 30. júla. Päť z nich, ktoré figurovali v nominácii na olympiádu, museli Rusi oželieť a nahradiť inými. Jelena Sobolevová bola vtedy svetovou jednotkou na 800 aj 1500 m, snívala o zlatom olympijskom double, druhý najlepší výkon na dlhšej trati držala Tatiana Tomašovová, Darja Piščalnikovová trónila na čele svetových tabuliek v hode diskom.
Všetky držali basu, ale nepomohlo im to. „Nedali konkrétne vysvetlenie toho, čo sa stalo,“ konštatovala špeciálna komisia na čele s trojnásobným majstrom Európy v skoku do diaľky Igorom Ter-Ovanesianom. Exekutíva zväzu im následne udelila dvojročné tresty s platnosťou od prvých skúšok, čiže od jari 2007.
Lepšie zo zlých riešení
Ak trest potvrdí IAAF, ktorá má na jeho napadnutie 30 dní, budúce leto môžu znova súťažiť.
„Je to lepšie zo zlých riešení,“ konštatovala Sobolevová, ktorá síce nepriznáva vinu, no nemieni sa ani odvolať a chce „pravdu dokázať na dráhe“.
Tridsaťtriročná Tomašovová, ktorá zrejme nemieni ďalej behať, naopak začala zháňať zahraničného advokáta.
Pritom Sobolevová stratí najviac: musí vrátiť zlato z tohtoročných halových MS aj striebro z lanských letných. Navyše všetky zarobené peniaze na podujatiach svetovej aj európskej federácie.
„To, čo mi ostalo po vyrovnaní sa s trénerom a manažérom, som vrazila do získania bytu,“ posťažovala sa pre internetový portál gazeta.ru. Podobne sa vyjadrila strednotratiarka Julia Fomenková: „Ja som peniaze dávno minula. Ak ich mám vrátiť, musím zabudnúť na vrcholový šport a nájsť si druhú robotu.“
Celkovo ruská atletika príde o dve striebra z letných majstrovstiev sveta 2007 a o zlato a striebro z tohtoročných halových MS, kladivárka Guľfia Chanafejevová navyše o prívlastok bývalej svetovej rekordérky.
Rusko toleruje doping
Balachničev, ktorý je aj členom exekutívy svetovej atletiky, v rozhovore pre agentúru Ves sport po prvý raz na plné ústa vyslovil dojem, že ruská spoločnosť prejavuje tolerantnosť k dopingu.
„Morálne zdravá spoločnosť musí minimálne odsúdiť prípady užívania dopingu,“ povedal. „Na Západe všetci jasne chápu, že je to vážne porušenie, v niektorých krajinách – napríklad v Taliansku – dokonca zákonom trestaný priestupok. Ale naša spoločnosť všetky dopingové prípady ospravedlňuje, apriori pokladá športovcov za nevinné obete západných závistlivcov.“
Bez toho, aby menoval, spomenul doživotne potrestanú dopingovú hriešničku, ktorá sa vytŕča na televíznej obrazovke a „je populárnejšia ako ktorýkoľvek ruský olympijský šampión“.
Takých prípadov je však v Rusku viac, lyžiarska olympijská šampiónka Larisa Lazutinová, aktérka dopingového superškandálu na ZOH 2002, ako poslankyňa Moskovskej oblastnej dumy šéfuje komisii pre vzdelanie, kultúru, šport, mládež a turistiku.
Hrôza, hrôza, hrôza!
Podľa Balachničeva je nevyhnutné promptne prijať tvrdé opatrenia i na štátnej úrovni: „Treba zmeniť zákony tak rýchlo, ako sa menia v prípade krízových ekonomických situácií.“
„Keďže je spoločnosť k dopingu tolerantná, nachytaný športovec, ktorý v 99,9 percenta prípadov vie, čo a ako sa stalo, totiž, že bral doping, padá do ilúzie o nevinnosti a začne veriť tomu, že mu niekto ubližuje,“ konštatuje.
Keby len to. Zhovievavosť národa k dopovaniu sa prejavuje i na obľube dopingu medzi mladou generáciou.
V Moskve nedávno začalo fungovať nové antidopingové laboratórium. Pôsobí na národnej úrovni, nemá ešte medzinárodnú A-licenciu, a orientuje sa na testy mladých športovcov v žiackom a dorasteneckom veku. Prvá sumarizácia výsledkov kontrol športových funkcionárov šokovala.
„Percentá pozitívnych kontrol sú strašné,“ tvrdí Balachničev. Presným číslam sa vyhol, ale emóciám nie: „Hrôza, hrôza, hrôza. A tieto 13- až 16-ročné deti, budúca elita nášho športu, nás majú reprezentovať aj na zimných olympijských hrách 2014 v Soči...“
O čo prídu podvodníčky
V prípade, že Medzinárodná atletická federácia ponechá v platnosti rozhodnutie ruského zväzu o plynutí dvojročných trestov od apríla, resp. mája 2007, tri z podvodníčok prídu o viaceré získané pocty.
Jelena Sobolevová: stratí titul halovej majsterky sveta 2008 na 1500 m, striebornú medailu z MS 2007 a zrušia jej tohtoročné halové svetové rekordy na 1500 m 3:58,05 a 3:57,71.
Julia Fomenková: halovej majsterke sveta 2006 na 1500 m odoberú striebornú medailu, ktorú získala v tomto roku na halových MS, a vyškrtnú ju zo 7. miesta na lanských MS.
Darja Piščalnikovová: diskárke vezmú strieborné medaily z vlaňajších seniorských MS a ME do 23 rokov, ostane jej len titul majsterky Európy 2006.
Guľfia Chanafejevová: strieborná kladivárka ME 2006 príde o (už prekonaný) svetový rekord 77,36 a zrušia jej 10. miesto na MS 2007.
Aj ďalším trom hriešničkam, ktoré nezískali medaily, zrušia všetky ich výkony od začiatku plynutia trestu, ale svoje najväčšie úspechy dosiahli ešte predtým.
Tatiana Tomašovová: je majsterka sveta 2003 a 2005 na 1500 m, majsterka Európy 2006, strieborná medailistka OH 2004, bronzová na ME 2002.
Svetlana Čerkasovová: ôsma osemstovkárka na ME 2006 a siedma na MS 2007.
Oľga Jegorovová: majsterka sveta 2001 na 5000 m, halová majsterka sveta 2001 na 3000 m, strieborná medailistka MS 2005 na 1500 m.
(mo)
Autor: Marián Šimo