ANKARA, TEL AVIV. V Turecku sa včera začal megaproces s údajnými členmi tajnej organizácie Ergenekon. Spolu 86 vyslúžilých armádnych dôstojníkov, akademikov a novinárov čelí obvineniam z podpory terorizmu a snahy zvrhnúť vládu.
Proces je prejavom zápasu medzi sekularistami a islamistami o charakter štátu. Podľa niektorých názorov je to aj boj konšpiračných teórií o tajných organizáciách, ktoré majú desaťročia ovládať Turecko a predstavovať skutočnú moc v krajine. Proces so záujmom sledujú aj v Európskej únii, do ktorej sa Turecko snaží roky dostať. Jeho vstup brzdia okrem iného práve neprehľadné vzťahy medzi armádou a štátom aj problémy v súdnictve.
Chaos od začiatku
Hneď prvý deň procesu, ktorý pre rozsah obžaloby aj očakávané obštrukcie bude trvať možno aj roky, charakterizoval chaos. Obhajoba sa sťažovala na zlé pracovné podmienky, nie všetci obžalovaní mali stoličky a súdna miestnosť evidentne nestačila záujmu verejnosti a médií.
Proces je mimoriadne atraktívny, lebo je o konšpiráciách a jeho aktérmi nie sú „obyčajní“ ľudia. BBC tiež napísala, že niektoré z bodov obžaloby sú napínavé ako hollywoodske politické thrillery.
Obžaloba členov organizácie Ergenekon, ktorá je podľa niektorých názorov neuveriteľne vplyvná, podľa iných ani neexistuje, viní zo snahy vyvolať v Turecku chaos. K tomu malo dôjsť útokmi na popredné osobnosti a organizácie zo sekulárneho prostredia. Medzi inými napríklad na známeho spisovateľa Orhana Pamuka.
Útoky sa mali stupňovať, čo by povzbudilo armádu, ktorá je tradičným zástancom sekularizmu, vyvolať prevrat. To je zasa tradícia moderných tureckých dejín.
Ide o pomstu?
To všetko malo byť podľa obžaloby namierené proti súčasnej vládnej elite zo Strany spravodlivosti a rozvoja. Strana, ktorá už prešla istým vývojom, má islamské korene, čo sa sekularistom nepáči.
Tí proces s Ergenekon označujú za pomstu za ich nateraz márnu snahu dosiahnuť, aby Stranu spravodlivosti a rozvoja pre jej údajné protištátne aktivity postavil ústavný súd mimo zákona. Ich teórii nahráva fakt, že zatykače na ľudí spájaných s Ergenekom prišli krátko pred rozhodnutím ústavného súdu.
Proces Turkov rozdeľuje. Zástancovia vlády ho označujú za akt spravodlivosti a snahu konečne sa zbaviť tajných skupín, v ktorých figuruje rovnako armáda ako mafia. Sekularisti sú presvedčení, že proces nemôže byť spravodlivý a celá kauza je vymyslená.
Je to prvýkrát vo svetovej histórii, čo sa deje takáto komédia.
Kemal Alamdaroglu, univerzitný profesor a jeden z obžalovaných
Autor: Jana Shemesh